Skocz do zawartości

Spinning czy casting do 500zł


Toral
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1) Zestaw jednocześnie pod okonia i pod szczupaka to tak jakbyś chciał taczką wozić samochody, a lawetą koło zapasowe. Teoretycznie - można, ale praktycznie - po co? No chyba, że w odwiedzanych przez Ciebie łowiskach występują rekordowe garbusy i skarlałe szczupaki. Moim zdaniem optymalny zestaw okoniowy to wędzisko MF cw 1-10g + kołowrotek 1000, a szupakowy F cw 10-35g + kołowrotek 4000.

2) 500.- zł to przyzwoity budżet dla zestawu spinningowego, za te pieniądze trudno byłoby skompletować przyzwoity zestaw castingowy, chyba że uda Ci się znaleźć coś używanego. Ja miałem szczęście i właśnie za tyle kupiłem mój pierwszy zestaw castingowy, ale to była używka.

Nie ma zestawów uniwersalnych, z piasku bata nie ukręcisz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kij jeden mam 1-11cw shimano catane, okonie głównie na łowisku występują w okolicach 30-40 cm, a większość szczupaków brzegu 65-70cm nie przekracza, głównie do 60, stąd moje zapytanie. Okonie traktowałbym bardziej jako przyłów  

Edytowane przez Toral
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędeczka jest OK, ale właśnie raczej na okonie, to szczupak może być przyłowem. Proponuję do niej ten kołowrotek, będzie się dobrze zgrywał. Do tego tę plecionkę i przypony. Taki zestaw powinien zdać egzamin.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Każda pliszka swój ogonek chwali" więc i ja pochwalę. Zaczynałem swoją przygodę z castingiem od wędziska i multiplikatora (zestaw kupiony na giełdzie, używany za 500.- zł) + plecionka. Zakochałem się w castingu do tego stopnia, że tradycyjnego spinningu już nie używam.

Moim zdaniem Tatula, to najlepszy multiplikator dla początkujących. Obecnie mam trzy zestawy 1-4g, 7-21g i 10-30g, wszystkie sparowane z Tatulami o szpulach różnej wielkości 5,6g, 16,7g i 17,9g. Tyle z mojego mizernego, zaledwie ponad 3-letniego doświadczenia.

Revo nie znam, ale z tego co o nim czytałem to jest na niezłym poziomie technicznym poczytaj, poczytaj, ale różnica w cenie nie jest aż tak powalająca, a moim zdaniem Tatula wyprzedza Revo.

Z tego zestawu, który zaprezentowałem na wstępie, możesz zaoszczędzić na plecionce - z powodzeniem wystarczy taka.

Na marginesie - ostatnio zaeksperymentowałem i do zestawu 7-21g nawinąłem taką taniochę. Po kilku godzinach intensywnego łowienia nie straciła koloru, nie mechaci się, ani nie rozwarstwia, mocna jak linka holownicza. Co prawda deklarowana grubość 0,13mm ma się do rzeczywistości jak pięść do oka, szumi na przelotkach, ale i przegrubienie i szumy wcale nie większe niż w innych plecionkach średniej klasy w cenie 2-3-krotnie wyższej.

Przepraszam, że się troszkę rozpisałem, ale może w ten sposób pomogę.

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższych namysłach postanowiłem naciągnąć budżet i zainwestować w casting typowo na szczupaka. Na okonie wędka jest to można coś troszkę mocniejszego kupić. Na casting nie łowiłem, ale wydaje się ciekawy i spróbuję tej metody :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo słuszna decyzja. :brawa:

Wobec tego polecam zestaw Black Rocka + Tatulę + 4-splotowy Sunline Siglon PE #1 16 LB 7,7 kg 0,171mm. Na tym zestawie nie zawiedziesz się, a będzie idealny na początek przygody z castingiem, gwarantuję, że zakochasz się w tej odmianie spinningu.

Połamania... ;)

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...