Jump to content

Alexspin

Forumowicz
 • Content count

  2068
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Alexspin

 1. Alexspin

  Święta wielkanocne

  Wszystkim - wieeelkich jaj i dłuuugiej kiełbasy...
 2. Alexspin

  Gumofilcem być ...

  A'propos szpanerstwa. Kilka lat temu zostałem zaproszony na spinningowy weekend. W regulaminie spotkania był punkt: "Sprzęt i wyposażenie firm JAXON i KONGER wykluczone". Zapewne był to niewybredny żart, ale ponieważ wówczas byłem zagorzałym fanem JAXONA, zrezygnowałem z uczestnictwa w spotkaniu, ale wynająłem kwaterę nad tym samym jeziorem, w pobliżu ośrodka gdzie zorganizowane było spotkanie. Spinningując wyłącznie z brzegu, wędziskiem JAXON Arcadia 270cm/5-25g z kołowrotkiem JAXON Armand 300M, na plecionce JAXON Sumato Premium 0,10, wyholowałem szczupaka ponad 70cm i 4 okonie. Moja Pani wędziskiem JAXON Extera 240cm/3-15g z kołowrotkiem JAXON Victus FDV 200, na żyłce JAXON Satori Premium 0,16, wyjęła 6 okoni i 1 sandaczyka (ledwie wymiarowego). Z tego co się później dowiedziałem, uczestnicy spotkania posługując się sprzętem SHIMANO, DAIWA i MIKADO w sumie w osiem osób, wędkując z łodzi złowili 2 sandacze, 3 okonie 1 wzdręgę. WNIOSEK: nie sprzęt, ale wędkarz łowi.
 3. Alexspin

  Pomosty

  Z ogrodzeniami na zaporówkach jest pewien szkopuł. Znajomy kupił działkę nad Jeziorskiem. Dosłownie w tydzień później ogrodził pozostawiając przepisowe 1,5m do linii brzegowej. Dwa miesiące później linia ogrodzenia od strony wody i ostatnie przęsło ogrodzenia bocznego były do połowy zalane, a pół roku później od ogrodzenia do linii wody było 50m...
 4. Alexspin

  Gumofilcem być ...

  Adamie, zapomniałeś o "wędkarzu szpanerze"...
 5. Alexspin

  Pomosty

  Choćby z grzeczności warto zapytać właściciela pomostu czy nie będzie miał nic przeciw powędkowaniu. Z drugiej strony, żeby łowić w wodach PZW, nawet właściciel pomostu musi mieć kartę wędkarską, opłacić składki w danym okręgu i posiadać stosowne zezwolenie i rejestr.
 6. Alexspin

  Co nowego kupiliście?

  Rafał, prawdziwy UL to 0,2-3g, no "góra" do 5g. Bardzo ładna wędeczka, ale to typowa okoniówka L, a nie UL. Połamania...
 7. Alexspin

  Gumofilcem być ...

  Jarku, dla tego ucieszyłem się, że mnie to określenie nie dotyczy. Z drugiej strony masz rację, że gdyby ktoś mnie tak nazwał, to mógłbym nie zatrzymać ręki przed jego szczęką...
 8. Alexspin

  Gumofilcem być ...

  Ha ha, hi hi, mam tę satysfakcję, że nikt mnie nie zaliczy do "gumofilców": - wyłącznie spinninguję; - wyłącznie spaceruję wzdłuż brzegu (o siedzeniu ani na brzegu, ani w łódce nie ma mowy); - za żadne skarby nie namówi mnie nikt na wędkowanie podlodowe; - wszystkie ryby (za wyjątkiem inwazyjnych) wypuszczam, a konsumpcyjne kupuję w sklepie.
 9. Jednym wędziskiem trudno pogodzić okonie i szczupaki, praktycznie nie ma wędzisk uniwersalnych. 30 lat temu było łatwiej, bo nasze wody prawie kipiały od ryb, ale "gospodarcza polityka" ZG PZW i ZO PZW doprowadziła do odrybienia i teraz niestety, jeśli chcesz połowić, to konieczna jest specjalizacja. Jednymi z nielicznych wędzisk spełniających Twoje kryteria, którymi teoretycznie byłbyś w stanie połowić okonie (ale nie okonki) i szczupaczki (ale nie szczupaki) są JAXON SYMBIAN HX SUPREME SPIN model WJSYP26518, KONGER STALLION STRIKE FURION model 145001241. Jeśli chodzi o kołowrotek, szczerze polecam Daiwa Fuego LT 2500D Plecionka KAMATSU Techron olive green 0,08/100m 6. Niestety cały zestaw nieco przekracza Twój budżet, ale przynajmniej na początek nie zawiedzie Cię. Linki wyłącznie poglądowe. Ps Przemyśl czy nie byłoby lepiej nastawić się na jeden gatunek? Wybrać pomiędzy szczupakiem (jako przyłowy sandacz, boleń), a okoniem (jako przyłowy wzdręga, kleń)?
 10. Alexspin

