Jump to content

Jelec ( Leuciscus leuciscus)


Nicco Puccini
 Share

Recommended Posts

Jelec ( Leuciscus leuciscus)

Wygląd oraz cechy szczególne:

jelec należy do rodziny karpiowatych, przez wędkarzy zaliczany do grupy biało rybu.

Ciało tego gatunku jest nieco spłaszczone bocznie, wydłużone. pysk dolny, czyli górna warga jest wysunięta ku przodowi. Głowa nieco garbata, oczy osadzone po bokach. Linia boczna u jelca jest stosunkowo dobrze widoczna- biegnie od głowy do ogona bliżej dołu ciała. Płetwa grzbietowa niewielka, ścięta w kierunku ogona; odbytowa nieco wklęsła, ogonowa jest zaś wcięta głęboko, jednakże nie jest zbyt wielka.

Kolory, jakie cechują jelca, to- grzbiet w kolorze ołowiu, czasami bliżej srebrzystego, boki stosunkowo jasne i srebrzyste, brzuch zaś biały lub w kolorze mlecznym, czasami odcienie szarości lub srebra. Płetwy u tego gatunku są zazwyczaj szare, czasami przybierają delikatny żółtawy odcień.

Wzrost i rozmnażanie:

jelec to ryba, która nie osiąga imponujących rozmiarów. Na ogół łowi się rybki 25cm lub coś koło tego, których masa jest niewielka. Tarło odbywa w kwietniu i maju, jeśli odpowiadają mu warunki. Dorosłe samca podczas tarła dostają wysypki.

Środowisko życia oraz pożywienie:

jelce to ryby karpiowate, zdecydowanie nie będące drapieżnikiem. Młode osobniki odżywiają się wszystkim co się nawinie, czyli głównie małymi robaczkami, owadami, dżdżownicami..Kiedy nieco podrosną, zaczynają jeść większe robaczki, większe owady i większe dżdżownice, chętnie opychają się ikrą innych gatunków. Nie pogardzą szczątkami roślin.

jelce zamieszkują rzeki, chętnie trzymają się nurtu. Chętnie żyją w górnych i środkowych odcinkach rzek, rzadziej w dolnych. Zwyczajnie lubią spory przepływ wody, dzięki któremu łatwiej jest im wyłapywać pokarm w nurcie rzeki.

Występuje także, choć mniej licznie, w jeziorach czy stawach. W takich miejscach wybiera na swoje stanowiska miejsca płytkie, obfitujące w pożywienie.

Posłowie:

Jelce można pomylić z małym kleniem, co mi się ostatnio zdarzyło...Nie mając pewności warto zwrócić uwagę na ciało- u klenia jest bardziej walcowate. Płetwa odbytowa u jelca jest lekko wcięta u klenia zaś- zaokrąglona. Jelec ma mały pysk, dolny, kleń zaś duży i końcowy. Kleń ma też charakterystyczny kolor płetw, którego u jelca nie zobaczymy.

Generalnie jelec ma niewielkie znaczenie w naszym sporcie- mało kto celowo się na niego nastawia. Ryba jest mała, nie zbyt waleczna, nie dostarczy nam tak wielu emocji jak choćby kleń...Jednak nie znaczy to, że można je wyrzucać w trawę!

Ja osobiście łowię je jedynie jako przyłów na przepływankę, i zawsze zwracam wolność. Jest to cześć ekosystemu, pożywienie dla drapieżników, zjadacz robaczków...Zasługuje na szacunek jak każda ryba.

post-3-0-51170500-1338465924_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...