Jump to content

Brzana (Barbus barbus)


erni
 Share

Recommended Posts

Występowanie

Występuje w dorzeczach Loary,Rodanu,Renu, Dunaju,Odry Wisły,Tamizy, Niemna,Dniestrui Dniepru. Introdukowana we Włoszech i Maroku. Bywa hodowana w akwariach

Ryba typowo rzeczna. Przebywa zazwyczaj w miejscach o twardym, kamienistym lub kamienisto-żwirowym dnie i szybkim nurcie. Osobniki młode najczęściej przebywają bliżej brzegu, starsze zaś w głównym nurcie, w głębszej wodzie. Młode brzany są wrażliwe na spadek zawartości tlenuw wodzie.

Cechy morfologiczne

Ciało długie, niskie i walcowate. Otwór gębowy dolny, wysuwany, zaopatrzony w dwie pary wąsików.oczyskierowane nieco ku górze.Płetwa ogonowa głęboko wcięta. Ostatni promień płetwy grzbietowej jest twardy i gruby, na tylnej krawędzi ząbkowany.

Grzbiet oliwkowozielony lub ciemnoszary, boki jaśniejsze, brzuch biały. Płetwy grzbietowa i ogonowa szare z ciemniejszym obrzeżeniem, pozostałe płetwy czerwonawe. Wydaje dźwięki podobne do świstu lub syku. Osiąga przeciętnie około 70 cm.

Wędkarski rekord Polski: 7,00 kg i 85 cm długości (2000)

Odżywianie

Głównym pokarmem są larwy owadów wodnych (muchówki,widelnice,jętki) oraz kiełże, mięczaki i skąposzczety, rzadziej małe ryby.

Rozród

Samce dojrzewają płciowo w 2 lub 3 roku życia, samice w wieku 4-5 lat.Tarło odbywa się etapami od V do VIII, w temperaturze 15-18 st, na piaszczystym lub kamienistym podłożu w płytkiej wodzie. U samca na grzbiecie i głowie występuje wysypka tarłowa. Ikra jest przyklejana do kamieni lub piasku. Wylęg następuje po 6-8 dniach. Młode brzany mają około 9 mm długości zaraz po wykluciu, a po 3 tygodniach osiągają długość 3 cm. Po roku brzana ma około 12 cm. W następnych latach przyrost wynosi około 5 cm. W wieku 13 lat długość wynosi około 50 cm.

Na niektórych obszarach brzana ma duże znaczenie gospodarcze. Chętnie łowiona na wędkę na grunt, spławik oraz spinning. Ze względu na wrażliwość na spadek zawartości tlenu w wodzie, wykorzystuje się je jako bioindykatory w procesach uzdatniania wody.ikra brzany jest trująca. W okresie tarła trujące mogą być również mięśnie jamy brzusznej. Zatrucie u człowieka objawia się biegunką i wymiotami.

 

 

źródło- wikipedia.org/wiki/Brzana

post-1768-0-48955600-1382823180_thumb.jpg

Edited by hege
Osadzenie w tagach cytat. Podanie źródła artykułu
Link to comment
Share on other sites

"............ Osobniki młode najczęściej przebywają bliżej brzegu, starsze zaś w głównym nurcie, w głębszej wodzie............."

 

To akurat nie do końca prawda. Konstrukcja koryta rzeki często wygląda właśnie odwrotni - pod brzegami są najgłębsze miejsca, a na środku płycizny. Poza tym, nocą często łowi się duże brzany na metrowej głębokości.

Co z powodu braku dużych sandaczy robię w ostatnich dniach/nocach/ z przyjemnością... :D

 

post-1110-0-72273500-1382882843_thumb.jpg

post-1110-0-46410400-1382882871_thumb.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Spławiku,tak jakbyś opisał "moją" Wartę,często głębsze rynny pod brzegami,środkiem płycizny.Ale o ile sprawne oko,na owych płyciznach wychwyci coś na kształt przykosy,warto do takich miejsc przyłożyć się szczególnie.Bez względu na metodę połowu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...