Jump to content

MocnyDolnik

Forumowicz
 • Content count

  21
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

8

About MocnyDolnik

 • Rank
  Początkujący
 • Birthday 07/24/1987

Informacje o profilu

 • Imię
  Marcin
 • Lokalizacja
  Podkarpacie

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. MocnyDolnik

  Kompletowanie zestawu .

  Czepiliście się tego, ze napisałem tak o wędziskach dragona. To dlaczego firmy wypuszczają dane serie: tem dragon i kołowrotki team dragon, okuma epixor i kołowrotki epixor, abu garcia mass beast i kołowrotki abu garcia mass beast. Czepiliście się tego co napisałem, choć już dawno firmy do danych wędzisk robią dedykowane kołowrotki w których właśnie o to wyważenie chodzi jak i o inne rzeczy. No, ale dobrze już to dawno zauważyłem jak na tym forum święta trójca, ironizuje naśmiewa się podszczypuję młodych wędkarzy. Tutaj nie można używać plecionki 0,16mm bo świętym zdaniem na tym forum jest, powyżej 0,14mm można wycholować submarine. @Alexspin w necie znalazłem dyskusje jak zaciekle bronisz plecionki mikado nihnito i jak z Ciebie szydzą, że niby robią podróbki plecionki za 12 euro są robione. Wcale nie jesteś taki omnibus na jakiego się tu lansujesz , a to że łowisz 50 lat nic nie świadczy. Bo inny wędkarz może łowić 10 lat, ale może łowić od amzonki po wodogrzmoty mickiewicza i apropo surfstrandu wypowiedź na jego temat z innego forum. "Wolę Surflon niż Surfstrand, właśnie z tego powodu, że ten drugi się rozłazi i często trudno się zakańcza przypony, nie chce przechodzić przez tulejki itp. A nawet zdarzyło mi się, że obcięte resztki drutu z Surfstranda wbiły mi się w dłoń / palce - trudno je było wyciągnąć. Nie zauważyłem, żeby Surflon był sztywniejszy. Używałem w obu przypadkach 7x7, bo z wszystkich kombinacji moim zdaniem jest najbardziej miękki. Używam linek Dragona i sam wiążę." więc są ludzie, którzy potwierdzają mój punkt widzenia. W dobie internetu i gdy dzieci uczy się angielskiego od zerówki, cała twoja wiedza na temat sprzętu może być wchłonięta przez wędkarza co łowi rok. Wędkarstwo jest proste , a wy robicie z niego fizykę kwantową. Ironizując i wyśmiewając każdego usera co powie np. że mikado nihoto to bubel. Trochę opanowanie i poskromienia własnego ego. Jak komuś lepiej nawija się 0,18mm to co ma sobie nawinąć mikado bo wy tak mówicie. "Tam gdzie dwóch Polaków, tam 3 partie polityczne" - winston churchill "Zostawmy władzę polakom, sami się wykończą" - Otto Von Bismarck Dwa ostanie cytaty adresuję w powietrze, ale pomyślcie dlaczego nasze wody wyglądają jak wyglądają i kto tutaj reprezentuje destrukcyjną mentalność.
 2. MocnyDolnik

  Kompletowanie zestawu .

  @Docio wszystko fajnie tylko, skąd wiesz jak rozkłada się środek ciężkości w wędzisku. Wędziska okuma epixor, doskonale wywazają kołowrotki seri zgadnijcie jakiej okuma epixor. Dolnik wędki może być ciężki, i kołowrotek przesunięty do tyłu może to przeważać. Dobra jeszcze chwile was pomęczę, a poźniej spadam.
 3. MocnyDolnik

  Kompletowanie zestawu .

  ja bym brał proguid x i to Revo. Choć według mnie wystarczył by Ci proguid x 2,75m 10-30g a kołowrotek , nie zastanawiałeś się nad fishmakerem dragona(zwykle jest tak, że kołowrotki jednej firmy i wędziska tworzę spójną całość), on ma wolniejsze przełożenie. Według mnie i to opinie ludzi oraz sprzedawców abu garcia to dobra firma , ale płaci się z metkę. Wystarczył by Ci revo S spin.
 4. MocnyDolnik

  Problem z plecionka...

