Skocz do zawartości

Norwegia - przygotowanie do wyprawy na fiordy


peerlla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

z racji zbliżającego się dłuższego okresu, który spędzę w Norwegii, chciałbym solidnie przygotować się do nadchodzącej przygody. Wędkarskiej przygody. Chciałbym Was gorąco prosić o porady w sprawie doboru sprzętu wędkarskiego tzn. wędziska oraz kołowrotka.

 

Celem będą fiordy, ale zaznaczam, że łowienie głównie będzie odbywało się z brzegu gdzie maksymalnie głębokość sięga 60 metrów. Z racji tego będę spodziewał się zabawy z dorszami, czarniakami, rdzawcami oraz makrelami.

 

Okolice Geiranger fjord.

 

Latem 2014 odwiedziłem to miesjce i łowiłem tam przez krótki okres 7 dni, wówczas korzystałem z wędziska morskiego Shimano Vengeance 200-300g, dosyć gubą kolorową plecionkę na różnorakie pilkery o masie 30-100g. Wędkowanie było przednie a i ryby były. Tak jak już wspomniałem z brzegu głównie trafiały się dorsze do 4kg , rdzawce, czarniaki oraz makrele do 40 cm.

 

W tym roku chcę zabrać swój sprzęt z Polski, a Was proszę o pomoc w jego właściwym doborze.

 

Jest jeszcze jedno dosyć istotne kryterium w związku z kijem - jego długość transportowa. Lecę samolotem z bagażem rejestrowanym, więc wędki jakoś muszą tam się zmieścić. Może 3-skład, 4-skład?

 

 

Pozdrawiam,

Mateusz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Jak połowy z brzegu to polecam kołowrotek 4000 idealny... choć myślę sprawdzić jeszcze 3000. wiekszy niż 4000 nie ma sensu z brzegu, jaka firma?? zależy ile masz kasy, do tego plecionka 0.16 z przetestowanych czempionów wg forumowiczów na wielki plus, morska plecionka robinson sea fox, a wilki minus dla dradon guide pro rainbow. około 200-250 metrów mieć najlepiej. kij polecam do 60-80 gram wyrzutu bo to najbardziej poręczne pilkery z brzegu, osobiście używam 40 i 60, jakieś gumy 50 i takie tam... a teraz sam proszę o radę, odnośnie tego typu połowów, szukam dobrego wędziska, z fajną akcją na szczytówce, że by się nie gięła do połowy, a i też nie była jak stalowy pręt, wyrzut do 60g długość od 240 do 270 obecnie mam 240 abu gasia ale to raczej taki kij od szczotki.. przedział cenowy to może tak do 250 za małym marginesem -+ za wszystkie rady dziękuję.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Koszt wyprawy zależy od wielu czynników.

Zależy też od tego, czy chcesz skorzystać z oferty biura organizującego wyprawę, czy jechać na własną rękę.

Jeżeli chcesz wszystko załatwiać samemu to:

Zależy ile kilometrów przejedziesz, jakim autem i w ile osób. 

 

Trzeba policzyć 

1. Paliwo na dojazd do promu w Gdyni, Gdańsku czy Świnoujściu itp. 

 

2. Potem przeprawa promowa do Szwecji. Cena zależy jakim promem będziesz płynął w ile osób i z jakim wyprzedzeniem przed wyjazdem go zarezerwujesz, może to być 500 zł a może i 1500zł (w jedna stronę)

 

3. Paliwo na przejazd ze Szwecji do bazy wędkarskiej w Norwegii, może to być nawet 2 tys km.

 

4. Zakwaterowanie w bazie wędkarskiej. Zależy jaką bazę wybierzesz, na jaki okres chcesz zostać i co mają w ofercie. Mogą dojść wydatki na paliwo do łodzi, przewodnika po łowisku, licencje na wędkowanie czy wypożyczenie sprzętu. 

 

 

Podsumowanie ( dla 4 osób ).

Np. Baza BAZA FISHINGDREAMS – Sørøya

Cena 6760 zł (za 4 osoby, 8 dni w bazie)

 

Prom  np. http://www.polferries.pl/prom

2200 zł za 4 osoby

pre_1476043575__prom.jpg

 

+
 
Prom Oksfjord – Hasvik
 
200 zł za auto 
 
 
Paliwo. 
Warszawa - Gdańsk. Gańsk - Warszawa 800 km
Nynashamn - Sorvaer.  Sorvaer - Nynashamn 3600 km 
 
Około 2 tys zł 
 
 

No i wszystko dzielimy na 4 osoby. 

Dojdą na pewno jeszcze inne opłaty np. opłaty za przejazdy drogami płatnymi, posiłki, napoje itp. 

 

Jest to tylko przykładowe wyliczenie, na szybkiego, przed podróżą warto je zrobić samodzielnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...