Jump to content

Zarybianie stawu

BOLCZUS
 Share

Recommended Posts

Witam. 

Posiadam pogłębiony staw około 4000m2 głębokości od 2,4m do 3,6m dno iłowe brzeg w 60% pokryty faszyną. Jest to staw na własne potrzeby. 

Woda naszła w 60% w ciągu 3tygodni. Woda stojąca z własnym źródłem napływu (cieki wodne) i odejściem przez przelew do sąsiedniego stawu o dużej powierzchni. Planuje zarybić staw na początek myślałem o : lin, jesiotr, karp, pstrąg. Odczekać rok dopuścić np. wzdręgę, leszcza, sandacza. Staw będzie w upały oraz zimą w najgłębszym miejscu napowietrzany. Czy pomysł na początek na te ryby jest ok czy ma ktoś doświadczenie przy zarybianiu stawu.  Prośba o poradę. 

Jesiotra i pstrąga bym nie dawał, bo mają bardzo duże wymagania tlenowe, a woda przez pierwsze kilka sezonów będzie "dojrzewać" przez co będziesz mieć zakwity glonów i deficyty tlenowe. 

Na początek wpuściłbym wzdręgi/płocie, karpie/karasie/, okonie, liny. Możesz wpuścić też węgorza, jazie i oczywiście leszcze.

Karasie, wzdręgi już w pierwszym sezonie się rozmnożą więc później możesz wpuścić drapieżnika który ograniczy populację i zapobiegnie karłowaceniu ryb.  Nie wpuszczaj tylko suma bo pozbędziesz się wszystkiego co pływa.

W sobotę będę montował zestaw napowietrzający na dnie stawu.

Na karasiu leszczu  mi nie zależy myślałem o nie licznej ilości ryb i taki które bardzo lubię. 

O okoniu wszyscy mówią że wyjada ikrę żeby go nie wpuszczać? 

Zarybianie okoniem jest bardzo pożyteczne. Faktycznie zjada ikrę i poluje na narybek, ale taki drapieżnik jest również potrzebny do zachowania równowagi.  Karp w Polsce poza kilkoma wyjątkami się nie rozmnaża więc nie masz co liczyć na narybek.  Leszcz to bardzo uniwersalna ryba, fakt, walory kulinarne z patelki niezbyt dobre, ale wędzony... to co innego.

Ja również wędzę rybki :) dlatego chcę mieć jesiotra, pstrąga na samym początku. 

Lecz pytanie jest inne czy przy napowietrzaniu stawu jednak utrzyma się jesiotr i pstrąg? 

A inne pytanie jaka ilości ryby wpuszcza się na początek jest jakaś norma jeżeli tak to jaka.