Jump to content

Żywcówka-jaki spławik na szczupaka


Recommended Posts

Witam jestem poczatkujący. w maju wybieram sie na szczupaki.Chciałbym sie dowiedziec jaki jest potrzebny spławik do łowienia na żywca. Posiadam spławik przelotowy 10g (zwykły) ale nie wiem czy to ten własciwy  bo widze jak na filmikach na YT to łowią na spławik centralnie przelotowy. prosiłbym o odpowiedz czy na ten zwykły tez mozna łowic na zywca, czy też nie .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kup za kilka złotych dedykowany spławik żywcowy. Osobiście nie widziałem innych jak przelotowe, czy to centralnie, czy tradycyjnie z kilem. Ważne abyś wiedział jakich żywców będziesz używał, bo od tego zależy gramatura spławika. Gdy zastosujesz spławik 10g, który i tak musisz wyważyć, a na hak założysz płoteczkę 15cm to nie ma bata aby sama nie zatopiła spławika a i będzie pływać po łowisku do woli, co też jest niekorzystne.

Aha. Standardowy spławik na szczupaka to 15g.

Edited by Docio
Link to comment
Share on other sites

Problem z doborem spławika polega na przetestowaniu w praktyce. Sam, przez wiele lat w młodości, stosowałem spławiki 5g na okonia i 10g na szczupaka. Potem zmieniły się przepisy i płotka oraz okoń otrzymały wymiar ochronny 15cm. Potem znów się zmieniły i co jakiś czas ciągle się zmieniały i będą zmieniać, a obecnie w wielu okręgach 18cm to standard dla obu tych gatunków. Trzeba być elastycznym i brać pod uwagę kiedy dany tekst był pisany i jakie wtedy obowiązywały przepisy.

Wniosek taki, że trzeba podnieść gramaturę spławików i zmienić zestawy by je dostosować do nowych warunków pracy, co mało kto robi a to prowadzi wprost do stresów na łowisku.

 

Jeśli jednak ktoś wyłowi podrywką uklejki 5cm na przynętę, to na szczupaka wystarczy spławik 5g. Osobiście przy płotce 15cm w swoim zestawie stosowałem spławik 20g i wcale nie był za duży. Skutecznie łowiłem na swój zestaw szczupaki, a brały nawet te niewymiarowe. Tak, w swoich trofeach na 15cm płotkę mam zarówno metrowca jak i 30cm "pistoleta". :) Najmniejszy jakiego złowiłem nie padł jednak na żywca. Szczupaczek coś koło 20cm skusił się na rosówkę postawioną na leszcza przy zestawie spławikowym. :) 

Link to comment
Share on other sites

U mnie w tym roku zdjęli wymiar ochronny dla płotki i leszcze. 

U mnie też te gatunki nie mają wymiaru ochronnego. Tylko co z tego wynika w sprawie spławika żywcowego? Nic.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...