Jump to content

zabijanie ryb z ustawy

Guest Piter
 Share

Recommended Posts

Guest Piter

Jak wiecie lipienie i ryby łosośowate przeznaczone do zabrania należy natychmiast uśmiercić. Nie jestem za uśmircaniem,a nawet jestem przeciwko.Ale ustawa ustawą, więc powiedzcie jak to robicie (zabijacie) :'(

Nie wiem czy odpowiedni dział.Jakby co to przenieś Wind ;)

Edited by Piter

Temat skrzętnie pomijany w literaturze wędkarskiej, niemal tabu. Ale logika podpowiada że jeżeli ryby są spożywane przez ludzi, to najpierw muszą być uśmiercone zanim trafią na patelnię, do garnka, czy na grill. Problem nie dotyczy wędkarzy którzy wypuszczają wszystkie złowione ryby. Natomiast wszyscy ci, którzy lubią zjeść własnoręcznie złowioną rybę, powinni znać też sposoby ich uśmiercenia/ zabicia. Najlepiej zrobić to przeznaczoną do tego celu pałką. Rybę uderzamy kilka razy, przy nasadzie głowy i tułowia od strony grzbietu, na wysokości końca pokryw skrzelowych. Można też samemu wykonać prostą pałkę z twardego i ciężkiego drewna (dąb, akacja, buk, grab). Mniejsze ryby, takie jak okoń czy pstrąg, można uśmiercić w inny sposób. Kciuk wkładamy do pyska ryby, dłoń zamkniętą w pięść opieramy na styku głowy i tułowia, i na zasadzie dźwigni, łamiemy rybie kręgosłup. Wszystkim zniesmaczonym powyższym opisem, chcę zwrócić uwagę na fakt, że schabowy czy befsztyk na ich talerzu, też pochodzi od zwierzęcia, które ktoś kiedyś dla ich potrzeb musiał zabić.

A ja dodam jeszcze, że uśmiercając rybę szlachetną, taką jak pstrąg, należy dać jej w tył głowy, ale i też przeciąć "grzdyka" i wykrwawić. Mięso jest smaczniejsze, gdy jest wykrwawione. Do uśmiercania ryb kupiłem sobie w sklepie z narzędziami Taką pałkę Ciężar odpowiedni, a i cena OK. ;)

To jeszcze jeden sposób, stosowany zresztą przez płetwonurków, bo mają obowiązek zabicia postrzelonej ryby.

Wbija się ostrze noźa na końcu czaszki/przejście w kręgosłup. Jeśli użyjesz scyzoryka bez blokady ostrza to uważaj by się nie złożył. Ogłuszanie ryby pałką bywa nieskuteczne. Szczególnie większa ryba po jakimś czasie może znowu skakać. Ta uwaga o spuszczaniu krwi ma sens i jest to dość powszechne w ciepłej strefie.

Edited by kris1313