Jump to content
 • Kanał Śledziowy.


  wind
   Share

  W ostatnim wpisie zapraszałem nad kanał Piaskowy. Dziś ruszymy ciut dalej, jakieś 200m w kierunku Trzcińska znajdziemy bliźniaczy kanał, oficjalnie nazywany Śledziowym a przez miejscowych i wędkarzy Cedrowskim. Ta pierwsza nazwa pochodzi zapewne od stojącej na jego brzegiem w Trzcińsku w XIX w. Karczmy Śledziowej. Warto wspomnieć, że wówczas ta karczma pełniła również funkcję strażnicy powodziowej. Podobnie jak Piaskowy połączenie z Martwą Wisłą kanał uzyskał po uruchomieniu przekopu Wisły i jest zaopatrzony we wrota przeciwpowodziowe.Podobnie jak w przypadku Piaskowego pierwsza prosta to efekt pracy meliorantów czyli równe jak spod linijki brzegi oraz stała szerokość i głębokość. Za to już po 300-400m kanał robi się ciekawszy, bardziej urozmaicona linia brzegowa i rzeźba dna. 

  Podobnie jak w przypadku Piaskowego pierwsza prosta to efekt pracy meliorantów czyli równe jak spod linijki brzegi oraz stała szerokość i głębokość. Za to już po 300-400m kanał robi się ciekawszy, bardziej urozmaicona linia brzegowa i rzeźba dna.

  pre_1440869491__dsc_0061.jpg

  pre_1440869529__dsc_0083.jpg

  Brzegi są mocno porośnięte trzciną, na wschodnim brzegu jest bardzo mało miejscówek za to zachodni jest zadbany z powodu rozgrywania na nim wielu zawodów kołowych, GP okręgu, olimpiady młodzieżowej. Równe stanowiska, miejsce na zaparkowanie aut i zorganizowanie zbiórek zawodników to niewątpliwe zalety dalszego odcinka kanału, oddalonego od Trzcińska o o ponad kilometr w kierunku Cedr.

  pre_1440869537__dsc_0084.jpg

  pre_1440869545__dsc_0085.jpg

  Jeszcze dalej kanał robi się coraz węższy i płytszy.

  Do tej pory udało mi się spenetrować okolice połączenia z kanałem Gołębim łączącym Piaskowy ze Śledziowym. Oba kanały są również bardzo podobne pod względem rybostanu, gatunkowo i wielkościowo. Z moich obserwacji wynika, że wiosna szybciej niż na Piaskowym rusza się tam większa ryba, leszczyki i krąpiki wersji mikro i mini zastępują tzw. dłoniaki.

  Podobnie jest z pozostałymi rybami, można dobrze połowić dorodnej płoci i około kilogramowych leszczyków. Dość często wędkarze łowią liny, zdarzają się okazy medalowe.

  Królują oczywiście metody spławikowe, a ze względu na zamulenie nęcimy równie lekko jak na Piaskowym. Najskuteczniejszą przynętą wydaje się pinka i biały robak, nie widziałem łowiących na czerwone robaki lub kukurydzę, co nie oznacza, że może to być równie skuteczna przynęta. Widać też więcej niż na Piaskowym łowiących na żywca, zapewne jest to skuteczny sposób na miejscowe kaczodzioby.

  Spinningiści połowią głównie szczupaka i bolenia, bliżej Cedr na wąskim i zarośniętym odcinku szukają drapieżnego białorybu, czyli jazi, wzdręg itp.

  pre_1440869482__dsc_0060.jpg

  pre_1440869497__dsc_0079.jpg

  Dojechać wygodnie nad kanał można z dwóch stron, od Wiślinki mijając most nad śluzą kanału Piaskowego po niecałych 200m mamy kolejny, nad Śledziowym właśnie. Łatwiej trafić od strony krajowej „7”, w miejscowości Cedry Małe na światłach skręcamy w kierunku Błotnika i Przegaliny, i zaraz za wsią mijamy kanał. Skręcając w lewo dotrzemy do Trzcińska a po drodze możny znaleźć wiele ciekawych stanowisk. Wzdłuż obu brzegów wiedzie wygodna droga z płyt betonowych i jest wiele miejsc do zaparkowania auta.

  Dzierżawcą kanału jest okręg gdański PZW (80-850 Gdańsk, ul. Rajska 2, tel. 58 301-48-86, www.pzw.gda.pl, pzw@ima.pl) .

  pre_1440869514__dsc_0081.jpg

  pre_1440869522__dsc_0082.jpg

   Share


  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Create an account or sign in to comment

  You need to be a member in order to leave a comment

  Create an account

  Sign up for a new account in our community. It's easy!

  Register a new account

  Sign in

  Already have an account? Sign in here.

  Sign In Now

×
×
 • Create New...