Jump to content

Docio

Forumowicz
 • Content count

  3288
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Docio

 1. Docio

  Spławikowe 2020

  Stawiam na groch, gdyż wspominał o nim.
 2. Docio

  Feder w rozsądnej cenie ??

  Cisza, bo pewnie są zdezorientowani jak ja, a właściwe osoby omijają wątek. W tytule piszesz feder a linkujesz sprzęt karpiowy. To pomyłka, czy...
 3. Docio

  Spławik żywiec pytanie

  No i sam sobie odpowiedziałeś. Nie znam przypadku aby trzeba było wpisywać przynętę do rejestru. Jednak zawsze dobrze jest dokładnie przeczytać zasady połowu, czy jest taki zapis, czyli czy jest obowiązek wpisywania do rejestru ryb używanych na przynętę.
 4. Docio

  Problem z żyłka .

  Z zamieszczonego zdjęcia wnioskuję, że wędzisko jest krótkie, 3,30 lub 3,60 m. Powinieneś przestawić się na wędziska długości 4,5-5,0 m. Żyłka do feedera to zapewne 0,24 mm. Powinieneś przestawić się na 0,14-0,18 mm. Przypon 0,10-0,12 mm z dobrej żyłki. Robić jak napisał Michał a reszta sama się ułoży.
 5. Docio

  Wybór wędzisk

  Bez chwili wahania. Gorzej z tą...mokrą...zdecydowanie bliżej.
 6. Docio

  Wybór wędzisk

  No to podobna natura, bo ja bardzo chętnie zamieniłbym widok za oknem na coś bardziej pustego ale również z wielką wodą.
 7. Docio

  Wybór wędzisk

  Hmmmm, co Wy wiecie o szczęściu.
 8. Docio

  Wybór wędzisk

  Krzysztof, zgodnie z porzekadłem każdy dobry uczynek zostanie ukarany. Człowiek nie wie jak chce łowić, czym chce łowić, co chce łowić i najprawdopodobniej nie ma karty. Szkoda czasu, każda odpowiedź w efekcie da kolejnych pięć pytań z podstaw. Nie ten dział, nie ta bajka.
 9. Docio

  Podkarmianie ryb

  Drobna, grubsza, bez różnicy. Nie chodzi o ziarnistość lecz o spoistość, więc źle Ci się wydaje. Do przepływanki, czyli połowu w nurcie stosuje się różne zanęty o różnej ziarnistości lecz zawsze mocno sklejone i dociążone. Sklejenie wydłuża rozmycie zanęty przez nurt a dociążenie nie pozwala jej mu zabrać. Nurt też nie pozwala opaść kulom zanętowym idealnie na dno w miejscu ich wrzucenia. W zależności od jego siły i głębokości łowiska kule wrzuca się nawet kilka metrów powyżej stanowiska. Pierwszy krok przed nęceniem to pokłonić się wodzie aby spojrzeć jak nurt się układa. Następnie ocena jego siły i w tym celu warto zarzucić zestaw ze spławikiem aby stwierdzić, czy bardziej ciągnie powierzchniowo, czy przy dnie. Jednak skoro ludzie Ci mówią wystarczająco mądrze aby podważyć i zanegować moje porady, to na tym zakończę. Wystarczy jak ich będziesz słuchał.
 10. Docio

  Podkarmianie ryb

  Zapytałem gdyż pamiętam Twój poprzedni problem i niestety nie myliłem się. Przy główkach nie ma zatok, są za to strefy: napływowa i zapływowa. W obu przypadkach jest obecny uciąg. W strefie napływowej jakiekolwiek nęcenie traci sens, gdyż odległość połowu musiałaby być dość duża. W strefie zapływowej, gdzie obecny jest nurt wsteczny, nęcenie ma sens ale jedynie doraźne. Gdy będziesz rzucał zanętę w sposób klasyczny, w pobliże spławika, to faktycznie będziesz nęcił komuś kilkanaście metrów obok. Tłumaczenie wszystkiego zajęłoby mała książkę albo obszerniejszą broszurę. Aby zrozumieć podstawy proponuję poczytać o nęcęniu dla przepływanki.
 11. Docio

