Jump to content

Ozet

Forumowicz
 • Content count

  1035
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1355

About Ozet

 • Rank
  Ekspert
 • Birthday 12/26/1961

Wędkarstwo

 • Lubię
  Wędkarstwo spinningowe
  Wędkarstwo spławikowe

Informacje o profilu

 • Imię
  Zbigniew
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Nadwarcianin lewobrzeżny Konin/Osiecza
 • Zainteresowania
  Wędkarstwo, szachy,geografia,sport, oraz cała masa innych rzeczy po trochu.

Recent Profile Visitors

4206 profile views
 1. Ozet

  Czy to wklejanka

  Czy aby na pewno? Domyślam się co miałeś na myśli, ale jednolitą, jednorodną zbieżną rurkę, trudno nazwać "pełną".
 2. No cóż, jakoś musimy się uporać z tą bolesną stratą. (Są ludzie, którym życie upływa na rozwiązywaniu problemów, które sami tworzą.)
 3. Ozet

  Jak to się nazywa i do czego służy?

  Może to trochę szalony pomysł, ale ja spróbował bym w sklepie wędkarskim.
 4. Ozet

  Wesołych Świąt

  Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku, życzę wszystkim razem i każdemu z osobna.
 5. Ozet

  Co nowego kupiliście?

  Wartburgu, tu mnie zaskoczyłeś że w ogóle brałeś taką ewentualność pod uwagę. Toż przecież bambus (domyślnie) i dzwonek tworzą niepowtarzalną logiczną i spójną całość. No może jeszcze podwieszana bombka byłaby a'propos. To tak jakbyś do zimowego kombinezonu czołgowego z DDR-u, ni stąd ni zowąd założył kościółkowe lakierki.
 6. Ozet

  Space Baits

  Nic tylko współczuć naszym mocno zeutrofizowanym akwenom... Co to kogo, że gdzieś tam powstają kolejne podwodne pustynie. Jak to mówią: "pecunia non olet".
 7. Ozet

  Z pamiętnika młodego wędkarza

  Cześć Dziwaczny zestaw, ale pal licho, łowisz tym co masz do dyspozycji. Mam silne przeczucie, graniczące niemal z pewnością że łowisz na przypadkowej głębokości, gruncie ustawionym "na pałę". Prawdopodobnie przynęta notorycznie znajduje się zbyt wysoko nad dnem, stąd masz brania wyłącznie drobnicy. Większych ryb szukaj z przynętą położoną na dnie (zestaw nieco przegruntowany), albo na styku z dnem. Żeby dostosować się tak krótką wędką do różnych głębokości łowisk/łowiska, konieczny jest zestaw ze spławikiem mocowanym przelotowo. Jeżeli łowisz spławikami mocowanymi na stałe (dwupunktowo), to biorąc pod uwagę parametry wędziska, sensownie możesz połowić w łowiskach 2-2,5m głębokości max. Przy tym na bardzo krótkich dystansach. Takim zestawem w łowiskach głębszych, zawsze będziesz łowił na przypadkowych głębokościach, gdzie większe ryby pojawiają się tylko w pewnych okolicznościach. Do opisanego przez Ciebie zestawu, zastosował bym haczyk nr. 12 lub 14. Jeżeli miałbym łowić haczykiem nr. 8, na kukurydzę lub czerwone robaki, to automatycznie pogrubił bym zestaw. Np. żyłka główna 0,18mm z przyponem w zakresie 0,14-0,16mm.
 8. Ozet

  Metoda odległościowa match- kącik porad

  Przepraszam, kiedy nastąpiła ta rewolucyjna zmiana oznaczenia śrucin, że SSG=0,8g? Drzewiej śrucina 0,8g miała symbol AAA. (Spotykałem się też z oznaczeniem AA.)
 9. Ozet

  Jakka to blaszka?

