Jump to content

jungu

Forumowicz
 • Content count

  374
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by jungu

 1. jungu

  Spinnerbait - problem

  Ja tam bym wziął szczypce i zrobiłbym z tego mini agrafki, było by prościej niż omotki druciane robić. Dobrym rozwiązaniem było by naciągnięcie opaski termokurczliwej i po nałożeniu blaszki ją zsunąć i zgrzać, ale zębów szczupaka może to nie przetrwać.
 2. Aleksander nie jest odosobniony w przypadku tej plecionki. Ja również ją używam już czwarty sezon i jak na razie tylko raz trafiła się jakiejś słabszej jakości. Ogólnie rzecz biorąc uważam że jest to najlepsza niskobudżetowa plecionka dostępna na rynku (piszę tu o wersji "fine" bo jest bardziej odporna na przetarcia). Wyobraź sobie że przyznam Ci rację - wiedza może i owszem, to tak jak z książką - przeczytasz i się nauczysz, ale..... wiedza w wędkarstwie to tylko część sukcesu. Gdzie doświadczenie, które nabywa się latami spędzonymi nad wodą. Wiedza to tylko teoria którą możesz wykorzystywać nad wodą, ale praktyka i doświadczenie czyni Ciebie mistrza w fachu. Poza tym wszyscy doświadczeni wędkarze wiedzą że występuje cała masa odstępstw od teorii np. Sumy łowione na kukurydzę, sandacze na pinki, bolenie na spławik czy leszcze ne obrotówki...
 3. jungu

  Mam pytanie

  Witamy .... Tylko ja chyba też mam problem z wzrokiem bo nie widzę tu żadnego pytania Ps. każda przeglądarka ma możliwość powiększania widoku strony.
 4. jungu

  Co to za rybka ?

  Panowie! Nie ma co się tak oburzać na ten wpis. Każdy z nas kiedyś zaczynał (na szczęście większość z nas za czasów książki drukowanej) - Wtedy nie było jeszcze internetu i takich "głupich pytań". Teraz młodzież nie wie jak trafić do księgarni po atlas i woli każde zapytanie słać na fora. Niestety nas, którzy mamy nieco większe doświadczenie razi po oczach brak podstawowej wiedzy młodych adeptów wędkarstwa. Czasem to i dobrze, czasem odwrotnie. Fakt jest niepodważalny - wędkarzy przybywa w ogromnym tempie, a ryb z roku na rok coraz mniej i osobiście uważam że edukacja "młodych" jest najważniejsza.
 5. jungu

  Zarybienie stawu

  Uważam że taka ilość jest stanowczo za duża. Nie podałeś żadnych warunków nad stawem, np. zacienienie, głębokość, jak czas temu został zalany itp. nie podałeś również wielkości ryb jakimi chcesz zarybić więc domyślam się że to będą kroczki. Jeśli to nowo wybudowany staw to zarybia się go partiami, jeśli wrzucisz wszystko na raz to grozi to katastrofą. Nie mam bladego pojęcia co to za ryba?
 6. jungu

  Zimowy marazm i poluzowane klepki

  Wracając do tematu bo nie lubię spraw nie zamkniętych stałem się bogatszy Niestety tylko o wiedzę i doświadczenie. Skała po wysłaniu Wydziału Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Śląskim po zbadaniu okazała się melafirem (coś podobne do bazaltu) i prawdopodobnie przywędrowała do mnie w okresie zlodowacenia jakie wędrowało do nas ze Skandynawii. Mimo wszystko po zagłębieniu się w temat jakoś tak częściej patrzę pod nogi
 7. jungu

  wędka na rzeki itp.

