Skocz do zawartości

Obławianie trudnych miejscówek w rzekach


Bryan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Często spiningując w rzekach mam problem z obławianiem trudno dostępnych miejsc, czyli tych, w których najczęściej siedzą ryby.

Zawalone do wody drzewa- jak przy nich łowić? Jak dostać się z przynętą możliwie najbliżej takiego drzewa w nurcie rzeki i nie urwać woblera? Jak go poprowadzić żeby skusić do brania szczupaki, które tam siedzą? Jak do tej pory urwałem bardzo dużo przynęt w takich miejscach próbując coś z nich wydłubać.

Kolejne miejsca to nawisy trawy przy wysokich brzegach rzeki. Typowo kleniowe miejsca, z których ja jakoś kleni nie mogę wyciągnąć. Czemu? często rzucam woblera skosem w dół rzeki i ściągam go z nurtem pod nawisy trawy, potem już normalnie go ściągam. Co więc robię źle, albo czego nie robię w ogóle?

Jeśli możecie to dajcie mi jakieś rady.

Yo, Bryan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No siema. Łowienie w takich miejscach może dawać dużo frajdy, ale i dużo strat. Coś za coś. Pierwsze wymienione przez ciebie miejsca, czyli zawalone drzewa to świetne miejsca nie tylko na szczupaki, często stoją tam także inne drapieżniki. Jak w takich miejscach łowić? Ekspertem nie jestem, ale za dużych strat nie mam a dużo łowie w takich miejscach. Ja robię tak, że przy zawalonym w nurt drzewie najpierw siadam, odpalam papierosa i obserwuję. Staram się zobaczyć jak to wygląda i wyobrazić sobie, jak sytuacja ma się pod wodą. Wszystkie zaburzenia nurtu koło takiego drzewa oznaczają, że pod powierzchnią są gałęzie albo coś podobnego. Jak na przykład widzisz, że nurt przewala się górą zamiast iść równomiernie, to pod spodem masz jakiś zaczep. Rybne miejsca, ale łowić trzeba ostrożnie. Jak? Ja najpierw posyłam woblera w pobliże drzewa, około metra od wszelkich zaburzeń nurtu. Z każdym rzutem zbliżam się do drzewa, ale nie wrzucam przynęty w krzaki. Czasami jest tak, że rzut ci nie wyjdzie. Wtedy albo zacinasz i szybko wyciągasz przynętę albo(jeśli to pływający wobler) pozwalasz jej spłynąć, wypływając tym samym z kryzysowej sytuacji. Najważniejsze to celność. W takich miejscach dokładne rzuty to podstawa, bez nich nie wiele można wskurać a wiele można urwać.

A jak prowadzić tam woblera? Kombinując. Jednostajnie zwijając żyłkę w spiningu trudno o dobre wyniki. Zatrzymuj woblera w nurcie, pozwalaj mu pracować pod wpływem płynącej wody. Zatrzymaj go na napiętej żyłce. Czasem szarpnij. Rób wszytko, co może urozmaicić pracę twojej przynęty. Z czasem wypracujesz sobie własne triki, które będą ci się dobrze sprawdzać.

Co do drugiej części twojego pytania to też nie jest takie trudne. Ja w takich miejscach zakładam stosunkowo nie wielkie przynęty, czasami nawet smużaki. Jeśli miejsca jest mało to przynętę wypuszczam z pod siebie z nurtem rzeki. Pozwalam jej spłynąć za miejsce, w którym stoją ryby. Potem zaczynam zwijać. I tu tkwi chyba diabełek. Ja zwijam raz, może dwa obroty, zatrzymuje woblera, czasem go trochę powoli cofam z nurtem, znowu zwijam. Czasem szarpnę, czasem zwinę szybciej, potem znowu cofnę...Kombinacje. To według mnie podstawa. Klenie nie są takie pazerne jak zębate, ale i zazwyczaj nie są tak wybredne jak okonie. Jeśli są w danym miejscu to zazwyczaj można się do nich dobrać

A na co próbujesz je łowić? Może tu jest twój problem. Ja polecam woblerki, takie do 5cm. Naturalne kolory dobrze się sprawdzają. Zazwyczaj ciemne, granatowe, czarne z akcentami, błękitne...Po prostu takie, które dla nas słabo widać w wodzie. Tylko nie traktuj tego jak żelaznej zasady, ponieważ czegoś takiego w tym hobby nie ma. Nie raz na naturalne kolory nie chcą gryźć a na żarówy biorą jak opętane....

Powodzenia w łowieniu Bryanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość Karpiu/wedkarz18

Rozumiem sam łapię na rzekach porośniętych Krzakami, pokrzywami trudno dostępnymi.

Zazwyczaj wodery nakładam i próbuje dojść do miejscówki, niestety pare razy lądowałem w rzece hehe :D

Np. kolega opkosuje dzień przed łowieniem najlepsze jego miejscówki.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam ja proponował bym ci przy połowie szczupaków małe slajdery nie wchodzą tak w zaczepy. Inną sprawą są klenie ,które są bardzo płochliwe a chyba każdy spininglista wie ,że gdzie klenie tami jazie stoją. Nate właśnie ryby ja stosujędosć nietypową metodę... Poprostu do rzyłki głównej przywiązuje haczyk z grybej kutej stali nr.11 lub 10 na niego nakładam konika polnego i puszczam z nurtem rzeki co najwarzniejsze jest kuszący dla ryb i nie wchodzi w zaczepy chyba ,że sie krzywo żuci i haczyk wyląduje na krzaku. Czasem gdy ryby niechcą odejśc od dna zakładam mniejszą śrucine ok.8cm nad hakiem co powoduje szybszy opad przynęty. Ja u siebie na rzece tak właśnie łowię i są tego efekty. Pozdrawiam :) :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja w takich miejscach typu zwalone drzewa lub inne zaczepy często stosuję gumy Sebile Magic Swimmer Soft z hakiem offsetowym schowanym w tej miękkiej przynęcie. Na Narwii sprawdzają mi się kolory okoń i srebrno grafitowy (chyba ukleja). Nie prowadzę jej zbyt agresywnie żeby przy ew. uderzeniu w zaczep nie wysunął się hak. Przynęta jest podzielona na 3 segmenty i sama z siebie pracuje trochę chaotycznie co pobudza rybki do brania lecz dodatkowo jeszcze podszarpuję nią delikatnie z nadgarstka jak przy sliderach. Kupiłem 3 opakowania po 3 szt w zeszłym roku i urwałem tylko jedną jak wrzuciłem na gałąź w powietrzu i guma okręciła się wokoło parę razy i musiałem rwać. Wiadomo że przez ten offsetowy hak jest trochę więcej pustych zacięć ale coś za coś. Inną opcją są woblerki z długim sterem typu Rapala Tail Dancer dzięki któremu odbijają się od przeszkody (nie zawsze :) ) ale to raczej na jakieś głębsze zaczepy, do tego ściągam jedną kotwiczkę i w trolu i nie tylko zaczepy mniej straszne. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...