Jump to content

jungu

Forumowicz
 • Content count

  337
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by jungu

 1. jungu

  Gumofilcem być ...

  Zbyszku po Twoim wpisie dowiedziałem się właśnie że jestem "Gumofilcem" w wieku 34lat i jakoś dobrze mi z tym. Nad wodę wybieram się z jednym wiaderkiem, podbierakiem, siatką, pokrowcem z dwoma uzbrojonymi już wędkami i podpórkami oraz skrzyneczką z zapasowymi akcesoriami. Krzesło mi nie potrzebne bo siedzę sobie na wiaderku, w którym po przyjeździe nad wodę wyciągam wszystkie specyfiki i i robię zanętę. Najlepsze jest to że czasem jak wybiorę się ze znajomymi nad wodę to po 10-15 minutach moje zestawy są już w wodzie, a znajomi dopiero krzesła/podpórki rozkładają. Jeśli łowię na spinning to mam tylko pudełko 22x10x3cm mieszczące się w kieszeni, wędkę i podbierak. Nie mam parcia na nowości jeśli stare sprawdzone metody (przeważnie dużo tańsze) są równie skuteczne. hehe... Gumofilc - To brzmi dumnie
 2. jungu

  Pomosty

  Z tym różnie bywa. U mnie na zb. Przykona działki są pogrodzone do samej wody. Owszem przepis jest, ale podobno ludzie pogrodzili bo nie jest coś prawnie uregulowane w sprawie gruntu i odszkodowań pokopalnianych i mają głęboko te przepisy. Gorzej będzie jak coś się kiedyś wydarzy i karetka czy straż nie będzie mogła się dostać to przyjedzie swych i zrobi z tym porządek.
 3. jungu

  Gumofilcem być ...

  O! Tak możemy nazwać trzeci odłam braci Wędkarskiej. Pasuje idealnie.
 4. jungu

  Gumofilcem być ...

  No właśnie tak to bywa. Wszak przedrostek "Kol." Przed Imieniem na legitymacji członkowskiej nie bierze się znikąd. Proponuję zatem zmienić nazwy kategorii podziału Zbyszka na : Wędkarz Indywidualista, Wędkarz gadżeciarz i Wędkarz .... no właśnie tego trzeciego ciężko określić.
 5. jungu

  Gumofilcem być ...

  Oj tam. Chłopaki się oburzacie w sumie nie wiadomo o co.... Po prostu dopasowałem swój profil do odpowiedzi Zbyszka, której niestety tu nie ma. Jak by Zbyszek nazwał tą grupę "rybakami", kłusolami, czy "krzakołazami"... to też bym tak napisał, co nie znaczy że to określenie jest szanowane w tym czy innym regionie. Po prostu bardziej pasuje do osoby z którą Zbyszkek określił jako Gumofilec, niż do pozostałych porofili... Oczywistością do mnie jest etyka wędkarska, utrzymanie czystości czy regulamin. Alex - ja też dużo spinninguje, nie jestem jednak obwieszony czapkami z logami, nie potrzebna mi kamizelka z tysiącem kieszonek, czy pełne pudła każdej przynęty jaką można dostać na rynku.
 6. jungu

  Kulki proteinowe a pzw (pytanie)??

  No widzisz JKarp, tak się składa że kulki skutecznością mogą przewyższyć inne metody ale tylko w przypadku karpia. Tradycyjnie na inny białoryb łatwiej i skuteczniej jest założyć robaka... Bo i plotka się trafi i okoń też czasem skubnie.
 7. jungu

  Alga 1

  Dla mnie akurat ten model jest najbardziej łowny z wahadłówek. Zaraz po nim gnom 2.
 8. jungu

  Gruntowe 2019

  W sobotę pojechałem na kolejną nockę, tym razem za cel obrałem rzekę Wartę - pogoda była paskudna, padało, lekko wiało, a że woda jeszcze zimna to pomyślałem ze uda mi się w końcu złowić miętusa. Ok 19 rozkładałem już sprzęt i rozpoczynałem łowienie , jedna wędka na rosówki, druga z koszyczkiem i czerwonym robakiem. Niestety ilość i żarłoczność jazgarzy była tak ogromna że nie pozwalały poleżeć przynęcie na dnie więcej niż 5 minut. Szybko skończyły mi się rosówki, więc na hak założyłem filecik z jazgarza, ale na tą wędkę nie było wcale brań. Na drugi zestaw postanowiłem założyć kukurydzę bo po 7 jazgarzu straciłem cierpliwość (tym bardziej że wieszały się same na haku i tak sobie w wodzie dyndały, nie dając przy tym żadnych oznak że hak zajęty... ) Na kukurydzę złowiłem trzy jazie w przedziale 30-40cm i na koniec małego klenia ok 25cm. Po północy spakowałem się i wróciłem do domu.
 9. jungu

  Spiningowe 2019

  Dzisiaj byłem na małym rozpoznaniu Warty w m. Radyczyny na odcinku Uniejów - Koło. Widoki fajne , troszkę po spinningowałem, ale nie napotkałem jakiejkolwiek ryby, czy to drobnicy czy czegoś większego. Obłowiłem głęboką rynnę widoczną na zdjęciu, jak i jej późniejsze wypłycenie i spowolnienie nurtu za zakrętem. Później porzucałem trochę na prostym odcinku w dołkach i drzewach przy brzegu, ale co zrobić jak bezrybie
 10. jungu

  Jakie ryby do stawu?

