Jump to content

[Portal] Bolonka cz. 3 prowadzenie zestawu.

Guest Ozet
 Share

Recommended Posts

Najwięcej trudności wędkarzom próbującym swych sił w metodzie bolońskiej,sprawia właściwe prowadzenie zestawu.Po kilku próbach,wielu rezygnuje z łowienia tą metodą odstawiając bolonkę do kąta.Literatura wędkarska także bardzo lakonicznie i "po łebkach"traktuje ten problem.

Zobacz cały artykuł

Guest ŁYSY0312

Nie ma to jak klasyka..... Teraz u młodych wędkarzy prędzej zobaczy się na bolonce spławiki typu bolo lub surf od Clarusso niż zwykłą bolonkową bombkę.

• 1 month later...

Pożyteczny tekst Ozet. Mam jednak obawy, że tej metody można nauczyć się wyłącznie praktycznie czyli podpatrzeć. Dziękuję Bogu, że uczyłem się łowić na przepływankę w czasach kiedy o "bolonce" nikt nie słyszał.  Jak teraz o tej technice czytam, to jest strasznie zawiła i skomplikowana.  ;)  Za stary już jestem na naukę. :)  Zostanę już przy tej swojej przepływance, czy to z przytrzymaniem czy bez... czy na szuranego. Albo ze śrucinką na stągiewce...

Spławik,myślę podobnie jak Ty,praktyka i jeszcze raz praktyka. Ale choć w teorii wszystko wygląda zawile,to poprzez praktykę dochodzi się do swego rodzaju automatyzmu,nie myśląc o tym.Tak jak ze zmianą biegów w aucie.Podobnie jak łowiłem tą techniką,jak wielu innych wędkarzy,już w latach 80-tych,kiedy nazwy "metoda bolońska",nie było jeszcze w obiegu. Przyjęło się ze jest to typowo włoska metoda,choć już od dziesięcioleci łowiono na przepływankę wędką z kołowrotkiem,nad Wisłą,Wartą czy Bugiem.Ot,włosi udoskonalili tylko wędziska i metoda stała się włoska.Co do stągiewki,to śruciny na niej nie zakładam nigdy,gdyż uważam ze to ją osłabia.