Skocz do zawartości

Zestaw na spining dla początkującego


Scinek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po usłyszeniu pochlebnych opini o spinningu postanowiłem spróbować swoich sił w tej metodzie połowu i stąd moje pytanie czy sprzęt który posiadam nadaje się a mianowicie:

Wędka: Mikado Golden lion float 5m masa wyrzutowa do 30g

Kołowrotek: Konger Medalist 520

Żyłka: Mikado Silver Eagle 0,30mm

Wobbler: Kamatsu Vibbra 17g

Jestem początkującym wędkarzem i nie posiadam drogiego sprzętu.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,

więc po kolei:

wędzisko - na pewno nie, za długie, za ciężkie przeznaczone do innych metod, jego praca nie pozwoli na prawidłowe prowadzenie przynęty i sygnalizowanie brań

kołowrotek - nie znam, po oznaczeniu wnioskuję, że to jakiś duży model

żyłka - w połaczeniu z młynkiem i wędziskiem nieporozumienie w spinningu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wind dobrze gada za długa wędka to po pierwsze. najlepiej zacząć od szczupaka którego najłatwiej namierzyć i złowić na spinning

wędka długość 2,7m cw 15-40g (szybka akcja)

kołowrotek rozmiar 3000

plecionka 0,15-0,18

i do boju

Edytowane przez Minus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie chciałbym na dobry początek i złapać szczupaka. Dostałem od dziadka wedkę ma 260 cm składa się z dwóch części które łączą się w połowie ma drewnianą rączke i wygląda solidnie. Wędka jest dość stara nie ma żadnych naklejek więc nie wiem z jakiej jest firmy. Jak myślicie nada się?

Minus możesz mi polecic jakiś konkretny kołowrotek?

Dziękuje za dotychczasowe odpowiedzi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt to najlepiej dobierz w sklepie. Jeden kołowrotek jest lżejszy a drugi cięższy. Musisz tak dobrać kołowrotek żeby fajnie wyważał wędkę co przełoży się poźniej na komfort łowienia. Co do kija to proponuję coś uniwersalnej długości 2,70 m. Potworów nię będziesz łowił na początku więc przynęty raczej będą małe lub średnie. Ciężar wyrzutu do 20-25 gr spokojnie wystarczy. Żyłkę najlepiej 22 nawet do 25. Ja od zawsze łowię na grubsze żyłki/plecionki z racji tego że mam dużo zaczepów w łowisku i dzięki temu mam mniejsze straty w przynętach. Tak więc do sklepu, pomacać, pomachać i popytać. Osobiście odradzam Jaxona. Są inne lepsze firmy na tej samej półce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężar wyrzutu do 20-25 gr spokojnie wystarczy.

Myślałem raczej o 15-30g, ale Hubi ma większe doświadczenie niż ja w spiningu.

Żyłkę najlepiej 22 nawet do 25

Sam używam do szczupakowania 0,26 :).

Osobiście odradzam Jaxona. Są inne lepsze firmy na tej samej półce.

Pewnie są. Ale sam używam Jaxona Harmony i jestem zadowolony. Za taką cenę, kilkadziesiąt zł, odpowiedni kija dla takiego laika ja ja :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać co kraj to obyczaj, bo ja na szczupaka nie używam żyłki grubszej jak 0,25 i preferuje kije krótkie 2,40m (osobiście Team Dragon) o ciężarze wyrzutu do 25g. no chyba, że zakładam bardzo duże przynęty.

Edytowane przez woldi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na allegro taką samą wędkę jaką dostałem od dziadka: http://allegro.pl/ok...61.html.Proszę

o opinie czy da się jeszcze na to wędzisko łowić czy to raczej już okaz kolekcjonerski. Mam możliwość zakupu za 40zl wędkę kongera 2,90m z kołowrotkiem matrix więc jeśli ta od dziadka się nie nadaję to kupię tą od kolegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Scinek takie wędzisko to wyczyścić i na scianę wieszać. Cudeńko :) Osobiście to szkoda mi by było takiego kijka męczyć, on już się nałowił :) Z tym Kongerem może być ok ale najpierw radzę ci go obejrzeć bo domyślam się że za tą cenę to nówka nie będzie. Zwróć uwagę na przelotki czy są całe, nie pogięte i kompletne czyli czy mają wkłady. Sprawdź łączenie składów i mocowanie kołowrotka. Jak zobaczysz że jest skatowana to odradzał bym zakup bo nigdy nie wiesz czy nie pęknie podczas holu ryby lub próby uwalniania przynęty z zaczepu. Kołowrotek też powinieneś porządnie zmacać i pokręcić :) Niby 40 zł to nie jakiś wielki pieniądz ale szkoda by było nawet takiej kwoty jak by się okazało że pieniądze w błoto.

Wind może ja jakieś trefne sztuki miałem od Jaxona, spinning mi pękł przy próbie wyczepienia przynęty z szuwarów, w krzesełku puścił nit a w podbieraku złamało się jedno ramię. Od tamtej pory nie kupuję nic tej firmy. Wolę Kongera, Mikado bądź coś taniego Shimano.

Myślałem raczej o 15-30g, ale Hubi ma większe doświadczenie niż ja w spiningu.

Zależy też na jakiej wodzie będzie łapał. Jak na stojącej lub wolno płynącej to 25 gr spoko wystarczy ale na silniejszą rzekę możę ( ale nie musi :) ) być ciężej. Dużo też zależy od kija bo wędki róznych producentów potrafią się od siebie sporo róznić mimo takich samych parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całą niedzielę łowiłem na prywatnym łowisku (staw) ponieważ nie posiadam karty wędkarskiej i nawet jednej ryby nie złowiłem. Wydaje mi się jednak, że mało było w tym mojej winy ponieważ żaden wędkarz tego dnia nic nie złowił. Zdenerwowała mnie to i postanowiłem wyrobić sobie karte i zacząć łowić na rzekach.

Dziękuje Hubi za profesjonalna poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...