  Jak "mały" jest ten stawik? I jak głęboki?
 11. jungu

  Początki metody - pellen na leszcza i lina

  Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale uważam osobiście że łowienie na metodę jest tylko i wyłącznie skuteczniejsze w połowie karpia. Na każdą inną białą rybę lepsze wyniki osiągam łowiąc na sprężynę lub koszyczek. Kilkukrotnie zarzucałem dwie wędki, jedną na metodę, a drugą np. z koszyczkiem, nawet przynęta na haku była identyczna i nie wiedząc czemu więcej brań było na koszyczek. Plusem metody niewątpliwie jest to że można dalej zarzucić zestaw, innych nie widzę. Czasem już kilkanaście sekund po zarzuceniu koszyczka miałem branie, a w metodzie przynęta dopiero zaczyna pracować.
 12. jungu

  Zestaw spiningowy.

  Zbyszku, szczerze to podczas zakupów nie patrzę na rozmiar czy to jest 2000 czy 4000. Ostatnio z powodzeniem używałem nawet kołowrotka fd50 (taki mikrus). Przy plecionce 0,10 której używam ważniejsze jest dla mnie aby ją równo nawijał i nie skręcał. I tak przy pojemności szpuli 0,20-150m muszę dać podkład. Najważniejsza jest płynna praca, dobry hamulec i niska masa.
 13. jungu

  Zestaw spiningowy.

  Jarku - wagowo wydaje się 10g, ale: Różnica pomiędzy modelem 2000, a 4000 wynosi prawie 30g, do tego plecionki lub żyłki dochodzi prawie jeszcze raz tyle więc dojdzie kolejne kilka/kilkanaście gram. To przy długich wędziskach (270-300cm) nie robi większej różnicy, ale przy wędziskach >220cm środek ciężkości może się przesunąć nawet o 20cm. Kołowrotki Ryobi wewnętrznie praktycznie się nie różnią, a jedyne różnice wagowe pochodzą właśnie z obudowy i wielkości szpuli. Druga nie poruszana często kwestia to sam wędkarz - Ja mierzę 176 i 70kg - dla mnie taki zestaw jest idealny, ale dla kogoś kto mierzy 185cm i waży blisko 100kg uzna że zestaw jest wagi piórkowej i dla niego różnica 30-50g nie będzie odczuwalna...
 14. jungu

  Zestaw spiningowy.

  Ja dobierałem Ci kołowrotki pod wagę wędziska, może jak napisał Jotes rozmiar 4000 byłby lepszy, ale wagowo już nie jest za ciekawie co przy dłuższym wędkowaniu objawia się zmęczeniem nadgarstka...(źle wyważony zestaw). Uważam że mając jakieś 180m plecionki 0,18 i łódkę do dyspozycji nie potrzebny Ci rozmiar 4000. Co do wyboru przemyśl wszystko, najlepiej jak byś miał okazję "na sucho" w sklepie pomacać. Z kołowrotka Ryobi będziesz naprawdę zadowolony. 5 lat gwarancji nie bierze się znikąd...
 15. jungu

  Zestaw spiningowy.

  Ja używam plecionki 0,10-0,12 mikado fine braid - to wg. mnie najlepsza niskobudżetowa plecionka. Z droższych nie pomogę bo nie używam.
 16. jungu

  Zestaw spiningowy.

  Ja osobiście zszedłem już z wysokiego CW, raz że wędziska są przeszacowane (zaniżone CW), dwa że dużo przyjemniej łowi się lekkimi wędziskami. W tej chwili mam wędzisko do 18g, które i tak przerobiłem wstawiając szczytówkę od feedera aby było jeszcze czulsze. Bez żadnych obaw rzucam przynętami 12cm na główce 15-17g co łącznie daje ok 20-25g, (lub gnomami/algami w rozmiarze 2), a i walki siłowej ze szczupakiem 70-80cm, czy sumem 90cm na rzece również nie przegrałem. Uważam że jeśli nie będziesz próbował trollingu to w zupełności wystarczy CW do 30g - które i tak jest sporo zaniżone. Jeśli chodzi o kołowrotek to Ryobi Slam FD jest przystosowany do ciężkiej orki , lub Daiwa Ninja LT. ciekawą propozycją jest też Dragon FISHMAKER II FD1100i, który ma płytką szpulę która pozwoli na sporo dalsze rzuty. Wszystkie najlepiej w rozmiarze 2000 - 2500 - co da ok 150m nawoju bez konieczności podkładu.
 17. jungu

  Zestaw spiningowy.

