Jump to content

Boleń ( Aspius aspius) Charakterystyka ogólna


Nicco Puccini
 Share

Recommended Posts

Budowa ciała:

Boleń, często nazywany przez wielu z nas mianem rapy, Bolka czy też Bolesława, jest torpedą wśród drapieżników naszych wód. Ale o tym dlaczego akurat torpeda, zaraz.

Boleń to zatwardziały drapieżnik, choć należy do ryb karpiowatych. Jego ciało z wyglądu jest lekko spłaszczone po bokach, wydłużone. Płetwa ogonowa tego gatunku jest duża, dzięki czemu siła napędowa tej ryby jest naprawdę spora...Płetwa grzbietowa u bolenia jest krótka, jednak wysoka; znajduje się na wysokości płetw brzusznych.

Aparat do pozyskiwania pokarmu, czyli pysk rapy, zbudowany jest w sposób definitywnie świadczący o drapieżnym trybie życia- Duża żuchwa wysunięta nieco do przodu, wielki pysk mogący pomieścić spore ukleje i duża ilość zębów gardłowych rozmieszczonych w dwóch szeregach czynią z tej ryby maszynę do zabijania.

Ciało gatunku aspius pokryte jest drobną łuską, której kolor to- na grzbiecie mieszanka ciemnych tonów zieleni i szarości, czasami przybierających odcień czerni; boków- srebrzyste, połyskujące w słońcu; podbrzusza zaś- białe lub kremowe.

Płetwy czasami przybierają kolor lekko czerwony, jednakże nie zawsze i nigdy nie jest to mocny, wyraźny kolor.

Wielkość oraz rozmnażanie:

Bolenie w naszych wodach osiągają przyzwoite rozmiary- długość ich ciała przekracza 80cm, dochodzi nawet do ponad 90. Ci, którzy takie łapią, marzą pewnie o metrowym bolku...I pewnie kiedyś to marzenie spełnią. Wagowo największe rapy mają ponad 7kg.

rapy odbywają tańce godowe jakoś w kwietniu, jednak jak w przypadku wszystkich gatunków- zależy to od warunków w rzece.

Podczas miłosnych igraszek u Bolenia występuje wysypka perłowa, czyli takie małe kropki na czaszce i grzbiecie. Podobne są np u klenia czy leszcza, choć oczywiście nie takie same.

Kiedy z małych żółtych jajeczek wyklują się małe bezbarwne bolki, jedzą sobie małe żyjątka takie jak owady, skorupiaczki i wszystko, co zmieści im się do małej mordki i nie stawia oporu. I tak przez rok do dwóch- małe rapy rosną zdrowo odżywiając się małymi bezbronnymi stworzonkami. Po tym czasie jednak budzi się w nich killer- instynkt zabójcy daje o sobie znać i sprawia, że rapy zaczynają zabijać. Polują wtedy na narybek wszystkiego, co się nawinie. A najczęściej nawija się mała ukleja, płotka, jakiś jelec...Dla bolenia ważne, żeby weszło między zęby. I tyle.

Tryb życia i zwyczaje:

Bolenie od młodości żyją w stadach, ale podobno z wiekiem stają się samotnikami. Może i to prawda, że te największe kolosy pływają samotnie, ale z reguły gdzieś tam w pobliżu czai się jakiś znajomy...Co do mniejszych boleni- te pływają w stadach bo w stadach polują, często niczym wilki otaczając stado ofiar i wypatrując słabych ogniw. Te zaś następnie izolują od reszty stada i zabijają bezwzględnie...Bolenie często można zaobserwować kiedy wyskakują nad wodę, ganiając ukleje. W ten sposób rapy sprawiają, że stado rozpływa się w różnych kierunkach i łatwiej dostrzec słabe jednostki.

To właśnie dzięki tym efektownym wyskokom podczas polowania można często namierzyć bolenie i próbować skusić je do brania.

post-3-0-97265600-1338371789_thumb.jpg

Na tym zdjęciu doskonale widać wielkość płetwy ogonowej względem reszty ciała. Płetwa ta u gatunku Aspius jest razem z otaczającymi ją mięśniami głównym narzędziem napędowym. I to narzędziem wyśmienitym, ponieważ daje boleniowi ogromną prędkość i siłę. Ryba ta nie ma żadnych problemów by rzucać się na ukleje w zawrotnym tempie i to w silnym nurcie...Zaś każdy, kto poczuł bolka na końcu zestawu, ten wie, iż to nie są igraszki. gatunek ten podczas bania wali w przynętę z całym impetem, niczym torpeda...Później zaś stosuje szereg sztuczek, które mają na celu doprowadzić go do wolności...Hol jest zatem naprawdę emocjonujący.

Warto uważać na nurt- ryba ta potrafi go wykorzystywać naprawdę umiejętnie. Kiedy duży boleń stanie przy dnie w silnym nurcie, możemy mieć problemy z ruszeniem go z miejsca....Warto więc stosować odpowiednio mocne zestawy.

A po udanym holu, ewentualnym zdjęciu, zwrócić rybie wolność....

Według mnie jest to jedna z najbardziej sportowych ryb łowionych na spinning w naszych wodach i zasługuje na ogromny szacunek z naszej strony.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...