Jump to content

Włoskoskrzydłe kłódki, czyli chruściki.


Nicco Puccini
 Share

Recommended Posts

Chruścik (Trichoptera) to mały mieszkaniec naszej planety, które wchodząc w życie dorosłe zmienia swą postać niczym transformers...

Ale po kolei.

Ten mały zwierzak to tak naprawdę najpierw- małe jajeczko, potem mały robaczek, na końcu zaś jest to małe latające coś, co irytuję trochę mniej od komarów.

Jaki związek z wędkarstwem ma to zwierze? Częściowo każdy sam może się domyślać, częściowo ja to wyjaśnię :)

Chruściki spotkamy pod kilkoma różnymi nazwami- chruścik, kłódka, kajdanki, obszywki...Zależnie od regionu.

w Polsce występuje nie całe trzysta gatunków . W europie blisko tysiąc, zaś na całym świecie ponad dziesięć tysięcy...Imponujące, że taki mały śmieszny zwierzak ma tylu krewnych na całym świecie.

Jak to wygląda? Małe larwy faktycznie przypominają kłódkę, kiedy są zwinięte. Potem larwy rosną, przeobrażając się. Finalnie wychodzi z nich ładny latający stworek, trochę podobny do ćmy. Tylko skrzydła ma mniejsze i jak by bardziej przeźroczyste...

Jak wygląda życie takiego robaczka? A no wykluwa się delikwent z jaja. I tu już się zaczyna...Zależnie od woli rodziców jajo znajdować się może pod wodą na kamieniu czy krzaczku, lub nad wodą- na jakimś patyku, kołku, krzaku czy liściu...Jeśli jajeczko złożone jest na lądzie, to i tak trafia do wody z deszczem czy pod wpływem wiatru...

Wykluwa się delikwent. I zaczyna coś jeść...Zależnie od gatunku chruścika, jedzą one szczątki roślin, polują na coś mniejszego od siebie, albo zwyczajnie jedzą wszystko co się nadaje.

Larwy chruścika mieszkają sobie w domkach, których konstrukcje są ciekawe.

Niektóre gatunki robią sobie norki w podłożu, inne montują coś stałego i przytwierdzają to do czegoś, są gatunki, które robią konstrukcję przenośną( ci to są wygodni...), i takie, które nie budują sobie żadnego domku.

Takie larwy żyją sobie w wodzie, jedząc na co mają chęć.

W tym momencie kilka słów o znaczeniu ich dla nas- jako, że mieszkają w wodzie, mają wrogów. Otóż ryby dostrzegają te małe robaczki, i widzą je jako pokarm. I oczywiście się nim odżywiają.

Kiedy zaś minie określony dla danego gatunku czas- przeobrażają się w postać dorosłą, czyli małe latające coś.

A teraz konkretnie- co i jak z tym robaczkiem?

Otóż często żyją one na brzegu, tam gdzie woda podmywa korzenie czy kamienie. Larwy siedzą sobie pod nimi. Albo gdzieś w pobliżu, w każdym razie nie trudno odszukać ich domki- małe, zawinięte w rulonik czy podobne do wydłużonego walca, piłki futbolowej :) Nie idzie się pomylić. Kiedy znajdziemy domek, delikatnie wyjmujemy chruścika. Delikatnie, znaczy się potrząsamy nad pojemnikiem, a jak domek jest zamknięty, to lekko zgniatamy by się otworzył :)

Robaczek się pewnie wk...Zirytuje, ale cóż- nikt nie mówił, że życie będzie łatwe...

I co z tym możemy zrobić? Otóż skoro żywią się tymi stworkami ryby, to możemy je założyć na haczyk...I polować na płocie, klenie czy jazie. Albo jeszcze na coś innego.

jeśli w naszym łowisku żyją chruściki, z pewnością będzie to dobra przynęta :)

Zdjęcia można zobaczyć na wiki, tam też jest więcej sztywnych informacji zupełnie większości z nas zbędnych :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...