  Ja też już rzadko odpowiadam na posty typu "jaką wędkę kupić". Sam o ile pamiętam zapytałem tylko raz na temat bolonki czy matchówki, ale temat odpuściłem bo za mało jeżdżę nad rzekę w dzień aby kupować coś sensownego za nie małe pieniądze. Uważam że podpowiedzi przez internet typu "kup to bo taką mam i jest ok" mijają się z celem. Weźcie sobie takie o to porównanie np. przy spinie: Ktoś kto ma dwa metry i sto kilo pyta się o kija typu UL i ktoś kto ma metr sześćdziesiąt i pięćdziesiąt kilo. Jeden weźmie do ręki i powie że wędzisko piórko i kompletnie mu nie leży, a drugi powie że super i takiego właśnie szukał. Najlepsze rozwiązanie to wizyta w sklepie wędkarskim z prawdziwego zdarzenia i sprawdzenie, obmacanie na miejscu. Do tego można również dołożyć kołowrotek, sprawdzić wyważenie itp. Poza tym takich tematów jest już tyle że faktycznie szkoda czasu na odpowiedzi, a każdego nowicjusza trzeba by odsyłać do magicznego przycisku w kształcie lupy, bo już raczej nic nowego się w tym temacie nie napisze.
 8. jungu

  Pomocy :)

  Dlaczego uważasz że kołowrotek 2000 nie wyważy odpowiednio wędziska 240cm? Różnica pomiędzy 2000 a 2500 to czasem kilka lub kilkanaście gram + różnica w ilości żyłki/plecionki. Osobiście mam kija 240cm o wadze 112g i idealnie wyważa go kołowrotek Okuma Avenger 25FD który waży 227g Wędzisko DAM EFFZETT - MicroFlex 3-15g w wersji 2,30m waży 119g więc praktycznie to samo co moje. Osobiście wolałbym mniejsze przełożenie jeśli chodzi o połów okoni
 9. jungu

  Ryba w stawie

  To drugie zdjęcie to raczej nie ciernik czy cierniczek. Za krótki pyszczek, przegrubiona nasada płetwy ogonowej i raczej nie pasujące ubarwienie. Stawiam na jakąś krzyżówkę ryb karpiowatych.
 10. jungu

  Zestaw okoniowy.

  Ja już przy zakupie wędziska już nie patrzę na CW od dłuższego czasu, patrzę raczej na szybkość ugięcia, wagę i co najważniejsze dla mnie to akcję samej szczytówki. Obecnie CW ma się do ciężaru wyrzuty tyle co sandały do chodzenia po wodzie. CW dla mnie jest jedynie wskaźnikiem optymalnej wagi przynęty która podczas pracy jest odczuwalna na kiju. Przykładowo kij 3-18g - nie nadaje się do łowienia na paprochy, jak i również ciężkie wahadłówki (znaczy się można ale jest to nie komfortowe). Mam kijek mikado CW do 18g i również ciskam czasem gnomem 3 na duże odległości, ale co z tego jak podczas zwijania szczytówka jest ciągle mocno wygięta i zaburza pracę samej przynęty, do tego zamiast książkowego brania (walnięcia szczupaka) jest tylko tępe uderzenie. Tak samo jest z lekkimi przynętami, obecnie nie schodzę z wagi przynęty poniżej 6-7g bo gdy przynęta opada na dno praktycznie nie widać tego na szczytówce, jedyna oznaka to zluzowanie linki więc i delikatne przytrzymanie przynęty przez okonia również jest bardzo ciężkie do zauważenia. Na paprochy mogę łowić ale tylko na boczny trok z ciężarkiem od 8g. Nie mam pojęcia dlaczego wszyscy uparli się że CW musi być idealnym wskaźnikiem wytrzymałości wędziska. Każdy producent wytwarzając blank raczej będzie się cieszył że ich użytkownicy dają opinie że wędzisko "solidne i nie do zdarcia". Osobiście wolałbym mieć wędzisko o CW 1-100g ale takie na którym bym czuł pracę przynęty zarówno 1g jak i 50g i nie musiałbym się martwić o jego złamanie, a wydaje mi się że tutaj zamiast parametrów CW są ważniejsze parametry jakie napisałem na początku posta.
 11. Z może masz zbyt grubą plecionkę ? Do łowienia przeważnie wystarcza grubość 0,10 - 0,12 która i tak jest nieco zawyżona. Jeśli masz plecionkę 0,16 - 0,20 lub grubszą to raczej szumienia i oporów w locie za dużo nie z redukujesz nawet kupując plecionkę z górnej półki.
 12. jungu

  Jaki fluorocarbon wybrać?