  Alga 1

  Bardzo prawdopodobne, że nawet bardziej niż błyszcząca nówka. Nie poleruj i nie czyść tych rdzawych plam. No to mamy tak samo...
 11. Alexspin

  Dziwna Ryba

  Na pewno nie. Inny kształt i wielkość płetwy odbytowej, inne ubarwienie.
 12. Alexspin

  Napięcie plecionki

  Błąd! Każdy uczy się na swoich błędach, a szkoda...
 13. Alexspin

  Napięcie plecionki

  Karolu, jeśli jest silny nurt - jak napisałeś "duży uciąg" - który będzie stawiał opór przynęcie, to nie ma mowy o "balonie", linka będzie się samoistnie napinała, chyba że prowadzisz ją zbyt wolno z prądem. Boczny "balon" może powstać wówczas gdy prowadzisz przynętę w poprzek nurtu i w tym przypadku gruba linka będzie stawiała opór tworzący wybrzuszenie. @Ferot pisał o "zwisie" linki, a to mi wygląda, iż powodem jest zbyt gruba, ciężka plecionka, na dodatek szybko nasiąkająca, o czym świadczyłaby proporcja ceny do ilości kupionej plecionki - 300m za 30zł nawet nie dotknąłbym. Podejrzewam, że te deklarowane 0,12mm, faktycznie oscyluje w granicach 0,18-0,20, a to już sznurek do wieszania bielizny. @Ferot, wywal to ścierwo do kosza i kup JMC Adventure 0,08 lub nieco droższą, ale dobrą, osobiście jej nie używałem, ale ostatnio zbierającą pozytywne oceny DRAGON Invisible Braid 0,08. Dla Twoich potrzeb w zupełności wystarczająca grubość.
 14. Alexspin

  Zestaw spiningowy

  Jest Moderate. To że nie ma w katalogu na 2019 r. nie oznacza, że nie ma w handlu: Wedkarski.com- Moderate Fishing-mart.com.pl- Moderate Allegro.pl- Moderate
 15. Alexspin

  Napięcie plecionki

  Moim zdaniem używasz zbyt grubej plecionki. Do przynęt 5-15g używam linki nie grubszej niż 0,08 (JMC8X: testy wykazały, że grubość zbliżona do żyłki 0,16mm, faktyczna wytrzymałość na zerwanie 4,4kg). Im grubsza plecionka, tym cięższa, a jeszcze gdy nasiąknie wodą, to będzie "zwis", a przy bocznym wietrze spadochron. O wysokości trzymania wędki (szczytówka do góry, czy do dołu) nie napiszę, bo to warunkuje również sposób prowadzenia przynęty płycej lub głębiej, a to często determinuje charakter łowiska, gatunek poławianej ryby, metoda, a wreszcie rodzaj przynęty.
 16. Alexspin

  Zestaw spiningowy

  Czymże zasłużyłem na tę "szczególność"? Nie polecałem tego zestawu, który kupiłeś... Owszem, mam w tej chwili w "nadmiarze" nowe, nie używane jeszcze wędzisko KONGER Troker Spin H 228cm/15-40g, ale nie będzie nadawało się do łowienia okoni. Dodam, że przy obecnych kosztach przesyłek i przy cenie tego wędziska, opłacalny byłby tylko odbiór osobisty, gdybyś przy okazji Ty, albo ktoś znajomy był w Łodzi. Skorzystaj z rady Michała, odzyskasz przynajmniej część pieniędzy, bo nie zwrócą Ci kosztów przesyłki. Przemyśl nabycie DRAGON Moderate, wydaje mi się, że model CHI-28-85-275 (4-18g). Będzie do niego pasował Twój kołowrotek, Tobie będzie pasowała akcja, na pewno będzie przydatny do łowienia okoni, a nie zlęknie się również przyzwoitego szczupaka. Jeśli coś tańszego, to SHIMANO Catana ML (7-21g), do "okoniowania" nieco mniej się nadaje, ale na szczupaka w sam raz, a i akcja będzie Ci odpowiadała. Jedyną wadą tych wędzisk są bardzo długie dolniki, a to nie każdemu pasuje. Poszuka wśród artykułów na Forum, opisywałem tam Catanę L (3-14g).
 17. Alexspin

