Jump to content

Boleń ( Aspius aspius) Charakterystyka ogólna


Nicco Puccini
 Share

Recommended Posts

Budowa ciała:

Boleń, często nazywany przez wielu z nas mianem rapy, Bolka czy też Bolesława, jest torpedą wśród drapieżników naszych wód. Ale o tym dlaczego akurat torpeda, zaraz.

Boleń to zatwardziały drapieżnik, choć należy do ryb karpiowatych. Jego ciało z wyglądu jest lekko spłaszczone po bokach, wydłużone. Płetwa ogonowa tego gatunku jest duża, dzięki czemu siła napędowa tej ryby jest naprawdę spora...Płetwa grzbietowa u bolenia jest krótka, jednak wysoka; znajduje się na wysokości płetw brzusznych.

Aparat do pozyskiwania pokarmu, czyli pysk rapy, zbudowany jest w sposób definitywnie świadczący o drapieżnym trybie życia- Duża żuchwa wysunięta nieco do przodu, wielki pysk mogący pomieścić spore ukleje i duża ilość zębów gardłowych rozmieszczonych w dwóch szeregach czynią z tej ryby maszynę do zabijania.

Ciało gatunku aspius pokryte jest drobną łuską, której kolor to- na grzbiecie mieszanka ciemnych tonów zieleni i szarości, czasami przybierających odcień czerni; boków- srebrzyste, połyskujące w słońcu; podbrzusza zaś- białe lub kremowe.

Płetwy czasami przybierają kolor lekko czerwony, jednakże nie zawsze i nigdy nie jest to mocny, wyraźny kolor.

Wielkość oraz rozmnażanie:

Bolenie w naszych wodach osiągają przyzwoite rozmiary- długość ich ciała przekracza 80cm, dochodzi nawet do ponad 90. Ci, którzy takie łapią, marzą pewnie o metrowym bolku...I pewnie kiedyś to marzenie spełnią. Wagowo największe rapy mają ponad 7kg.

rapy odbywają tańce godowe jakoś w kwietniu, jednak jak w przypadku wszystkich gatunków- zależy to od warunków w rzece.

Podczas miłosnych igraszek u Bolenia występuje wysypka perłowa, czyli takie małe kropki na czaszce i grzbiecie. Podobne są np u klenia czy leszcza, choć oczywiście nie takie same.

Kiedy z małych żółtych jajeczek wyklują się małe bezbarwne bolki, jedzą sobie małe żyjątka takie jak owady, skorupiaczki i wszystko, co zmieści im się do małej mordki i nie stawia oporu. I tak przez rok do dwóch- małe rapy rosną zdrowo odżywiając się małymi bezbronnymi stworzonkami. Po tym czasie jednak budzi się w nich killer- instynkt zabójcy daje o sobie znać i sprawia, że rapy zaczynają zabijać. Polują wtedy na narybek wszystkiego, co się nawinie. A najczęściej nawija się mała ukleja, płotka, jakiś jelec...Dla bolenia ważne, żeby weszło między zęby. I tyle.

Tryb życia i zwyczaje:

Bolenie od młodości żyją w stadach, ale podobno z wiekiem stają się samotnikami. Może i to prawda, że te największe kolosy pływają samotnie, ale z reguły gdzieś tam w pobliżu czai się jakiś znajomy...Co do mniejszych boleni- te pływają w stadach bo w stadach polują, często niczym wilki otaczając stado ofiar i wypatrując słabych ogniw. Te zaś następnie izolują od reszty stada i zabijają bezwzględnie...Bolenie często można zaobserwować kiedy wyskakują nad wodę, ganiając ukleje. W ten sposób rapy sprawiają, że stado rozpływa się w różnych kierunkach i łatwiej dostrzec słabe jednostki.

To właśnie dzięki tym efektownym wyskokom podczas polowania można często namierzyć bolenie i próbować skusić je do brania.

post-3-0-97265600-1338371789_thumb.jpg

Na tym zdjęciu doskonale widać wielkość płetwy ogonowej względem reszty ciała. Płetwa ta u gatunku Aspius jest razem z otaczającymi ją mięśniami głównym narzędziem napędowym. I to narzędziem wyśmienitym, ponieważ daje boleniowi ogromną prędkość i siłę. Ryba ta nie ma żadnych problemów by rzucać się na ukleje w zawrotnym tempie i to w silnym nurcie...Zaś każdy, kto poczuł bolka na końcu zestawu, ten wie, iż to nie są igraszki. gatunek ten podczas bania wali w przynętę z całym impetem, niczym torpeda...Później zaś stosuje szereg sztuczek, które mają na celu doprowadzić go do wolności...Hol jest zatem naprawdę emocjonujący.

Warto uważać na nurt- ryba ta potrafi go wykorzystywać naprawdę umiejętnie. Kiedy duży boleń stanie przy dnie w silnym nurcie, możemy mieć problemy z ruszeniem go z miejsca....Warto więc stosować odpowiednio mocne zestawy.

A po udanym holu, ewentualnym zdjęciu, zwrócić rybie wolność....

Według mnie jest to jedna z najbardziej sportowych ryb łowionych na spinning w naszych wodach i zasługuje na ogromny szacunek z naszej strony.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...