  Ja przy spinningowaniu w jakiś 60-70% przypadków używam przyponów stalowych i jak na razie uważam je za najlepsze i najwytrzymalsze. reszta to albo na przypony wolframowe - wtedy gdy łowię okonie lub na woblery, a możliwe jest uderzenie szczupaka albo łowie na samą plecionkę 0,10 bez przyponu. Przypony z fluorocarbonu dla mnie są wynalazkiem marketingowym w celu opróżnienia portfela wędkarza. Używałem kilka razy i wcale nie zauważyłem ani częstszych brań, ani niczego innego przeważającego do łowienia z nimi.
 13. jungu

  Ryba w stawie

  Ja napisałem ze 100% pewnością. Za dzieciaka miałem całą hodowle cierników i cierniczków w akwarium, są naprawdę różnie ubarwione, niektóre mają nawet pręgi jak okoń. Dla porównania poniżej zdjęcie narybku okonia
 14. jungu

  Ryba w stawie

  Na 100% jest to ryba z rodziny ciernikowatych - Stawiałbym bardziej na cierniczka niż ciernika Cierniki nie mają łusek tylko płytki kostne, do tego osobniki śródlądowe mają je słabo wykształcone. Autor tematu napisał że nie ma kolców - wg. mnie kolce ma, ale nie każdy ciernik czy cierniczek po złowieniu je wysuwa, a złożone ciężko dojrzeć, szczególnie u cierniczka który ma tych kolców więcej, ale za to dużo mniejsze. Poza tym na zdjęciu widać kolce brzuszne (w miejscu płetw brzusznych), wprawdzie słabo, ale da się odróżnić. Typowe zachowanie Ciernikowatych w lato. W późniejsze czyt. zimniejsze okresy cierniki częściej przebywają przy dnie. Niestety nie są chętnie zjadane przez drapieżniki.
 15. jungu

  Karta wędkarska

  No przecież że ważniejsze - Wędkarstwo to styl życia Wracając do tematu - zdawanie egzaminu wcale nie powinno być takie proste. Osobiście uważam że każde koło powinno mieć opiekuna - który zabierałby chętnych do wyrobienia karty wędkarskiej nad wodę i wtedy oceniał umiejętności, kulturę osobistą i znajomość regulaminu. Powiedzmy 3-4 obowiązkowe wyjazdy, mogą być grupowe w formie delikatnej rywalizacji. Jeśli adept by nie wykazywał odpowiednich kwalifikacji to go przerzucić na kolejny miesiąc i następne 3-4 wyjazdy itd. Niestety na tą chwilę każdy wyrabia karty wędkarskie bez względu na to czy w ogóle trzymał wędkę w ręku. Dla PZW to dobrze bo liczy się przecież kasa z zezwoleń więc sprzeciwu nie wykazuje.
 16. Ze "spławikówek" nie pomogę jednak trochę zagłębiałem się w temat i Zbyszek dobrze napisał że coś w okolicy 3,9-4,5m będzie odpowiednie. Z wędzisk spinningowych osobiście używam Mikado Inazuma flach perch - tylko trochę ją zmodyfikowałem na swoje potrzeby (delikatniejsza szczytówka) bo dobrze obskakuje przynęty od 6g - (dzięki przeróbce czuje pracę przynęty już od 3g). Kijek solidny i nie boi się machania przynętami ok 20g i holu metrowego suma Jeśli szukasz czegoś typowo na okonie to Alex poleca Kongera Ultrisa, również czytałem sporo dobrych opinii o tym wędzisku. Kolejną propozycją to Shimanno Catana mająca już miano legendy, jednak nie każdemu pasuje dłuższy dolnik.
 17. Z kołowrotków mogę polecić Ci Dragona FISHMAKER II FD - Obskoczysz nim zarówno spinning jak i łowienie na spławik , ma płytszą szpulę dzięki czemu spokojnie będziesz zarzucał zestawem kilku gramowym na znaczną odległość. Dodatkowo ma drugą szpulę na której możesz nawinąć grubszą żyłkę lub plecionkę na spinning.
 18. jungu

  Zestaw gum

  Jak dla mnie to za całość dałbym może stówkę i to jeśli wysyłkę bym miał za darmo. Praktycznie ponad połowa leżała by u mnie w pudełku nie używana. Ale są gusta i guściki.
 19. jungu

  Co nowego kupiliście?