  Podkarmianie ryb

  Rzeka to pojęcie bardzo ogólne. Jak scharakteryzujesz miejsce, w którym chcesz nęcić.
 12. Docio

  Co to za odmiana ryby

  ściąga.pl RULEZ!!! Panowie z takim podejściem jesteśmy zakwalifikowani przez czytających do pokolenia starszego niż ich starzy, czyli tylko odrobinę młodszych od węgla. Dla nielicznych mentorzy, dla większości zrzędy a czytanie jest nudne, bo trzeba ręcznie przekładać strony. Z czytaniem jest jeszcze jeden problem. Wujka Google lub innego, trzeba zapytać w miarę poprawnie i na temat w jakimkolwiek języku a dopiero wtedy może coś konkretnego wyświetli. Potem trzeba czytać i czytać a to przecież strasznie nudne. Ma to swój cel gdyż jak powszechnie wiadomo pierwsze 8 lat nauki zawiera zdecydowanie mniej godzin historii, fizyki i chemii łącznie niż religii. Komuś zdecydowanie zależy aby społeczeństwo było coraz mniej wykształcone, gdyż wtedy nie trzeba nic tłumaczyć za to spokojnie można zwalić na siłę wyższą.
 13. Docio

  Karpie w Odrze?

  Tego nie wiem, niestety. Wiem o kanałach gdzie łowili znajomi. Mogę dodać, że łowili w pobliżu jakichś starych śluz.
 14. Docio

  Proszę o pomoc w identyfikacji

  Dokładnie. Narybkiem letnim zarybia się we wrześniu aby przeżywalność była większa. "Mama" i "tata" tego okazu ze zdjęcia musi być w wodzie.
 15. Docio

  Karpie w Odrze?

  Kanały powodziowo-regulacyjne. Bywają sztuki 10+.
 16. Docio

  Proszę o pomoc w identyfikacji

  Narybek szklisty potrafi rozpoznać jedynie osoba, która introdukowała go do akwenu. To może być dowolny gatunek, oprócz węgorza, gdyż brak w nim jakichkolwiek cech gatunkowych. Za rok, w maju lub czerwcu, rybka osiągnie ok. 5 cm i będzie wykazywać cechy gatunkowe dla gatunków charakterystycznych jak szczupak, sandacz, jesiotr, sum (łeb), okoń (ubarwienie), krąp, leszcz, sapa, rozpiór (spłaszczenie boczne), świnka, certa (dolny otwór gębowy). Reszta gatunków musi jeszcze trochę poczekać i nawet 10 cm w niektórych przypadkach uniemożliwia prawidłowe rozpoznanie przez wędkarza (boleń, ukleja, jelec), gdyż nadal nie są to osobniki dorosłe. Cechy gatunkowe w pełni rozwinięte są widoczne u ryb od ok 15 cm. Może któregoś gatunku nie wymieniłem, nie jestem specjalistą. Istotny jest też fakt, że niektóre gatunki osiągają dorosłość będąc małymi rybkami jak stynka czy ciernik. Z ciernikiem raczej problemu nie ma ale stynka może już sprawić problemy gdyż brak jej silnych cech charakterystycznych.
 17. Docio

  Znalezione w sieci

  Czarny humor mi się włączył, więc zapodaję coś aby wkurzyć muszkarzy i spinningistów, a zapewne i całą resztę.
 18. Docio

  Spławikowe 2020

  Każdemu może się inaczej kojarzyć, choć wielkiego wyboru nie ma. Mnie kojarzy się z surfcastingiem. Taż bym poszedł.
 19. Docio

  Spławikowe 2020

  W porządku, znam nawój V choć do tej pory raczej w zdecydowanie większych kołowrotkach i ze szpulą long cast, choć poprawnie marketingowo powinienem napisać super long cast. Certa, świnka łatwo się pomylić a głowę bym dał, że to świnka. Pewnie przez ten rozdziawiony pyszczek jak u teściowej Dzięki.
 20. Docio

  Spławikowe 2020

  Ale prosiaczek bez schabu i boczku się skusił. Może to przekłamanie na zdjęciu ale czy na szpuli jest nawój stożkowy?
 21. Docio

