Jump to content

Akcja Karpiówki


MICHNIK
 Share

Recommended Posts

Mam karpiówkę o akcji szczytowej i krzywej ugięcia 3,25lbs wędzisko solidne i mocne można cegłę zarzucić lecz jest trochę sztywne, czytałem że kije o akcji parabolicznej dają dużo więcej przyjemności z holu ale nadają się raczej bardziej do wywózki ciekaw jestem jak ta akcja przekłada się na rzuty czy jest dużo gorzej niż w przypadku wędki o akcji szczytowej bo przecież nie zawsze mamy możliwość wywiezienia zestawu czasem trzeba machnąć wędą

Link to comment
Share on other sites

Specem nie jestem, mało łowiłem karpiówkami, lecz jednak mieszkając w UK trochę się bujałem po komercyjnych łowiskach.

To co zauważyłem, to fakt, że kije z akcją typowo szczytową inaczej się ładują podczas rzucania i rzuty są jak by dalsze niż kijami z ugięciem na całej długości. Kiedy rzucałem tymi drugimi, ładowały się one już od pierwszych przelotek i osiągałem nieco mniejsze odległości. Tak mi się wydawało przynajmniej. Druga sprawa z tym holem- może i miękki kij daje więcej frajdy, ale jak łowi się w łowiskach z zaczepami to miękkim kijem trudniej zapanować nad szalejącym karpiem...Poczekajmy jednak na opinię speca jakiegoś, który zapewne lepiej powie jak naprawdę z tym jest.

Link to comment
Share on other sites

Masz rację że na trudnych technicznie wodach należy użyć sztywniejszego i mocniejszego kija by mieć kontrole nad rybą od samego początku holu a a co do rzutów to też mi się wydaje że będą krótsze i chyba ciężar wyrzutowy będzie mniejszy to mnie najbardziej zastanawia

Link to comment
Share on other sites

Nicco właściwie wyjaśnił temat :D Odnośnie cieżaru wyrzutu -oczywiście w miekkich kijach jest mniejszy - alevtakie kijki wybaczają wiele błędów podczach holu , sztywne juz mniej :D No i faktycznie rybka przyjemniej chodzi na miekkim kijku - jesli łowisz na niewielkich odległościach, a akwen jest w miarę czysty itp. polecam jednak miekkie kije.

Link to comment
Share on other sites

właśnie najbardziej zależy mi na czerpaniu jak największej przyjemności z holu dlatego pomyślałem o parabolach a i tak przeważnie łowię na komercyjnych które znam więc jedynym problemem mogą być rzuty gdy się łódeczka rozładuje :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...