Jump to content

Pomocy! Marzę o wędce progresywnej DAIWA, ale nie potrafię takiej znaleźć...


Recommended Posts

Witam wszystkich! 

Tak jak w temacie, wyczytałem że wedka progresywna w czasie rzutu fajnie gnie się w akcji szczytowej, co daje możliwość dalekich rzutów, ale pod obciążeniem kilku-kilowych ryb w czasie holu ugina się parabolicznie co jest moim zdaniem idealnie. Wiem też, że oznaczenie takiego kija to CPT (Compound Progressive Taper). 

Problem w tym, że nie potrafię takiej w internecie znaleźć, proszę was o pomoc. 

Najbardziej będzie odpowiadała mi DAIWA, cw do około 120g. Fajnie jakby miała całą rękojeść korkową. Minimum 360cm, złożona z 3 segmentów z długością transportową max 130cm.

Wędka ma służyć przede wszystkim do połowu karpi, amurow i tego typu bialej ryby metodą gruntową na feeder

Proszę o pomoc. Jak szukać wędek progresywnych? W większości sklepów internetowych każda wędka ma w opisie kilka podstawowych parametrów i opis wklejony ze strony producenta. O tym czy to parabolik, akcja szczytowa czy progresywna przeważnie nikt nie wspomina... 

Wezmę każdy model jaki polecicie pod lupę! Budżet do ok. 400zł 

Okuma też wchodzi w grę, ale DAIWY jeszcze nie miałem i obiecałem sobie, że kolejne wędzicho będzie właśnie tej firmy, a słyszałem o niej świetne opinie od znajomych. 

Link to comment
Share on other sites

No i nie dziwne, że nie możesz znaleźć, gdyż to kolejna akcja marketingowców kilka lat temu żywcem przeniesiona z rynku amerykańskiego.

Jak zauważyłeś Europa opiera się na bardzo starym opisie podziału wędzisk, a konkretnie ich akcji/ugięcia i cw. Anglosasi bardzo dawno odeszli od tego, bo ich wędkarze w tym się gubili i przeszli na lbs w wędziskach oraz wszystkie akcesoria są dopasowane do danego lbs niezależnie od akcji/ugięcia. Nawet wyporność spławików nie jest w gramach tylko oznaczana inaczej, bo liczyć nie umieją. Takie działanie bezpośrednio przeniosło się dalej - za ocean, gdzie wędkarze są jeszcze bardziej durnowaci. Oczywiście chodzi o traktowanie ludzi przez rynek a nie stricte cechy osobowe, choć sporo osób uważa, że jest to ze sobą ściśle powiązane.

Skoro już jesteśmy w USA to udajemy się na któreś wybrzeże i nagle w sklepach ze sprzętem do połowów morskich nie widać podziału na lbs lecz standardowy podział cw, oczywiście w ich systemie miar, oraz różne dopiski opisujące akcję rodem pochodzące ze śródlądzia jak fast, medium, slow, itp oraz nasze tajemnicze progresiv. I tu znajduje się cała tajemnica. Amerykański rynek wymyślił specyficzne określenie dla blanków, u nas określanych jako semi-parabolic, ale z bardzo wysokim cw dla danego typu wędzisk, które to zostało powszechnie zastosowane chyba we wszystkich typach blanków. Aby to zobrazować, odpowiednikiem może być wędzisko spinningowe z cw 5-50 g albo match 5-60 g, float 10-80 g i podobne.

Jak już widać odpowiedzią na Twój problem jest poszukiwanie wędziska opisanego u nas jako semi-parabolic o długości 3,6-3,9 m z cw  30-150 g niezależnie od tego, co może nawet niedługo, pojawi się w prasie i opisach wymyślonych przez naszych marketingowców lub redaktorów, tak jak było z opisem niesławnego drop-shot, którego opisy w naszej prasie a potem necie są diametralnie różne od oryginału. U nas nie ma zapotrzebowania na takie wędziska, więc i opisy dzielnie pomijają dolne cw zastąpione powszechnie przez - "up to". Istotne jednak jest też to, że wędziska typu feeder zdecydowanie nie mieszczą się w takim opisie ze względu na szczytówkę. Kapiówka może i tak ale znajdź taką z opisem cw a nie lbs, bo przeliczenie nic nie da - brak dolnego cw. Na Twoim miejscu szukałbym wędziska wśród float, surfcasting lub do połowów morskich z kutra.

Link to comment
Share on other sites

A co tu się wypowiadać. Pisałem, że takie wędziska są poza zainteresowaniem europejskiego rynku a także, że feedery z urzędu odpadają gdyż choć są to semi-parabolic to mają wysokie dolne cw, dlatego przy 60% obciążeniu mają genialne osiągi odległości.

Jesli chcesz kupić na "ponoć" to kupuj ale nie szukaj potwierdzenia marzeń u innych, no chyba że próbujesz stworzyć nową teorię marketingową.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...