  Ja bym obstawił wędzisko Mikado Inazuma Flash Zander 229/22g - naprawdę poręczny i solidny kij. Ps. Po co Ci aż taki duży CW ? Chyba że będziesz wędki używał również do trolingu to ok, ale do łowienia "z ręki" przy takim CW to raczej subtelnego pstryknięcia sandacza nie odczujesz.
 18. jungu

  Gruntowe 2019

  Pierwsza nocka w tym sezonie. Zameldowałem się nad wodą o 20.30, o 21 zarzuciłem wędki i jak na razie miło spędzam czas . Co bedzie ? Nie wiadomo, raczej nie nastawiam się na coś szczególnego, ale miło będzie jak cokolwiek o tej porze skubnie. ... I po rybkach. Zmieniła się pogoda i zaczęło dość mocno wiać. Były tylko trzy brania, bardzo agresywne, aż bombka stukała o wędzisko. Złowiłem jedną płoć ok 25cm. Mimo wszystko sezon uważam za otwarty bo ręka rybką pachnie.
 19. jungu

  RAPR przynęty

  No w przypadku kontroli jest odwrotnie - Ty musisz udowodnić że jesteś niewinny, a nie oni Tobie winę.
 20. jungu

  Co Panowie wolą łowić?

  Dla mnie to całkiem dwie oddzielne dziedziny wędkarstwa - szczupaka łowię wyłącznie na spinning, suma przeważnie na grunt. Jeśli nastawiam się na łowienie stacjonarne to zawsze staram się aby jedna wędka na końcu zestawu miała kotwiczkę z wątróbką, a druga na cokolwiek... byle by brało. Na spinning nigdy się na suma nie nastawiam bo mam za delikatny sprzęt (cw do 18g, pletka 0,10), ale jeden metrowy się trafił i miotało mną jak szatan...
 21. jungu

  Koszulki wędkarskie

  Wolę z motywami wędkarskimi, no ewentualnie przyrodniczymi bo od rybaków my wędkarze się trzymamy z daleka.
 22. jungu

  Które wodery wybrac?

  Bez obrazy ale ciekaw jestem czy wiedzą jak się rozpina suwak ma siusiu.
 23. jungu

  Hodowla

  A ja się pytam - te rybki to chce ktoś hodować dla przyjemności i pociechy dla oka - czy jako rybki testowe do sprawdzania jak nie przewidywalna jest matka natura i jakie graniczne wartości musi osiągnąć woda zanim ryby zdechną. Ocieplanie wody dla naszych rodzimych gatunków jest nie potrzebne - czasem wręcz przeciwne należy wodę wychładzać. Filtracja jest bardzo potrzebna, ale nie jest konieczna. Konieczne jest natomiast napowietrzanie - im filtracja słabsza tym napowietrzanie musi być silniejsze. Tak wystarczy dla hodowli Ciernika, jazgarza w ilości kilku sztuk, ryby większe wymagają większych zbiorników, ale w okresie młodocianym jest szansa że się utrzymają - Tylko nie wolno przesadzać z ich ilością. Karasie i sumiki bardzo brudzą wodę. Lepiej jak byś wpuścił np. wzdręgi.
 24. jungu

  Monitor.pogodynka.pl

  Często odwiedzam monitor.pogodynka.pl i sprawdzam wahania poziomu w rzece bo u mnie zależne jest to od zapory w Jeziorsku, a w zależności od jej poziomu wybieram inne miejscówki . Minus jest taki że o ile pamiętam jest tam podany czas USC i nigdy nie mogę zapamiętać czy do tego czasu się dodaje godzinę czy odejmuje. Jeśli taka aplikacja miał by być stworzona to proponowałbym poprawić tą rzecz, dodatkowo dorzuciłbym podstawowe informacje z pogodynki czyli kierunek i prędkość wiatru, ciśnienie (zarówno sprzed kilku godzin jak i aktualne). Jednak jak napisał Henryk te wszystkie informację mogę odczytać w telefonie za free, więc jeśli apka miała by być płatna to nie wróżę jej większego sukcesu. Chyba ze zrobić jakąś wersję okrojoną, czyli np. stany wód, temp., wiatr, ciśnienie, a po opłaceniu będą dodatkowe opcje np. atlas z wymiarami i okresami ochronnymi ryb, opisy technik wędkarskich itp.
 25. jungu

  Spiningowe 2019

  Dzisiejszy grubasek w przerwie w pracy. W sumie łowiłem ok 40 minut i było tyko jedno branie, ale za to zaliczone
×