Jump to content

Jakie gliny użyć


Domek29
 Share

Recommended Posts

W najbliższą sobotę na pobliskim stawie odbędą się zawody z okazji rozpoczęcia wakacji i teraz moje pytanie jakich glin dołożyć do zanęty Gold fish płociowej czarnej. Dodam jeszcze że w sklepie sprzedawca właśnie na tą wodę polecił mi zanętę o tym kolorze. Łowić będę na spławik. Staw ma głębokość około 1-1,5 m i jest na nim ciemne dno. 

Link to comment
Share on other sites

Szczerze mówiąc teraz latem,nie stosował bym czarnej płociówki.W zimnych miesiącach i owszem.Radził bym Ci normalną zanętę płciową(w kolorze brązowym)zmieszać w proporcji 1:1 z ziemią torfową.Barwa mieszanki będzie odpowiednia na muliste dno.Dodaj pinki kolor w ilości 100g/1kg mieszanki,bacik w garść i wio.

Link to comment
Share on other sites

Guest ŁYSY0312

Jak wyżej B) . Tyle że do torfowej dodałbym argilli w proporcji 2:1 na kożyść ziemi. Dodatek glinki dociąży lekko mieszankę ale nie na tyle żeby zapadła się w mule, a spowoduje lekkie opóźnienie rozmycia ziemi, i nie pozwoli "roznieść się" torfowej po całym stanowisku.

Link to comment
Share on other sites

Można dodać bentonitu,powiedzmy do 1/2mieszanki w ilości np.50g/1kg.A do drugiej połowy,tak jak radzi Łysy dodać argili,albo terre de Somme.W ten sposób uzyskamy jakby dwie zanęty o różnej charakterystyce pracy,a więc i czasie rozmywania.Dodatkowo tenże czas rozmywania możemy regulować siłą ugniecenia kul.Ale generalnie z bentonitem zalecał bym ostrożność,gdyż zbyt duży jego dodatek zrobi z zanęty kit o zerowych właściwościach wabiących.Tu potrzebne jest wyczucie i doświadczenie.Nie znam łowiska,ale pewnie jak wszędzie na stawach podczas zawodów będzie brała płotka 10-20cm (ew.krąp i drobny leszcz).Na takie ryby dobre są zanęty dość intensywnie pracujące,więc zbyt mocne doklejenie i "zgaszenie"zanęty,może zakończyć się kompletną klapą.Z tego samego powodu nalezy unikać przewilżenia mieszanki.

Link to comment
Share on other sites

Guest ŁYSY0312

Na takim łowisku zamiast bentonitu proponuję użyć liant coolera. Ten klej dokleja mieszankę o wiele słabiej niż bentonit, a tak właściwie to liantem trudno "przekleić" zanętę.

Czasem dodatek kleju jest niezbędny bo nie wiadomo jak ryba bedzie reagowała na donęcanie z reki. Jesli nie bardzo to warto podać zanętę w róznych konsystencjach tak żeby poszczególne partie kul rozmywały się w różnym czasie.

Link to comment
Share on other sites

Łysy,właśnie ze względu na muliste dno łowiska,moim zdaniem bentonit byłby lepszy od lianta a'collera.Bentonit dużo mocniej wiąże,więc wystarczy niewielka dawka do zanęty z ziemią torfową,nie zwiększając wagi mieszanki w znaczącym stopniu.Liant dużo słabiej wiąże,więc aby osiągnąć ten sam efekt należało by dać go kilkakrotnie więcej.Zważywszy na to i na fakt że liant jest cięższy od bentonitu,masa mieszanki zwiększy się istotnie,więc na mulistym dnie część kul może zwyczajnie grzęznąć.Zwłaszcza te ugniecione najmocniej,mające pracować najdłużej.Przy ustalaniu proporcji zanęta/ziemia/klej,należy brać pod uwagę kleistość czystej zanęty,gdyż różnice pod tym względem zależnie od firmy mogą być znaczne.Korespondencyjnie trudno jest podać konkretną recepturę bez ryzyka popełnienia błedu,nie znając łowiska,rybostanu,wielkości i intensywności żerowania ryb.Ale postawiłbym na mieszankę zanęta+ziemia torfowa+argile lub de Somme+bentonit+pinka.A jeżeli płotki żerują intensywnie(trening!)sprawdzi się najprostsze rozwiązanie: zanęta+ziemia torfowa+pinka. Domek,pamiętaj o częstym donęcaniu jedną niewielką kulką np.co 8-10 minut.Zwłaszcza gdy ryby intensywnie żerują,a wtedy najłatwiej o tym zapomnieć.Bo gdy ryba odejdzie do sąsiada,ciężko Ci będzie zwabić ją ponownie.

Link to comment
Share on other sites

Do jokersa stosuję się nie tylko ziemię torfową. To zależy od warunków łowiska(woda stojąca czy bieżąca)Ale jeżeli ta którą poleca Ci sprzedawca,jest czarna,lekka i puszysta to będzie właśnie torfowa.

Edited by Ozet
Link to comment
Share on other sites

Ja mu powiedzialem ze potrzebuje ziemi torfowej on mi odpowiedzial ze ma bełchatowską ale to to samo i powiedzila ze ma druga tą samą tylko innej firmy (wlasnie ta do jokersa)i jest tansza  a tak samo dobra 

Edited by Domek29
Link to comment
Share on other sites

Kup ziemię bełchatowską,jest idealna na łowiska z ciemnym(mulistym) dnem.Należy ona do ziem lekkich,torfowych.

Edited by Ozet
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...