Jump to content

Docio

Forumowicz
 • Content count

  3003
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1910

About Docio

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.ssg.pl

Wędkarstwo

 • Lubię
  brak opisu

Informacje o profilu

 • Imię
  Zbyszek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa

Recent Profile Visitors

7398 profile views
 1. Docio

  Co to za ryba kleń czy jaź ?

  Z tymi płetwami brzusznymi na jazia mi nie wygląda, ale...może to orfa. Wszak wszystko jest możliwe.
 2. Docio

  COVID 19

  Panie i Panowie, to wszystko pikuś. Osobiście jako pierwszy chcę pogratulować Adminom, za to co robią. Oto dowód, że moc sprawcza słowa pisanego tutaj na forum stoi ponad ustawami, rozporządzeniami i bredzeniem polityków w TV. No to ostatnie jakoś mnie nie dziwi.
 3. Docio

  Namiot nad wodą

  Sprzęt turystyczny jest na innym biegunie niż wędkarski, trzeba pasować jak zestaw. Porada co do łóżek może być kosztowna. Jeśli masz namiot turystyczny z podłogą to nawet po pierwszej nocy w podłodze sypialni możesz mieć komplet dziur od nóżek o ile w ogóle łóżka zmieszczą się do sypialni. Jeśli jednak się zmieszczą to czy ktokolwiek zdoła się na nich zmieścić, namioty mają krzywizny a producenci przewidują, że użytkownik będzie spał nisko nad ziemią a nie 30 cm ponad nią.
 4. Docio

  Jak zrobić dobry zestaw na spławik?

  Ad 1. klik Ad 2. klik Google zawsze pomocne - 2 minuty.
 5. Docio

  Jak zrobić dobry zestaw na spławik?

  Moim zdaniem daje to o wiele więcej radochy wędkarskiej niż celowe i wyrachowane nastawianie się na konkretne ryby. W kwestii literatury fora i inne portale są dobre ale należy pamiętać, że to opracowania dość specyficzne, z jakiegoś konkretnego akwenu i w innym wodach mogą być nieskuteczne lub wręcz błędne. Nie ma w nich wiele odnośników do życia ryb, które na pewno są sprawdzalne. W podlinkowanym tekście z SSG jest więcej przydatnych artykułów ale trzeba wejść w link "Działy" i dopiero wybierać teksty. Czas istnienia tego portalu jest już policzony. Autor zdecydował się go zamknąć i stworzyć nową odsłonę, i w sumie nie wiadomo, które teksty będą dostępne. Wiem o tym bo znam go od bardzo dawna. Fora i portale to jedno ale słowo drukowane to zupełnie co innego. O co mi chodzi możesz się dowiedzieć z tego wątku. Warto kupić, warto czytać a książki służą wielu pokoleniom. Ostatnią kwestią jest sprawa lina. Zacząłbym od zaopatrzenia się w plan batymetryczny jeziora, jest to bardzo pomocny przedmiot, przez wielu niedoceniany, a u młodszego pokolenia w ogóle nie znany. Następnie minimalistyczna podstawa dla pierwszych ruchów a potem brać i wybierać co jest spod tego linku. Mogę jedynie dodać, że ten tekst doczekał się przedruków w wędkarskiej prasie zagranicznej.
 6. Docio

  Jak zrobić dobry zestaw na spławik?

  To jest sedno ciekawości, elementu, który steruje naszym instynktem poznania. Jednak nie mając podstaw można wyciągnąć całkowicie błędne wnioski a to prosta droga do porażki. Podobieństwo, o którym wspominasz, polega na tym, że duże płocie również odżywiają się na dnie. Różnica pomiędzy nią a leszczem jest jednak zasadnicza. O ile leszcze odżywiają się bentosem o tyle duże płocie, 25+, odżywiają się racicznicą, która jest na dnie. Leszcze mogą żerować nawet na 12 metrach głębokości i jest to jeden z nielicznych gatunków, które w ogóle schodzą poniżej termokliny. A płocie, cóż, tam gdzie racicznica, czyli 5-6 metrów na granicy litoralu i otwartego dna. Dopełniając zagadnienie słowo o wzdrędze. To czym się żywi, znajduje się zasadniczo do 0,5 metra poniżej tafli wody. Uwzględniając powyższe do Twojego pierwszego postu, te niby jeziorko 1,5 ha to właściwie staw z już znaczną ingerencją człowieka. Głębokość 2,5 - 3,0 metra mówi nam, że nie ma właściwej budowy i jest to "wielka wanna", czyli na całej powierzchni jest strefa litoralu. Zestaw jest drugorzędny, określony przez występującą roślinność, ważne w takiej wodzie jest miejsce, które określić można pobieżnie po wizycie nad wodą i uwzględnieniu innych czynników decydujących o życiu ryb. Jednakże wędzisko z cw 10-35g to dość sztywny kij na już całkiem spore ryby, w tym zapewne występujące 1,5-2,0 kg handlówki karpia. Przy zestawie 5 g w ogóle nie będzie pracował, rzuty będą krótkie i niecelne a mocniejsze zacięcie może rozrywać mniejszym rybom pyszczki. W dodatku zestawienie żyłki głównej 0,20 mm i przyponu 0,14 mm zdaje się to potwierdzać, gdyż to typowy zestaw ciężkiej denki a nie na spławik.
 7. Docio

  Jak zrobić dobry zestaw na spławik?

