Skocz do zawartości

Cumowanie Łódki


Kosycfc
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie czy dwie płyty ażurowe(jumbo) , dadzą sobie radę by utrzymać łódkę na jeziorze ? Łódka 3.6m , 120kg. Jaką dobrać boję cumowniczą ? Czy łańcuch 10mm wystarczy ? Jezioro dość spokojne mimo zmiany pogody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile jedna płyta waży? Ten łańcuch to żeby nie ukradli łódki? Ja miałem na jeziorze łódkę 4,80 długą i 150 szerokość. Waga około 180-200 kg. W wodzie był beton o wadze około 100 kg,boja styropianowa wielkości wiaderka 12 litrowego. Boja była w wodzie około 8 metrów od mola.Do boi przywiązywałem łódkę sznurkiem a do mola miałem linke salową i tym przypisałem. Łódka stała około 50-100 cm od mola żeby w razie wiatru nie uderzała o molo,ale to była zatoczka i tam bardzo nie wiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Slawek napisał:

A ile jedna płyta waży? Ten łańcuch to żeby nie ukradli łódki? Ja miałem na jeziorze łódkę 4,80 długą i 150 szerokość. Waga około 180-200 kg. W wodzie był beton o wadze około 100 kg,boja styropianowa wielkości wiaderka 12 litrowego. Boja była w wodzie około 8 metrów od mola.Do boi przywiązywałem łódkę sznurkiem a do mola miałem linke salową i tym przypisałem. Łódka stała około 50-100 cm od mola żeby w razie wiatru nie uderzała o molo,ale to była zatoczka i tam bardzo nie wiało.

Płyta jedna waży 15 może 20 kg, łańcuch by ja trzymał płytę na dnie i boję na wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Slawek napisał:

Wydaje się mi ze to za mała waga.Jak jest spokojna woda to ok, gorzej jak zacznie dobrze wiać. Ja miałem łańcuch z nierdzewki chyba 6 mm.

Właśnie podobno 30 czy 40 kg powinno wystarczyć bez problemu, jeszcze jak dno zassie to już w ogóle ale wolę się zapytać wszędzie bo nie mam aż takiego doświadczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podobno ma wystarczyć to tak zrób. Do tego dojdzie wypór wody i z 30-40 kg zrobi się 20-30 kg.Łódki Ci nie porwie. Ale jak ja miałem przycumowaną pierwszą łódkę do brzegu a brzeg był obłożony  dużymi kamieniami i wodzie miałem beton około 30 kg i jak przyszedł wiatr i wiał w tył łódki to to wszystko się przesunęło i łódka biła dziobem  o kamienie aż się dziura zrobiła. Jak nie wieje albo cicha zatoczka to może i wystarczy 30-40 kg. Albo jak brzeg bez dużych kamieni to się łódce nic nie stanie jak się przesunie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od dna. Kiedyś łowiłem na takim jeziorze że 5 kg betoniak po kilku godz łowienia tak zassawało że robił się problem z ocumowaniem. Trzeba było siedzieć w jednym brzegu łodzi a w drugim lina i dopiro szarpnięciami powoli uwalniać łódź. Jeśli mega twarde dno, odsłonięte miejsce i nic nie amortyzujący łańcuch to zmienia postać rzeczy, ale w sumie 30 kg betonu na taką łódź to tajfun chyba musi być aby odpłynęła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...