  nie chcę Cię martwić @Damianoeg ale mam power pro 20 lb oryginalną na Penn battlu II 3000 i nie mam tego efektu, jest to kwestia nawoju kręcioła. Mój kolega ma Daiwa Ninja 4000 kupił tą samą plecionkę co jak PowerPro 20lb , plącze mu się. Drugi kolega ma Penn Firce II 3000 power pro śmiga, za to plecionka Shimano "Sraki" czy tam "Karaki" plątała mu się, a temu koledze o Daiwy Ninja 4000 chodziła jak złoto, tak samo było z pletkom J-braid na Daiwach chodziła jakby lepiej. Kupujemy plecionki z znajomymi w tym samym sklepie wędkarskim. Ogólnie moja teoria głosi plecionkę dobieraj do kręcioła. Należy zawsze przed zadaniem tego pytania sławnego : "Jaka plecionka na spinning??? Pomóżcie, proszę , bo się popłaczę.. ni mom kasy, rodzice dali tylko stuwke , nie mom na kołowrotek z krzyżowym nawojem" należy takiemu delikwentowi odpowiedzieć. Poszukaj w necie jakie plecionki na twoim modelu kręcioła spisują się innym wędkarzom. Plecionka ma nie uczynić wędkowania męczarnią. Niestety Shimano Stradic i Penn Clash , nawinie Ci fajnie nawet sznurek od snopowiązałki, no może przesadzam:). Kręcioł wysokiej klasy radzi sobie lepiej z pletką średniej klasy niż , kręcioł średniej klasy z plecionką średniej klasy, zwykle lepiej dołożyć kasy do kręcioła i kupować tańsze plecionki. Nie zawsze tak jest, ale często się zgadza. Pozdro czekam na gromy na głowę za ostanie zdanie
 5. MocnyDolnik

  Jaki fluorocarbon wybrać?

  surfstrand to rodzaj stali mówiąc stal , mam na myśli wszystkie przypony stalo-podobne (wolframy, surfstrandy,surflowny, AFW carboon od savaga) odpisałem chłopakowi, żeby nie tracił czasu na flurocarbon lub regenerator mono jak idzie na szczupaka. I to mnie jedynie skłoniło do odpisania mu. Bo może stracić rybę. Savage Gaer carboon 49 jest bardziej miękka od zwykłych stalek , ja jej używam zbroję gumę wkrętem + czeburaszka i mimo iz przyponem jest stalka to przynęta ładniej pracuje podczas zwykłego ciągania ,niż zbrojeni jig + wolfram. Savage Gear Carboon jest twardszy od surfloonu, ale miększy od stalek takich typowych zielonych za za złotówkę. Natomiast wierzę w to, że surfstrand jest miększy od surflonu @Alexspin , ale u mnie najlżejsza przynęta jaką łowię(+ obciązenie) to 38 gram więc przy taki obciążeniu przynęty , surflon wydaje mi się taki jak wolfram prawie taki jak wolfram, bo jednak wolfram do opadu i klasycznego jigowania uważam, za lepszy. Podsumowując używam stalki sg carboon 49 (16kg 40cm) do gum zbrojonych na wkręcie+ dozbrojka , gdzie za obciążenie służy mi ciężarek od dropshota zapinany do agrafki, albo cheburaszka dragon v-point(ale powoli z nich rezygnuję). Gumy , które tak zbroję to westin shad teez 16 cm 39g , westin roach 14 cm 42g, abu garcia mc pike 18 cm 49 gram(rzadziej ale czasami używam) , przyponu tego używam również do blach gnom 3 i alga 3 oraz abu garcia atom. Natomiast do łownia z opadu używam surflonu 7x7 9kg(40cm) dragona lub wolframu kongera 15kg 45cm , używam go do przynęt sg caniball 15 cm(33g) i berkely pulse shade 14 cm (30g) oraz ripper reelax 15cm (28g). Odpisałem, chłopakowi, żeby nie robił głupot z fluro i regenreatorem . @Alexspin i myśl sobie co chcesz
 6. MocnyDolnik

  Jaki fluorocarbon wybrać?

  Szczupak przegryzie flurocarboon 0,9mm. Film , który wrzuciłem to potwierdza. od 23 minuty 39 sekundy. polecam dragon surflon 7x7 (dobre przypony) na mało zaczepowe łowiska on jest bardzo zbliżony swą miękkością do wolframu -wada cena, polecam również kongera 15 kg 45cm zwykły wolfram- atut cena i wytrzymały. flurocarboon już sobie darowałem szczupak 57 cm poharatał mi 0,9mm owinął się raz i trzymał go między zębami regenerator mono wyglądał jakby kabel obdzierali z izolacji. Jak idziesz na szczupaka to tylko stal! Jak opad i małe średnie przynęty to wolfram surflon, jak wolne ciąganie na płytszych wodach może być stalka zwykła np. od savage gear wegług mnie dober stalki (<-kliknij)
 7. MocnyDolnik

  Kołowrotek spinningowy

  Nie uważam, że casting jest najlepszy wszędzie. Mój pierwszy wpis w temacie, dotyczył rozważenia zestawu castingowego przy takiej gramaturze przynęt.Nie wciskania go na siłę. Zrozumiałem przesłanie, ostatni mój post na tym forum. Proszę o usnięcie konta i wyczyszczenie danych osobowych zgodnie z ustawą rodo.
 8. MocnyDolnik