  Pomoc w wyborze wędziska

  To są identyczne wędziska DRAGON B.R. II to tak zwana skądinąd "marka własna" produkcji OKUMY. Nie ma znaczenia czy kupisz tę czy tamtą, wybrałbym tańszą...
 18. Alexspin

  Co to za ryba

  Niewymiarowy, w okresie ochronnym.
 19. Alexspin

  Pomoc w wyborze wędziska

  Nie stawiałbym takiej tezy, a już na pewno nie jest to pewnik. Jeśli możesz wydać 250.- zł, to polecam Okuma Black Rock 245 5-25g Link wyłącznie poglądowy, sklepu nie polecam.
 20. Alexspin

  Jaka wędka na okonie i pstrągi?

  W zależności jak duże rybki występują w Twoich łowiskach: Shimano Catana CX Spinnig UL lub Shimano Catana DX Spinnig L Linki wyłącznie poglądowe, sklepu nie polecam.
 21. Alexspin

  Wędka na okonie

  Z takim budżetem poszukałbym wędziska z pracowni. Ukręcą Ci kijek taki jaki sobie wymarzysz.
 22. Alexspin

  Co Panowie wolą łowić?

  Jeśli mam wybierać między szczupakiem, a sumem - wybieram okonia...
 23. Alexspin

  Hodowla

  Żeby zapewnić rybom komfort hodowlany, należy liczyć minimu 1 litr wody na każdy centymetr długości. Jeśli w zbiorniku nie ma roślin, to bezwzględnie należy napowietrzać przynajmniej przez 12 godzin na dobę. Filtrowanie pożądane przez fitr z węglem aktywnym, ale nie jest niezbędne. Karmy należy podawać tyle, żeby ryby wyjadły ją w ciągu godziny i to trzeba ustalić doświadczalnie, żeby z kolei nie zagłodzić. Broń Boże nie wolno karmić kartoflami lub pieczywem, bo po kilku dniach z wody zrobi się ocet. Najlepszy pokarm to larwy muchy plujki, można też karmić rozwielitkami, larwami komarów, dżdżownicami i tubifexem (te dwa ostatnie dobrze jest przepłukać przed podaniem do zbiornika). Można też podawać syntetyczny pokarm stosowany dla dużych ryb akwariowych. Wody nie zmienia się nigdy całej, "lewarkiem" zbieramy opadły na podłoże muł i nieczystości i wymieniamy przy tym około 1/3 pojemności zbiornika, najrzadziej raz w tygodniu. Woda do wymiany nie może być pobierana bezpośredni z kranu, powinna odstać co najmniej 24 godziny. Podgrzewanie zarówno przy sumikach, jak i karasiach jest zbędne, wytrzymują okresowe spadki nawet do 5'C, ale najlepiej jeśli utrzymuje się temperatura w okolicach 10-15'C, w cieplejszej też czują się źle. Tyle od wieloletniego akwarysty. Ps. 80-cio litrowy zbiornik to "malizna" nadająca się na zbiornik tarliskowy, lub do hodowli kilku gupików, lub mieczyków, a co najwyżej dwóch welonów.
 24. Alexspin

  Monitor.pogodynka.pl

  Przyjąłem zasadę "niewiary" we wszelkie prognozy i pogodę oceniam dopiero po dotarciu na łowisko... Doznałem już dwukrotnie zawodu, na szczęście raz pozytywnego. Mimo niekorzystnej prognozy, uparłem się i pojechaliśmy na ryby, nie spadła ani jedna kropelka deszczu, a zapowiadane burze były chyba tylko wyimaginowane. Za drugim razem uwierzyłem w prognozę super pogody, a po półgodzinnym pobycie na łowisku uciekaliśmy przed burzą z piorunami.
×