Skocz do zawartości

Charakterystyka klenia


Gość Muchozol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Muchozol

post-190-0-73456000-1330889273_thumb.jpg

KLEŃ...jedna z najbardziej pożądanych ryb przez muszkarzy,spławikowców,spiningistów czy rzecznych grunciarzy.Ryba zamieszkująca w większości europę .Szczególnie upodobała sobie rzeki o wartkim nurcie z piaszczysto-kamiennym dnem, choć można ją spotkać także w zbiornikach zaporowych,zalewach czy jeziorach.Jednak rzeka jest najlepszą przystanią dla tego gatunku.

Odżywia się najczęściej małymi rybami tj, uklejami czy kiełbiami oraz płociami.Większe gatunki zjadają nawet osobniki tego samego gatunku.W okresie wiosenno - letnim oraz wczesnojesiennym odżywia się różnego rodzaju muchami,owadami typu konik polny, jednak w okresie letnim większa część jego jadłospisu stanowią wszelkiego rodzaju pokarmy roślinne oraz owoce a w szczególności wiśnie oraz śliwki mirabelki.

Kleń osiąga długość ok 40-50 cm chociaż jak wiadomo zdarzają się osobniki powyżej 60 cm i osiągające wagę 2-3 kg.Cialo klenia jest wrzecionowate,lekko spłaszczone bocznie oraz pokryte dużymi czarno srebrnymi łuskami.Płetwa brzuszna i odbytowa -czerwone a grzbietowa i ogonowa szarozielona,brzuch jasny ,srebrne boki oraz szaro- brązowy grzbiet. Kleń tarło przechodzi w kwietniu i w maju składając ok 60 tyś. jaj ikry na każdy kilogram masy ciała.W drugim roku życia osiąga 10 cm długości a w 10 roku ok 33 cm długości.

Ogólnie ze względu na mięso niezbyt smaczne kleń nie jest zbyt chetnie poławiany w celach przemysłowo-gospodarczych,,natomiast jako trofeum wędkarskie jest wręcz pożądany przez wędkarzy..Często niemal fanatycznie poszukiwany daje ogromną satysfakcję jeśli zostanie złowiony, ponieważ jest rybą waleczną ale trudna technicznie do złowienia ze względu na płochliwość.

W naszych rzekach najczęściej spotkamy go w różnego rodzaju rynnach oraz przelewach a w okresie żerowania na płyciznach, w miejscach gdzie obok płycizny mogą znaleźć głęboką wodę ponieważ każdy cień oraz jakikolwiek obcy dźwięk może go spłoszyć i kleń będzie miał miejsce aby się schować....Pamiętajmy że jeśli trafimy na klenie to przy wyjęciu pierwszego możemy na jakiś czas odpuścić miejscówkę gdyż reszta ryb się po prostu wypłoszy......

post-190-0-68148500-1330890930_thumb.jpgpost-190-0-19052400-1330890991_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...