Jump to content

Pomocy! Marzę o wędce progresywnej DAIWA, ale nie potrafię takiej znaleźć...


Recommended Posts

Witam wszystkich! 

Tak jak w temacie, wyczytałem że wedka progresywna w czasie rzutu fajnie gnie się w akcji szczytowej, co daje możliwość dalekich rzutów, ale pod obciążeniem kilku-kilowych ryb w czasie holu ugina się parabolicznie co jest moim zdaniem idealnie. Wiem też, że oznaczenie takiego kija to CPT (Compound Progressive Taper). 

Problem w tym, że nie potrafię takiej w internecie znaleźć, proszę was o pomoc. 

Najbardziej będzie odpowiadała mi DAIWA, cw do około 120g. Fajnie jakby miała całą rękojeść korkową. Minimum 360cm, złożona z 3 segmentów z długością transportową max 130cm.

Wędka ma służyć przede wszystkim do połowu karpi, amurow i tego typu bialej ryby metodą gruntową na feeder

Proszę o pomoc. Jak szukać wędek progresywnych? W większości sklepów internetowych każda wędka ma w opisie kilka podstawowych parametrów i opis wklejony ze strony producenta. O tym czy to parabolik, akcja szczytowa czy progresywna przeważnie nikt nie wspomina... 

Wezmę każdy model jaki polecicie pod lupę! Budżet do ok. 400zł 

Okuma też wchodzi w grę, ale DAIWY jeszcze nie miałem i obiecałem sobie, że kolejne wędzicho będzie właśnie tej firmy, a słyszałem o niej świetne opinie od znajomych. 

Link to comment
Share on other sites

No i nie dziwne, że nie możesz znaleźć, gdyż to kolejna akcja marketingowców kilka lat temu żywcem przeniesiona z rynku amerykańskiego.

Jak zauważyłeś Europa opiera się na bardzo starym opisie podziału wędzisk, a konkretnie ich akcji/ugięcia i cw. Anglosasi bardzo dawno odeszli od tego, bo ich wędkarze w tym się gubili i przeszli na lbs w wędziskach oraz wszystkie akcesoria są dopasowane do danego lbs niezależnie od akcji/ugięcia. Nawet wyporność spławików nie jest w gramach tylko oznaczana inaczej, bo liczyć nie umieją. Takie działanie bezpośrednio przeniosło się dalej - za ocean, gdzie wędkarze są jeszcze bardziej durnowaci. Oczywiście chodzi o traktowanie ludzi przez rynek a nie stricte cechy osobowe, choć sporo osób uważa, że jest to ze sobą ściśle powiązane.

Skoro już jesteśmy w USA to udajemy się na któreś wybrzeże i nagle w sklepach ze sprzętem do połowów morskich nie widać podziału na lbs lecz standardowy podział cw, oczywiście w ich systemie miar, oraz różne dopiski opisujące akcję rodem pochodzące ze śródlądzia jak fast, medium, slow, itp oraz nasze tajemnicze progresiv. I tu znajduje się cała tajemnica. Amerykański rynek wymyślił specyficzne określenie dla blanków, u nas określanych jako semi-parabolic, ale z bardzo wysokim cw dla danego typu wędzisk, które to zostało powszechnie zastosowane chyba we wszystkich typach blanków. Aby to zobrazować, odpowiednikiem może być wędzisko spinningowe z cw 5-50 g albo match 5-60 g, float 10-80 g i podobne.

Jak już widać odpowiedzią na Twój problem jest poszukiwanie wędziska opisanego u nas jako semi-parabolic o długości 3,6-3,9 m z cw  30-150 g niezależnie od tego, co może nawet niedługo, pojawi się w prasie i opisach wymyślonych przez naszych marketingowców lub redaktorów, tak jak było z opisem niesławnego drop-shot, którego opisy w naszej prasie a potem necie są diametralnie różne od oryginału. U nas nie ma zapotrzebowania na takie wędziska, więc i opisy dzielnie pomijają dolne cw zastąpione powszechnie przez - "up to". Istotne jednak jest też to, że wędziska typu feeder zdecydowanie nie mieszczą się w takim opisie ze względu na szczytówkę. Kapiówka może i tak ale znajdź taką z opisem cw a nie lbs, bo przeliczenie nic nie da - brak dolnego cw. Na Twoim miejscu szukałbym wędziska wśród float, surfcasting lub do połowów morskich z kutra.

Link to comment
Share on other sites

A co tu się wypowiadać. Pisałem, że takie wędziska są poza zainteresowaniem europejskiego rynku a także, że feedery z urzędu odpadają gdyż choć są to semi-parabolic to mają wysokie dolne cw, dlatego przy 60% obciążeniu mają genialne osiągi odległości.

Jesli chcesz kupić na "ponoć" to kupuj ale nie szukaj potwierdzenia marzeń u innych, no chyba że próbujesz stworzyć nową teorię marketingową.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...