  Prośba o opinie

  Zgodzę się, choć jeszcze nie wiem czemu ale na słuch o Shimano włącza mi się lampka ostrzegawcza. Przerzutki rowerowe mają ekstra ale ze sprzętem wędkarskim jakoś im nie po drodze, szczególnie tym tańszym. Topowe modele są jak najbardziej w porządku, to tak jak z Daiwa. Przyjrzałem się temu Shimano i model st 2500 fb waży tylko 45 g mniej od 4000 (310 i 355). Z kolei st 6000 fb waży już 550 g, z przełożeniem 4,6:1, więc jest zmieniony mechanizm na większy i mocniejszy. Oj coś mi się widzi, że 4000 ma tylko większą szpulę od 2500, więc ten mniejszy spokojnie da radę przy tych obciążeniach.
 22. Docio

  Prośba o opinie

  Napisałem Ci wcześniej pełną odpowiedź na rozwiązanie problemu. Ty nadal upierasz się przy kołowrotku wielkości 600 choć pisałem o wielkości 300. Nie ma budżetowego kołowrotka gruntowego, który byłby choćby zbliżony do takiego a przynajmniej ja nie znam, więc nie mogę doradzić. Napisałem wielkość, napisałem przełożenie, napisałem o żyłce głównej 0,24 choć wydawało mi się to oczywiste. Reszta należy do Ciebie, przeglądaj strony sklepów, czytaj opisy i strać wreszcie kilka godzin sam a nie obarczaj tym innych. Jak znajdziesz wielkość 400 to się nie przejmuj, mieści się w granicach błędu, jedyne na co zwracaj przy takim uwagę to średnica żyłki i pojemność szpuli lub szpul aby potem nie kombinować jak koń pod górkę.
 23. Docio

  Prośba o opinie

  A po co mam cokolwiek pisać skoro i tak zrobisz jak będziesz chciał. Jaxon Passion nie jest kołowrotkiem gruntowym, ani karpiowym do którego pretenduje. Wielkość 600 a pojemność oparta na głębokiej szpuli, korpus wąski, przełożenie 5,1:1, mechanizm zapewne przełożony z jakiejś 300-tki. To kołowrotek do "niczego" zgodny z aktualnymi trendami marketingowców. Żyłka główna jaką potrzebujesz to 0,24 mm no to ile metrów chcesz nawinąć? Rozumiem podkład. którego też wejdzie mnóstwo. A może kombinujesz podkłąd z 0,60 mm? No dobrze tylko węzeł będzie zrobiony z żyłek o tak dużej średnicy, że potrzeba ciągnika aby go dociągnąć a przy okazji osłabić o połowę. Wielkość węzła będzie taka, ze jak się rozwinie 30-40 m żyłki 0,24 to już zacznie o niego zahaczać, i po rzucie. Napisałem wszystko co potrzeba, swoimi fantazjami i zachciankami obarczaj innych.
 24. Docio

  Prośba o opinie

  Najodpowiedniejszym z wymienionych będzie Jaxon Arcadia. Kompozyt dużo zniesie, szczególnie dziwnych zachowań początkującego, cw niezbyt wysokie ale wystarczające dla sprężyny z zanętą lub też koszyczka (niektórzy myślą, że to prawidłowy zanętnik, a przynajmniej wierzą, że tak myślą.), które nie będą dociążane więcej jak 40 g bo i po co. Kołowrotka budżetowego do gruntu nie polecę, gdyż takiego nie ma, choć opisy marketingowców temu przeczą. Jeśli będziesz szukał to wielkość 300 będzie w zupełności wystarczająca oraz, co ważniejsze, przełożenie niższe niż 5,0:1. Im niższe tym lepsze. Aha. Koniecznie poczytaj o method feeder, poświęć kilka godzin na poczytanie o tej technice na różnych portalach aby nie popełniać błędu, który popełnia 90% wędkarzy mieniących się grunciarzami.
 25. Kolejny, który chce wysłużyć się innymi. Poszperaj kolego w necie, strać trochę czasu jeśli jesteś tak ciekawy. Mnie zajęło to minutę.
×