  "Coś tam" jest dobrym podsumowaniem. A skoro mam Cię oświecić, to powinienem odesłać do literatury drukowanej, jednak wredny nie jestem i coś podpowiem. Po pierwsze, to nie zestaw łowi tylko wędkarz w miejscu, które jest przemyślane pod określone gatunki ryb. Po drugie zestaw jest spasowany w całości, czyli wędzisko i wędka a tu tego nie ma. Po trzecie ryby różnią się nie tylko nazwami ale i sposobem odżywiania. Leszcz, karp, lin od biedy może być w jednej grupie i to na siłę. Płoć w drugiej a wzdręga w trzeciej. Różnica w zestawie dla grupy pierwszej i trzeciej to przepaść, a skoro tego nie wiesz, to nie mam wyboru ale znów muszę odesłać Cię do słowa drukowanego abyś poznał podstawy. Nie wiem ile Ci to zajmie ale chyba już nie za mojego życia, skoro przez wiele lat tego nie opanowałeś. Potwierdzeniem braków w wiedzy jest Twoje pytanie o miejscówki lina, gdyż nie masz pojęcia jak żeruje ten gatunek.
 8. Docio

  COVID 19

  Michał prawnikiem nie jestem ale wiem jedno, studenci prawa uczą się i są odpytywani głównie z kodeksów, tych ustawowych. Prawnicy zawodowi jednak z nich nie korzystają lecz z wersji np Kodeksu Karnego z komentarzami, który w ustawie się nie znajduje. Komentarze to nic innego jak wnioski, interpretacje i uzasadnienia wyroków sądów do poszczególnych przypadków. W ten sposób zwykły (to nie jest nawiązanie do Twojego nicku ), Kowalski idzie za jakieś przestępstwo na 5 lat więzienia a cwany Nowak, za to samo, dostaje wyrok w zawieszeniu, bo jego prawnik znał komentarze i powiedział Nowakowi co ma mówić przed sądem. Publiczna wypowiedź wiceministra jest właśnie komentarzem do wydanego rozporządzenia, interpretacją zapisów prawnych. I w tym przypadku zwykły Kowalski powie, że wolno, bo tak przewiduje prawo, co jest nieprawdą. Cwany Nowak oprze się na publicznej interpretacji wiceministra z uwzględnieniem przypadków, które publicznie w mediach wypowiedział wiceminister. Może nastąpić rządowe sprostowanie ale nikt nie oskarży wiceministra o przyczynianie się lub stworzenie warunków do rozprzestrzeniania się epidemii.
 9. Docio

  COVID 19

  Się rozumie Alex. Istotne rzeczy podkreślam. Czy w związku z nowymi przepisami mogę jechać na działkę prywatną z dzieckiem? Tadek Ciarka: Zasady odnośnie przemieszczania się nie zostały wprowadzone teraz, a jeszcze tydzień temu - do odwołania - rozporządzeniem o zmianie rozporządzenia w sprawie wprowadzenia stanu epidemii na terenie Polski. Zgodnie z definicją "ważnych dla nas spraw osobistych", będzie można przemieścić się, czy to do swojego domu, czy do swojej rodziny, czy też na działkę, tak, by te bieżące potrzeby ważne dla nas zaspokoić. Należy pamiętać oczywiście, żeby się nie grupować, żeby zachować odpowiedzialność. Mówię tutaj o odstępie dwóch metrów pomiędzy nami. Pan Tadeusz będzie mógł z synem pojechać na działkę i spędzić tam czas, ale też proszę pamiętać o odpowiedzialności, by tam na działce nie spotykać się z innymi osobami. Od czasu do czasu biegam rekreacyjnie. Tak się odstresowuję po pracy w szpitalu. Czy teraz będę mogła wyjść na krótką przebieżkę? Anna Ciarka: Minister zdrowia tłumaczył, że wyjście, aby się przewietrzyć czy przebiec się jest dozwolone, ale apelował, by nie robić tego wyczynowo w celu poprawienia naszej formy. Jeżeli robimy to dla naszego zdrowia i komfortu psychicznego, to jest to dopuszczalne, zwłaszcza jeżeli mówimy o indywidualnych, samotnych wyjściach. Jeszcze raz chcę zauważyć, że chodzi w tych wszystkich przepisach o to, abyśmy się nie grupowali, abyśmy nie przekazywali, nieświadomie nawet, wirusa innym osobom. Chodzi o to, aby opanować rozprzestrzenianie się wirusa, a dochodzi do niego wyłącznie, kiedy się spotykamy z innymi osobami.
 10. Docio

  COVID 19

  Wydrukuj sobie interpretację ministra zdrowia.
 11. Docio

  COVID 19

  No tak, założyłem, że to mandat od Straży Gminnej, okazuje się, ze błędnie. Grzywna inspektora sanepidu to inna inszość.
 12. Docio

  COVID 19

  Albo zapłacisz, albo czytaj. A swoją drogą 01.04 (prima aprilis), powinien być narodowym świętem, tak często rząd robi nas w ch...a. Albo Wind nas wkręca, w tym dniu. Pierwszy raz słyszę o tak wysokim mandacie, i nie ma takiego w taryfikatorze. cytrynówki, dla spokojności.
 13. Docio

  Co to za ryba kleń czy jaź ?

  Łatwo poznać, ma oko w każdej łusce.
 14. Docio

  Zanęta

  Nie ważne. Raz w życiu każdemu wychodzi złota myśl lub dowcip stulecia.
 15. Docio

  Zanęta

  To się nadaje na motto, czegokolwiek.
×