  Kołowrotek spinningowy

  uważam tylko i wyłącznie, że to mit, że trzeba wpierw spłwikówkę poźniej, okoniówkę ..... a casta to gdzieś poźniej. W polskiej cebulandii casta się zabrania nowicjuszom , bo "to trudna metoda" uważam, że to mit. W Szwecji masz 350 euro , które zarobisz w tydzień (nie wiem ile to koron) i sobie kupujesz kijka z pazurem abu pod szpule i rzucasz i 16 letni gówniarz Ci powie co robisz dobrze a co robisz źle , bo tam to jest łatwo dostępne i łowienie tą metodą nagminne. I ten gówniarz w życiu nie miał okoniówki w ręce. A w polskiej cebulandi elaboraty na wyborem plecionki do 50zł, bo szkoda 80 zł utopić, a tam to tylko 18 euro czyli tyle co u nas dobra żyłka. Stąd się w polszy roi od mitów na temat wędkarstwa i sprzętu z braku kasy. Ja wychowałem się na wsi i nauczyłem się motorem jeździć w wieku 8 lat( romet 3 biegowy) , traktorem w wieku lat 10 orałem, a mój kumpel co miał ojca co tirem jeździ w wieku lat 14 nauczył się cafać i jeździć tirem. I jego ojciec mówił, że to żadna filozofia. OK, ale odbiegam od tematu . Oczywiscie autorze wątku kup sobie co chcesz ja tylko sugerowałem, że jak stać Cię Shitmanno , to i może na kijasa z pazurem i multik. Pozdro
 9. MocnyDolnik

  Kołowrotek spinningowy

  bo dla Ciebie, 100 euro to dużo , a na zachodzie kasta kupuje się za 500 euro, to tak jakb ktoś kupił u nas cały casting za 500zł. Polska rzeczywistość się kłania. I pewnie jeszcze by Ci Polak kasy nie oddał za popsuty sprzęt. Rozumiem twoje obawy @Jotes
 10. MocnyDolnik

  Kołowrotek spinningowy

  Ja castingowałem za darmo, mój kolega ktory miał casting zaprponował mi, żebym spróbował. Jak nie ma mozliwości to trudno, ale ja znam wędkarzy z mojego koła i dopytywałem sppiningistów o sprzęt wody i inne rzeczy. A ja znam wędkarza , który ograniczył sie do dwoch metod, jest to kanał piotra mepsa , łowi tylko na gumy i blachy. I jak sam twierdzi próbował wielu rzeczy, ale został przy tych dwóch. https://www.youtube.com/channel/UCSIyGKjlJqrWnwCFBWCfUIA Ja tylko sugerowałem, że jeżeli chcesz iść na grubo to zastanowił bym się nad castingiem. Robert Taszrek w jednym z wywiadów mówił, że widział w Szwecji jak castingują 12 letnie dzieci, więc tak naprawdę kwestia od czego zaczniesz. od 21 - minuty , mówi o multiplikatorach.
 11. MocnyDolnik

  Kołowrotek spinningowy

  Musi po prostu spróbować innej rady nie ma, jak ma możliwość za "darmo" niech spróbuje. To prawda,że jedden lubi blachy drugi gumy a trzeci woblery.
 12. MocnyDolnik

  Kołowrotek spinningowy

  @Docio bardzo dobry post, wreszcie ktoś pojaśnił mi informatykowi , trochę podstaw technologicznych. Ja ze swojej strony polecił bym Ci iść w stronę castingu. Takie obciążenia lepiej znoszą proste konstrukcje nawoju jakim jest multiplikator.
 13. dzięki o taką odpowiedź mi chodzi. Lubię bardzo na gumki łowić i chce się skupić na tej metodzie. + blachy
 14. Wiem, że maj był beznadziejny, ale patrzę już na przyszłość fajnie by było mieć takie gumy a jest ich chyba mało na rynku. Dokupię sobie więcej woblerów płytko schodzących. Pytałem z ciekawości.
 15. Witam, postanowiłem założyć temat bo nie mogłem znaleźć na forum nigdzie do końca poruszanej kwesti. Przewertowałem internet i parę przykładów takich kopyt, ripperów znalazłem , twistery to wiadomo większość się nadaje do takiego stylu zbrojenia i wolnego prowadzenia. Moje typy: slimjimmy , gunki g'bump ,fishuntery mikado SG soft4pay - gumowy jerk, SG realeal, ewentualnie berkley pulseshade, westin shadteez, wszystkie gumy z naturalnym ogonem i połamane w korpusie. Teraz, czy wy korzystając ze swojego doświadczenia możeci mi dodać coś do mojej listy. Zależy mi na gumkach 10cm+, która zapracuje już na 3gramach jiga lub 5gramach. Bo to jest główny problem. Tak wiem, że można użyć woblera płytko chodzącego lub jerka, ale chciałbym się dowiedzieć co jest w miarę duże i zapracuje na lekkim obciążeniu wolno prowadzone. Tak typowo na maj.
×