  Sam w latach 90-tych ub.w. wykonywałem podróbki błystek Karlinek. W "Wędkarzu Polskim" trafiłem na artykuł pt. "Błyska Gdańska" i bez żenady zacząłem ją podrabiać. W tamtych latach była super skuteczna na szczupaki i okonie, prawdziwy killer. Najskuteczniejsze były mosiężne, szczególnie te stylizowane na okonka (paski na zewnątrz i od wewnątrz błyski, co widać na zdjęciach).Wykonywałem też w wersji srebrnej (pobielane cyną), te jednak były wyraźnie mniej skuteczne. Na okonie wskazana była czerwona kotwiczka i takiego samego koloru chwościk, chociaż kotwiczka czarna lub brązowa też nie była zła. Dla szczupaka, kolor kotwiczki i obecność chwościka lub jego brak nie miały żadnego znaczenia. Błyski na zdjęciu pochodzą z moich dawnych zbiorów, tyle tylko że "podpicowałem" je nieco usuwając patynę.
 10. Ozet

  Jaką gumę

  Wartburgu, ja do takiej konkluzji dochodzę co najmniej 6 razy na 10 wędkowań.
 11. Ozet

  Czarne plamy na ciele i płetwach ryb.

  Czarny kłopot ryb … i wędkarzy.
 12. Ozet

  Pomocy :)

  Nie można wykluczyć pękniętego wkładu/pierścienia przelotki. Sprawdź pod lupą. Tak uszkodzona przelotka będzie strzępić linkę, albo wręcz ją ucinać.
 13. Ozet

  bolonki trabucco

  Na kropelkę możesz wkleić jedynie przelotkę szczytową. Pozostałe dwie muszą być przesuwne. Jeżeli przykleisz wszystkie, to będziesz transportował wędkę z "anteną" w postaci szczytówki. Wcześniej czy później musi się to skończyć jej złamaniem. Nie wiem jakie przelotki Ci wcisneli (wskazana byłaby fotka), ale przelotki przesuwne nie mają klasycznych stopek, tylko przymocowane są do tulejki. I te dwie przelotki koniecznie muszą być ruchome, aby dało się złożyć wędkę do transportu bez wystającej szczytówki. Rozkładając wędkę do łowienia, zsuwasz je w dół "do pierwszego oporu", dzięki czemu pełnią taką samą rolę jak przelotki mocowane na stałe. Rozkład przelotek musi tworzyć logiczną całość, czyli odległości między kolejnymi przelotkami będą rosnąć, patrząc od przelotki szczytowej. Nawet jeżeli dostałeś przelotki właściwie dobrane do tego konkretnego modelu wędziska, to nic nie usprawiedliwia żerowania sprzedawcy na nieświadomości klienta. Wędka powinna być zdatna do użytku po wyjęciu z paczki i nikt Ci łaski nie robi. Do Ciebie powinno należeć li tylko (albo aż), założenie kołowrotka i zmontowanie właściwego zestawu. Ps. Baty i bolonki większości firm, są w rzeczywistości krótsze niż deklarują to producenci. Od 5cm do nawet 30cm w skrajnych przypadkach.
 14. Niekoniecznie, może to być wina za małej średnicy największej przelotki, przez co stożek linki biegnącej z kołowrotka jest zbyt gwałtownie tłumiony. Zdarza się że wszystkie przelotki (oczywiście oprócz szczytowej), są źle rozłożone na blanku, więc pojawiają się dodatkowe opory linki. W obu przypadkach rzuty będą krótsze i plecionka będzie szumieć "ponad normę".
 15. Staraj się tak ustawiać wędzisko, żeby tworzyło z żyłką kąt rozwarty około 120 stopni. Nie obawiaj się że nie będziesz widział brań, gdyż sygnalizacja brań przez szczytówkę będzie wystarczająco dobra. W tym układzie będziesz miał "z czego zaciąć", bez konieczności głębokiego przeniesienia wędki za plecy, co w układzie wędzisko-żyłka 90 stopni, pozwala zaledwie na zniwelowaniue rozciągliwości żyłki. O skuteczne zacięcie w tym układzie jest niezwykle trudno, gdyż same manewry związane z zacięciem trwają zbyt długo, więc ryba ma czas aby wyczuć podstęp, albo wręcz wypluć haczyk. Bardzo wskazane są manewry z długością przyponu, o czym powyżej wspominają koledzy. Spróbuj też "pocienić" dość znacznie przypon. Jeżeli do tej pory do żyłki głównej 0,20mm, stosowałeś przypony (strzelam) 0,18mm, to następnym razem załóż 14-kę. Pal licho, niech nawet ten karp czy lin go zerwie, ale będziesz już miał jakiś trop żeby poszukać optymalnego rozwiązania.
×