Jump to content

Spinning czy casting do 500zł


Recommended Posts

1) Zestaw jednocześnie pod okonia i pod szczupaka to tak jakbyś chciał taczką wozić samochody, a lawetą koło zapasowe. Teoretycznie - można, ale praktycznie - po co? No chyba, że w odwiedzanych przez Ciebie łowiskach występują rekordowe garbusy i skarlałe szczupaki. Moim zdaniem optymalny zestaw okoniowy to wędzisko MF cw 1-10g + kołowrotek 1000, a szupakowy F cw 10-35g + kołowrotek 4000.

2) 500.- zł to przyzwoity budżet dla zestawu spinningowego, za te pieniądze trudno byłoby skompletować przyzwoity zestaw castingowy, chyba że uda Ci się znaleźć coś używanego. Ja miałem szczęście i właśnie za tyle kupiłem mój pierwszy zestaw castingowy, ale to była używka.

Nie ma zestawów uniwersalnych, z piasku bata nie ukręcisz.

 

Link to comment
Share on other sites

Kij jeden mam 1-11cw shimano catane, okonie głównie na łowisku występują w okolicach 30-40 cm, a większość szczupaków brzegu 65-70cm nie przekracza, głównie do 60, stąd moje zapytanie. Okonie traktowałbym bardziej jako przyłów  

Edited by Toral
Link to comment
Share on other sites

Wędeczka jest OK, ale właśnie raczej na okonie, to szczupak może być przyłowem. Proponuję do niej ten kołowrotek, będzie się dobrze zgrywał. Do tego tę plecionkę i przypony. Taki zestaw powinien zdać egzamin.

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

"Każda pliszka swój ogonek chwali" więc i ja pochwalę. Zaczynałem swoją przygodę z castingiem od wędziska i multiplikatora (zestaw kupiony na giełdzie, używany za 500.- zł) + plecionka. Zakochałem się w castingu do tego stopnia, że tradycyjnego spinningu już nie używam.

Moim zdaniem Tatula, to najlepszy multiplikator dla początkujących. Obecnie mam trzy zestawy 1-4g, 7-21g i 10-30g, wszystkie sparowane z Tatulami o szpulach różnej wielkości 5,6g, 16,7g i 17,9g. Tyle z mojego mizernego, zaledwie ponad 3-letniego doświadczenia.

Revo nie znam, ale z tego co o nim czytałem to jest na niezłym poziomie technicznym poczytaj, poczytaj, ale różnica w cenie nie jest aż tak powalająca, a moim zdaniem Tatula wyprzedza Revo.

Z tego zestawu, który zaprezentowałem na wstępie, możesz zaoszczędzić na plecionce - z powodzeniem wystarczy taka.

Na marginesie - ostatnio zaeksperymentowałem i do zestawu 7-21g nawinąłem taką taniochę. Po kilku godzinach intensywnego łowienia nie straciła koloru, nie mechaci się, ani nie rozwarstwia, mocna jak linka holownicza. Co prawda deklarowana grubość 0,13mm ma się do rzeczywistości jak pięść do oka, szumi na przelotkach, ale i przegrubienie i szumy wcale nie większe niż w innych plecionkach średniej klasy w cenie 2-3-krotnie wyższej.

Przepraszam, że się troszkę rozpisałem, ale może w ten sposób pomogę.

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

Po dłuższych namysłach postanowiłem naciągnąć budżet i zainwestować w casting typowo na szczupaka. Na okonie wędka jest to można coś troszkę mocniejszego kupić. Na casting nie łowiłem, ale wydaje się ciekawy i spróbuję tej metody :)

Link to comment
Share on other sites

Bardzo słuszna decyzja. :brawa:

Wobec tego polecam zestaw Black Rocka + Tatulę + 4-splotowy Sunline Siglon PE #1 16 LB 7,7 kg 0,171mm. Na tym zestawie nie zawiedziesz się, a będzie idealny na początek przygody z castingiem, gwarantuję, że zakochasz się w tej odmianie spinningu.

Połamania... ;)

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...