Jump to content

FishingWithAce-Główka jiggowa ze sprężyną!


Recommended Posts

Witajcie!

Na początku chciałbym abyście nie odbierali mojej aktywności na forum jako jakiejkolwiek reklamy

Chcę podzielić się z wami moim doświadczeniem, testami, a takze różnymi przygodami.W razie jakiś problemów proszę o informowanie mnie czy coś jest nieodpowiednie bądź może zostać źle odebrane ale przejdźmy do sedna sprawy!

 

Dziś chciałbym opisać, pewien patent, który przyjechał ze mną, aż z Niemiec. Jest to główka jiggowa, pozbawiona haka. W miejscu, w którym możemy go znaleźć w standardowych główkach jiggowych, znajduje się mocna sprężyna, na którą nakręcamy nasze przynęty. Dodatkowa zmianą jest to, że mamy do dyspozycji aż dwa oczka, do których możemy wiązać żyłkę główną  lub dozbrojkę.

Zacznijmy od możliwości jakie dają nam dwa oczka. Jedno z nich, jest zatopione pod kątem prostym, standardowo. Do niego w większości przypadków, montujemy żyłkę główną ( agrafkę ).
Drugie oczko, przesunięte jest ku tyłowi. Takie rozwiązanie często widujemy podczas łowienia z opadu. Przesunięte oczko, sprawia że przynęta podczas podbicia, startuje prawie pionowo. Wielu wędkarzy twierdzi, że tego typu rozwiązanie, ma duży wpływ na skuteczność przynęt – np: kogutów. Zatem drugie oczko, poza standardowym przeznaczeniem – wiązania dozbrojki – może być również wykorzystane jako główne, podczas łowienia z opadu. Daje nam to możliwość osobistego sprawdzenia tezy opisanej powyżej, bez narażania się na straty związanej z kupnem nieprzetestowanego patentu – w każdym momencie możemy przewiązać zestaw do oczka postawionego pionowo i łowić w sposób standardowy.
Krótka , mocna sprężyna trzyma gumy naprawdę mocno ( test na filmie ). Dzięki temu nie musimy obawiać się, że mocny atak drapieżnika, zsunie naszą przynętę i wprawi w nienaturalną pracę.
Dodatkową zaletą sprężyny jest to, że jest bardzo krótka i nie usztywnia w żadnym stopniu naszej przynęty – jak to czasem bywa przy długich hakach.
Krótka sprężyna daje nam również możliwość wykorzystania jej zarówno w przynętach mniejszych jak i większych. Długość haka przestaje być ograniczeniem, wystarczy dowiązać dozbrojkę odpowiedniej długości i możemy łowić.
Montaż dozbrojki – która w tym patencie jest zbrojeniem głównym – jest bardzo podobny, do montażu w zwykłej główce jiggowej.
Najłatwiejszym sposobem montowania takich dozbrojek, zarówno przy tym patencie, jak i zwykłych główkach, jest zapinanie dozbrojki wraz z wtopionym w ołów okiem, na agrafkę naszego wolframu.
Dzięki temu mamy bezpośredni kontakt z rybą i w każdym momencie możemy dozbrojkę zdjąć, zmienić, lub użyć tej samej do innej przynęty/główki. 
W tym roku takie główki ma wprowadzić firma Delalande, wraz z dwoma niewielkimi zmianami. Jedną z nich jest wtopienie dodatkowego, trzeciego oczka u dołu główki jiggowej, oraz poprowadzenie krótkiego drucika przez centrum sprężynki. O tym jak wygląda ten patent, do czego służy dodatkowy drucik, oraz więcej informacji na ten temat znajdziecie w moich dwóch ostatnich filmikach. Zapraszam serdecznie do oglądania w razie jakichkolwiek pytań, zapraszam na PW! :)
Film pierwszy:

Film drugi:

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...