Jump to content

Mandaty, mandaty ...


wind
 Share

Recommended Posts

Już w czwartek wpadł mi w ręce październikowy numer WW i zaintrygował mnie artykuł redakcyjnego prawnika, pana Cezarego Szczepaniaka, dotyczący podstępowania mandatowego w przypadku wykroczeń przeciwko ustawie "dla rybaków i wędkarzy" ( umówmy się, że tak będziemy ją nazywać ;) ) . Mimo, że zupełnie nie rozumiem "prawniczego bełkotu" po dwukrotnym przeczytaniu tekst doszedłem w końcu do takiej oto konkluzji: Służby, które maja nas, wędkarzy kontrolować, nie mają możliwości karania nas mandatami :o . Dlaczego ??? Otóż wykroczenia, nazwijmy je "wędkarskimi", są wykroczeniami bezskutkowymi, czyli bez względu na efekt naszych bezprawnych działań podlegamy karze niezależnie od tego czy nasze działania wywołają pożądany skutek (czyt. pozyskamy ryby) czy nie.

I teraz muszę posłużyć sie cytatem:

Dyspozycja art. 96 § 2 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (k.p.w.) stanowi, iż grzywny w postaci mandatu karnego nie nakłada się za wykroczenia, za które należałoby orzec środek karny (np. nawiązka, przepadek lub zakaz połowu). Oznacza to, że mandatu nie wolno stosować w przypadku obligatoryjnego stosowania środków karnych. Innymi słowy jeśli ustawa przewiduje, że za wykroczenie orzeka się obligatoryjnie środek karny, postępowanie mandatowe nie ma zastosowania. Teraz pozostaje tylko zerknąć do przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym, czy nie przewidują one orzekania ww. środków karnych w związku z popełnieniem wykroczenia wędkarskiego.

Przepisy art. 27 a ust. 3 i 4 oraz art. 27 b ust. 3 i 4 ustawy o rybactwie śródlądowym w brzmieniu po jej nowelizacji przewidują obligatoryjne stosowanie środków karnych, stanowiąc iż w razie ukarania za wykroczenie określone w ust. 1 sąd orzeka następujące środki karne:

• Podanie orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości na koszt ukaranego;

• Obowiązek naprawienia szkody na wniosek pokrzywdzonego;

• Nawiązkę w wysokości od pięciokrotnej do dwudziestokrotnej wartości przywłaszczonych ryb;

• Przepadek rybackich narzędzi połowowych i innych przedmiotów;

• Trwałe odebranie karty wędkarskiej bądź jej przekazanie do depozytu sądowego na okres nie krótszy niż 12 miesięcy.

Należy w tym miejscu wyraźnie podkreślić, iż w ustawie o rybactwie śródlądowym nie ma wykroczeń wędkarskich, co do których ustawodawca nie przewidziałby obligatoryjnego stosowania środków karnych.

źródło: Wiadomości Wędkarskie nr 10/2011

Autor twierdzi zatem, że organy kontrolujące nie mogą karać mandatami. Jednocześnie rzeczywistość jest całkiem inna i tak naprawdę powinniśmy być "wdzięczni" strażnikom, że dają nam "szansę" na wykręcenie się od spraw sądowych i wielokrotnie większych kosztów niż te 200 czy nawet 500zł mandatu.

Przywoływany przeze mnie tekst wywołał spore poruszenie w redakcji WW a i pewnie w ZG PZW nie przejdzie to bez echa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...