Skocz do zawartości
JanuszWedki

Kilka pytań po dłuższej przerwie -pomoc w wyborze

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Po około 10 latach przerwy wróciłem do wędkowania ;) Właśnie zabieram się za kompletowanie wędek i tutaj potrzebuję Waszej pomocy!

Postaram się jak najkrócej: 

Mam do skompletowania dwie wędki:
1) Grunt: wędzisko Konger Texas TelePicker 300, CW40g, TL66cm, Sections 6+2, Waga 215g + kołowrotek Dragon Record 3 łożyskowy z przełożeniem 5.0:1
2) Spławik - wędzisko Mikado Venus 380, CW 10-30g + kołowrotek Jaxon Focus FM100 3 łożyskowy z przełożeniem 5.5:1

Gdzie i co będzie łowione:
W zasadzie to wyłącznie wody stałe - zbiorniki komercyjne i PZW. Staram się unikać roślinności w wodzie, więc nie rzucam w chaszcze, chyba że jest ich mało. Jak chodzi o ryby to: przede wszystkim leszcz, ale też płoć, kleń, lin, okoń, z czasem może amur.

Konkretne pytania:
1) Mam nową żyłkę 150m Trabucco S-Force 0.20 ( 5,5kg) i chciałbym ją wykorzystać jako żyłkę główną (żyłka tonąca). Na którą wędkę ją założyć, grunt, czy spławik?
2) Wolę stosować spławik stały, czy do niego lepiej nadaje się żyłka tonąca, czy nie?
3) Jakie zestawienie żyłek głównych i przyponowych (rozmiary i czy mają być tonące) oraz haczyków stosować do gruntu, a jakie do spławika? Zakładając, że głównie będzie łowiony leszcz i chcę do którejś użyć żyłki wymienionej w 1 punkcie.
4) Jakiej długości powinny być przypony?
5) Jak ustawiacie ciężarki przy spławiku? Od największego i im bliżej przyponu tym mniejszy ciężarek?
6) Do tej pory łowiłem przy gruncie przy pomocy rurki antysplątaniowej oraz koszyczka 15g, czy tutaj może obecnie stosuje się jakieś inne (skuteczniejsze) rozwiązania? Biorąc pod uwagę możliwości mojej gruntówki.

Zapraszam do wymiany zdań! :) Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem, wyłącznie w moim subiektywnym rozważaniu...

Ad1. 0,20 mm na grunt. Przy pickerze z cw do 40 g to nawet za dużo.

Ad2. Zasadniczo kupienie żyłki nie tonącej w naszym kraju graniczy z cudem. Śmiało można założyć, że wszystkie jakie spotkasz w sklepach są tonące, a po umyciu w płynie do naczyń pominie się błąd technologiczny i resztki smarów na niej.

Ad3. W tym konkretnym przypadku sprzętowym:

grunt - 0,18 (obecna 0,20); 0,14; hak dopasowany do wielkości przynęty;

spławik - 0,14; 0,12; hak jak wyżej.

Ad4. Tu nie ma reguły, trzeba kombinować. Raz będzie to 10 cm, innym razem 30 cm, a jeszcze kiedy indziej 1 m. Standardowo proponuję zacząć od długości 20-30cm

Ad5. Nie ustawiam, chyba że cały zestaw montuję jako wolno tonący do połowu z opadu. Na wymienionych zbiornikach w aspekcie wspomnianych gatunków zdecydowanie skuteczne będzie łowienie z dna. Rozwiązań jest wiele, osobiście główne obciążenie montuję ponad krętlikiem łączącym przypon z żyłką główną a śrucinę wskazującą ok 10 cm ponad hakiem. Główne obciążenie nie leży na dnie i staram się aby było ono jedyne, gdyż liczę na siłę bezwładności, która nie pozwoli przestawiać się zestawowi.

Ad6. Z gruntu nie przy gruncie, kwestia jednolitego nazewnictwa aby nie było wątpliwości i złych wniosków. Na wodzie stojącej zawsze odradzam koszyk. Byle jaka sprężyna jest co najmniej o klasę skuteczniejsza, nic ie trzeba kombinować, nic szarpać a zanęta i tak o wiele lepiej się uwalnia. Standardowa sprężyna zanętowa (ok 5 cm długości, mała ma ok 3 cm), nie musi mieć dociążenia. Ładuje się w nią ok 25 g zanęty co przy cw wędziska 40 g daje optymalne obciążenie do precyzyjnego umieszczenia zestawu w łowisku

A na koniec.

Tak naprawdę gdybyś poświęcił ok godziny na poszperanie w necie i przeczytanie kilku tekstów technicznych o połowie oraz monografie wspomnianych gatunków, to sam byś uzyskał odpowiedź na te wszystkie pytania oraz na te, których jeszcze nie zadałeś, a na pewno się pojawią. :) Wybacz śmiałość ale ostro zalatuje lenistwem. ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi