Jump to content
ajo1323

Silnik do pontonu, porównanie

Recommended Posts

Witam. Od 4 dni przeglądam różne fora na temat doboru silnika do pontonu. Zazwyczaj otrzymuję odpowiedź, że lepszy używany markowy niż byle jaki nowy. Na co dzień wędkuję na małej rzeczce Barycz. Jednak latem przez 2 tygodnie wraz z 11 letnią córką relaksujemy się spędzając urlop z wędkami na jeziorze. W tym roku zakupiłem ponton "Mariner 3" i chciałbym dokupić silnik. Nie mam pojęcia jaki. W związku z niewielkim budżetem postanowiłem ograniczyć się do dwóch wyborów. Albo jak wcześniej czytałem określenia na temat tanich silników dwusuwowych ok 6km w cenie ok. 500zł, (np. link   Kraft Dele KD177 Silnik zaburtowy 2-suwowy 5,8 KM  ) że są to silniki od kosiarki i nie maja tej mocy co napisane a na dodatek robią robią dużo hałasu, albo być może:  SILNIK ZABURTOWY SPALINOWY 4 SUW 3KM  . Drugi to 4 suw i ma tylko 3 km i nie wiem czy ma te 3 km i czy da redę i czy będzie ciszej pracował. Oba nieoznaczonej firmy  i nie wiem na jaki się zdecydować. Może ktoś zetknął się z podobnymi problemami i ma gotową podpowiedź. Pozdrawiam.

Edited by hege
edycja linków

Jesli chcesz pływć po jeziorach to tylko silnik elektrczny,bo na większosci akwenów jest zakaz pływania na spalinie,do tej wielkosci pontonu silnik np Osapian Haswing  znany z solidnosci, oraz aku marine 80ah i ładowarka ,ja na swoim pontonie 310cm pływam na elektryku nawet pod prąd na Odrze wolno ale idzie więc na Baryczy tez sobie poradzi....do tego pontonu musisz zakupić tz pawęż żeby było jak umocować silnik....a spaliny raczejdo niego nie przymocujesz,to nie jest ponton pod silniki  kosiarki i innych wynalazków nie kupuj........są sprawdzone modele...........i zarejestruj ponton w Starostwie żeby móc legalnie z niego łowić....

Edited by Janusz Bieszczadzki

11 godzin temu, ajo1323 napisał:

Od 4 dni przeglądam różne fora na temat doboru silnika do pontonu.

Szukasz silnika do pontonu, który konstrukcyjnie nie jest do niego przystosowany. Wniosek jest prosty, uchwyt silnika (pawęż) musi być lekki a sam silnik o małej mocy, gdyż o większej, przy ruszaniu, od razu postawi ci ponton do pionu. Jest też gotowe rozwiązanie, tutaj.

Dziękuję Docio i Janusz za podpowiedzi.

Silnik elektryczny do tego pontonu jest najlepszy pod wieloma względami ale jest kosztowny i potrzebuje akumulatora (dodatkowy koszt), którego będę używał raz w roku i prawdopodobnie po 5 sezonach pójdzie do lamusa. Dlatego odrzuciłem go i skoncentrowałem się na spalinowym. Ze specyfikacji od Docio wynika, że pawęż przystosowany jest do 3KM, a silnik 4 suw wg sprzedawcy ma 3 KM. Najbardziej zależało mi na Waszych opiniach, który ze wskazanych silników przeze mnie będzie bardziej się nadawał do częstotliwości użytkowania i do wybranego pontonu. Pozdrawiam