Jump to content

Klenie na spina, czyli to, co tygryski lubią najbardziej


Nicco Puccini
 Share

Recommended Posts

Spinningowe klenie to temat rzeka, wałkowany od kilku dobrych lat, i pewnie będzie wałkowany jeszcze dłuuugo.

Postanowiłem dzisiaj opisać jak ja to robię, bo od jakiegoś czasu tez poluję czasem na te piękne ryby....

A więc od początku, czyli gdzie?

Rzeka. Choć klenie żyją w niektórych stawach czy jeziorach, na spina łowimy je w rzekach. W jakich rzekach? Takich, gdzie na pewno są klenie. To kwestia kluczowa. A klenie żyją w większości rzek, więc każdy powinien mieć gdzieś koło siebie jakąś rzekę dającą możliwość złowienia tej ryby.

Dalej, w rzece, ale w jakim miejscu? NO, to już nieco bardziej skomplikowane, ale nie tak zawiłe jak brazylijska telenowela....

ja zawsze szukam miejsc, gdzie klenie mogą się ukryć i mają stosunkowo dobry dostęp do jedzenia. Zauważyłem, że ryby tego gatunku uwielbiają czekać pod nawisem z gałęzi na spadające z nieba kąski...Tak więc nie omijać takich miejsc, tylko wypuszczać tam woblerki :) Kolejne miejsce to prostka, gdzie pod brzegiem do wody wchodzi sporo trawy lub jakichś krzaków. W takich miejscach klenie łatwo dopadają robaczki i owady, nie pogardzą więc nasza przynętą jeśli się tam znajdzie...

Kamienie- oj tak, te tygryski lubią się chować w cieniu kamieni, czekając na ofiarę. Bardzo dobre są przelewy- zawalone drzewo, za którym tworzy się cicha przestrzeń dająca schronienie. Tam często stoją klocki. Piaszczyste łachy, żwirowe rafy- w ich okolicy możemy spotkać tego zbója.

Od wiosny do jesieni ja szukam kleni własnie w takich miejscach, zaś kiedy temperatura spada zaczynam ich szukać w miejscach, gdzie woda jest bardzo leniwa, prawie staje, jednak zawsze w pobliżu jest nurt. Miejsca te na ogół są głębokie i oferują spokojne schronienie.

jest już gzie, więc teraz czym?

Sprzęt na klenia...Hm, no tu jest dobra jazda. Ja swoje początki i chrzest bojowy miałem na matchu 4.20 z za dużym kołowrotkiem. Ale od biedy szło tym łowić tylko ręka bolała. Teraz zaś podchodzę do tematu zupełnie odmiennie, bardziej technicznie. Używam najczęściej kongera Iry lucky 2.75 3-10g. Kij ten to doskonałe narzędzie na klenie. Jest typowo na ten gatunek zrobiony chyba. Jednak ma swoje wady- nie specjalnie nadaje się do wirówek większych niż nr 0 i 1, większych woblerów...Ogólnie to lekki kij do lekkich przynęt. Mocy jednak ma zapas, więc nie ma się co obawiać. Drugim kijem jakiego używam to cięższe ligowo shimano technium, które kupiłem jako używane. Kij do 20g, z zapasem mocy. Czuły sprzęcik.

Ostatnio zdarzyło mi się polować na klenie pfhenixem recon, bo tylko jego miałem. I do wirówek nr3( moje ulubione:) I sporych woblerów( powyżej 50mm) nadaje się idealnie.

Kijów w rodzaju kongera iry lucky na rynku nie brakuje, każdy zatem może wybrać coś dla siebie.

Kołowrotek- tu sprawa jest prosta- mały, lekki i sprawny, z bardzo precyzyjnym i dobrym hamulcem.

Z konkretnych modeli mogę polecić: shimano twin power najmniejszy, technium tez najmniejszy, stradic i exage też się swietnie nadają. Mitchell mag pro lite 2000 to zabawka przyjemna i mocna...Ale jak i w przypadku kija- dużo modeli spełni te wymagania.

Do uzupełnienia zestawu żyłka od 0.14mm do nawet 0.22- wszystko zależy na co łowimy i w jakich miejscach...Im więcej zaczepów i trudniejsza technicznie rzek a nasze przynęty większe- tym wyżej wchodzimy z mocą zestawu.

Na końcu linki mały krętlik z agrafką, w przypadku woblerów sama agrafka, zaś przy najmniejszych przynętach nic- wiążemy je bezpośrednio do żyłki.

Wiemy gdzie i czym, teraz na co?

Dla mnie klenie i spinning to przede wszystkim woblery. Powierzchniowe bromby, różne ręcznie robione cacka znalezione na allegro, moje własne wynalazki...Różne wielkości, kolory. Najczęściej jednak stosuję stonowane kolory naturalne, czyli perły lub ciemne błękity, zieleń, czerń lub odcienie szarości.

Do woblerów dorzucam wirówki w rozmiarach 2 i3, rzadko 4. jedynek nie stosuję prawie wcale, zerówek zaś wcale. Moze to błąd, ale nienawidzę na to łowić bo to małe, lekkie i w ogóle mi się nie podoba. Wiem jednak, że niektórzy z powodzeniem na te małe wiróweczki łowią klenie.

Do wirówek i woblerów dochodzą gumy- zwykłe kopyta, twisterki w różnych kolorach...Jednak najczęściej imitację żabek i raczków. Są one skuteczne gdyż klenie lubią się opychać tymi zwierzakami, często pojawiają się one w ich jadłospisie.

Do tego małe wahadła, ale to już rzadko- jakoś nie były one u mnie zbytnio skuteczne...

Wiemy gdzie, czym i na co, więc teraz najważniejsze- jak?

tutaj tez każdy ma chyba inaczej, ale podstawy obowiązują wszystkich- cicho. Ostrożnie stąpam po brzegu, nie taranuje wszystkich krzaków, lecz je omijam...Wypatruję aktywności ryb, lub samych ryb. Wybieram miejsce, potencjalne stanowisko. Często przerzucam to stanowisko i dopiero ściągam w nie przynętę. Równie jednak często wypuszczam woblera z pod nóg, by niesiony prądem dotarł do stanowiska kleni. prowadząc przynętę często gram kijem- zatrzymuję przynęte w nurcie w pobliżu potencjalnego miejsca ryby, podszarpuję delikatnie, podciągam, lekko cofam na napiętej żyłce...Klenie lubią takie akcje i często w ten sposób możemy je sprowokować do brania. kiedy zaś potencjalne miejsce kleni jest pod drugim brzegiem w jakimś zapływie, wtedy rzucam skosem nieco powyżej tego miejsca i na napiętej żyłce sprowadzam przynętę do parteru....

nie jest to takie trudne, jak by się mogło wydawać Klucz to zlokalizowanie stanowisk ryb, potem już idzie z górki jeśli nie jesteśmy głośno. Branie klenia, nie klenika, jest często energiczne i odczuwalne na kiju. zdarzają się jednak przypadki, kiedy czujemy tylko trącenie i mamy ułamek sekundy na zacięcie...Wtedy już musimy kombinować i tak naprawdę jedyne co można na takie akcje poradzić, to zbierać doświadczenia i uczyć się zachowań tych ryb.

Według mnie to ryba bardzo sportowa, dająca ogromne emocje podczas polowania, holu i podbierania, a jeszcze więcej podczas zwracania jej wolności, do czego wszystkich zachęcam. Zachęcam także do dyskusji- przedstawiajcie swoje sposoby na spinningowe klenie, jak wy to robicie? :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...