  Dzisiaj małe zakupy w wędkarskim... mega promocje były - Wszystko za pół ceny.
 20. jungu

  Choroba ryb ze stawu

  Jest to pijawka rybia. Chorobę wywołaną przez pijawki nazywamy pijawczycą. Ciężki temat do ugryzienia. Najlepiej wywapnować staw, na mokre podłoże. Jeśli to nie możliwe to należy stosować kąpiele wodne ryb w różnych preparatach
 21. jungu

  Dylemat przy plecionce

  Dokladnie jak napisał Jotes. Dla mnie plecionka uniwersalna to 0,10 , na lekkiego spina 0.06, na cięższego 0,12. Grube plecionki dają duży opór w locie powodując krótsze rzuty, a w wodzie wolniej przynęta opada. Jesli chodzi o skręcanie plecionki to przy obrotówkach stosuję dwie małe agrafki z krętlikiem, a normalnie do blach, gum i woblerów wystarczy jedna. Jeśli masz dużą szpulę to nawiń żyłki kilkadziesiąt metrów i dowiąż na koniec plecionkę jakieś 100-150m bedzie za świat.
 22. Spróbuj czasem dopytać/podpatrzeć na co łowią inni wędkarze - Czasem nasza przynęta jest całkowicie nie skuteczna na łowisku, a inna wręcz przeciwnie. Raczej nie ma znaczenia jak daleko rzucasz, a gdzie rzucasz - są miejsca pod wodą gdzie nasza przynęta staje się nie widoczna, np. koszyczek ląduje w mule i się zakopuje, rzucasz w gęste zielsko gdzie ryba mało żeruje. Szukaj stref raczej z piaszczystym blatem nieopodal właśnie trzcin, grążeli czy innej roślinności. I na koniec takie sprostowanie do dat sprzed 2005r - no właśnie, kiedyś ryb było duuużo więcej i brały praktycznie na wszystko co nadawało się do zjedzenia i nabicia na hak. Teraz w erze przełowienia, pelletu i cudów techniki te ryby które pozostały chyba również popłynęły z duchem czasu i stały się naprawdę bardzo wybredne jeśli chodzi o przynęty, miejsca bytowania. No właśnie a'propo przyponu czy używanie dłuższego przyponu ma sens? Łowię na grunt w rzece i wodach stojących (przeważnie wieczór/noc) od zawsze stosowałem przypon długości ok 20-30cm i jakoś specjalnie na wyniki nie narzekam. Czytałem różne artykuły że co niektórzy stosują przypony ponad metr. Wytłumaczy mi to ktoś łopatologicznie w jednym poście zależność długości przyponu od łowiska/żerowania ryb?
 23. jungu

  Figurka wędkarza jako trofeum

  Gdzieś na innym forum znalazłem na to świetne rozwiązanie. Osoby świeżo zarejestrowane bez napisania odpowiedniej liczby postów mają zablokowaną możliwość wstawiania linków i zdjęć. Przyznam ze super się to tam sprawdza.
 24. Mam tego kija i kupiłem do niego na ten sezon kołowrotek Okuma avenger fd30. Jak na razie sprawuje się idealnie, odpowiednio dalekie rzuty, bardzo dobrze wyważa kijek i nie plącze plecionki - na kilkadziesiąt wypadów w tym roku miałem chyba dwie brody ale to z racji nowej też plecionki. 5lat gwarancji. Brakuje mi tylko drugiej szpuli ale poszukam i dokupię. Dokładnie - używam plecionkę 0,10 i jeszcze się mi nie zdarzyło aby strzeliła podczas holu. Na jesień zmieniam na 0,12 z racji polowań na sandacze gdzie trzeba czasem mocniej zaciąć, ale pewnie 0,10 i tak dała by radę. Ja używam Mikado nihonto fine braid - czterosplotowa budżetówka jest bardziej odporna na przetarcia niż ośmiosplotowa.
×