Skocz do zawartości

Żywcówka-jaki spławik na szczupaka


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem poczatkujący. w maju wybieram sie na szczupaki.Chciałbym sie dowiedziec jaki jest potrzebny spławik do łowienia na żywca. Posiadam spławik przelotowy 10g (zwykły) ale nie wiem czy to ten własciwy  bo widze jak na filmikach na YT to łowią na spławik centralnie przelotowy. prosiłbym o odpowiedz czy na ten zwykły tez mozna łowic na zywca, czy też nie .

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup za kilka złotych dedykowany spławik żywcowy. Osobiście nie widziałem innych jak przelotowe, czy to centralnie, czy tradycyjnie z kilem. Ważne abyś wiedział jakich żywców będziesz używał, bo od tego zależy gramatura spławika. Gdy zastosujesz spławik 10g, który i tak musisz wyważyć, a na hak założysz płoteczkę 15cm to nie ma bata aby sama nie zatopiła spławika a i będzie pływać po łowisku do woli, co też jest niekorzystne.

Aha. Standardowy spławik na szczupaka to 15g.

Edytowane przez Docio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z doborem spławika polega na przetestowaniu w praktyce. Sam, przez wiele lat w młodości, stosowałem spławiki 5g na okonia i 10g na szczupaka. Potem zmieniły się przepisy i płotka oraz okoń otrzymały wymiar ochronny 15cm. Potem znów się zmieniły i co jakiś czas ciągle się zmieniały i będą zmieniać, a obecnie w wielu okręgach 18cm to standard dla obu tych gatunków. Trzeba być elastycznym i brać pod uwagę kiedy dany tekst był pisany i jakie wtedy obowiązywały przepisy.

Wniosek taki, że trzeba podnieść gramaturę spławików i zmienić zestawy by je dostosować do nowych warunków pracy, co mało kto robi a to prowadzi wprost do stresów na łowisku.

 

Jeśli jednak ktoś wyłowi podrywką uklejki 5cm na przynętę, to na szczupaka wystarczy spławik 5g. Osobiście przy płotce 15cm w swoim zestawie stosowałem spławik 20g i wcale nie był za duży. Skutecznie łowiłem na swój zestaw szczupaki, a brały nawet te niewymiarowe. Tak, w swoich trofeach na 15cm płotkę mam zarówno metrowca jak i 30cm "pistoleta". :) Najmniejszy jakiego złowiłem nie padł jednak na żywca. Szczupaczek coś koło 20cm skusił się na rosówkę postawioną na leszcza przy zestawie spławikowym. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...