Skocz do zawartości

Coś na początek przygody z spinningiem.


Patryk Zieliński
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zaczynam swoją przygodę z spinningiem i mam kilka pytań:

1. Jakiś zestaw na okonia (Do 300 zl) oraz na szczupaka (Do 300 zł), przyznam że mam juz zakupioną wędkę z kołowrotkiem spinnigowym i może byście coś powiedzieli na temat tego zestawu:- Wędka: Konger Sentry 2,65 4-17g, Kołowrotek dakota 206, Plecionka 0,10 (Czy może ten zestaw nada sie na szczpuaka lub okonia?) łowie tylko z brzegu.

2. Plecionkę wybierać czy fluocarbon? (Bym poprosił o podanie firmy jaką polecacie) oraz rozmiaru,

3. Jaki przypon jakiej długości i czy kolor przyponu ma znaczenie oraz czy do zestawu okoniowego przypon jest potrzebny (Czytałem w internecie że do okoni nie stosuje przyponu)

4. Kupując rippery i inne przynęty to czy firma przynęty ma znaczenie? Przykładowo mogę kupić zestaw przynęt z allegro nieznanej firmy to czy lepiej patrzeć na firmę kupując przynęty. 

5. Jakiej długości przynęty polecacie np.: gumowe (Nie chce łowić nie wiadomo jakich ryb tylko żeby oko cieszyły, najmniejszymi również się zadowole) 

6. Skąd wiedzieć jaką wagę zestawu wybrać pod dane jezioro. (U mnie max 2-5m) 

Prosiłbym o wyrozumiałe odpowiedzi ponieważ w temacie spinningu jestem totalnie zielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Po pierwsze przywitaj się.

Po drugie Zapoznaj się

Po trzecie poczytaj tutaj i tutaj ostatnimi dniami podobnych tematów było co najmniej kilka.

Po czwarte wyszukaj interesujące Cię tematy .

Po piąte, jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Dość niefortunne jest poszukiwanie zestawu łączącego okonia ze szczupakiem. do łowienia okoni wędzisko powinno być w miarę delikatne, bo okoń ma delikatne wargi i przy płytkim zacięciu łatwo je rozerwać zbyt sztywnym wędziskiem, więc akcja co najwyżej F, a ugięcie MF, c.w. co najwyżej około 2-10g, niektórzy fachowcy łowią wędziskami nawet 0,5-4g. Plecionka nie powinna przekraczać 0,06mm, a niektórzy łowią nawet 0,03mm. Przypon nie odstrasza okoni i nie jest konieczny, ale gdy w łowisku występują szczupaki, niestosowanie przyponu jest co najmniej nieetyczne. Szczupak ma dość twardy pysk, może nie tak jak sandacz, ale zacięcie nie jest już tak łatwe jak u okonia, zatem wędzisko o akcji minimum F, a nawet XF, ugięcie MF a nawet F, c.w. co najmniej 5-20g, a nawet 10-30g. Plecionka minimum 0,08mm ale nie więcej niż 0,12mm. Nasze szczupaki to nie submarine i przesadna grubość plecionki nie jest wskazana. Przypon obowiązkowy, co najmniej 30cm. Kołowrotek dostosowany do wędziska, dobrze jeśli wyważa zestaw, z dopuszczalnym minimalnym przeciążeniem na szczyt. Przynęty odpowiednie do c.w. wędziska, do wyboru, do koloru, to co Ci się spodoba - może spodoba się również rybom.

To tyle ode mnie, ja kieruję się takimi wskazówkami przy doborze sprzętu. Koledzy zapewne przedstawią swoje preferencje, a Ty w miarę łowienia wyrobisz sobie własne poglądy.

Połamania... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...