Jump to content

Wędkarstwo podlodowe

filipek66
 Share

Recommended Posts

Nigdy jeszcze nie łowiłem podlodowo i chciałbym zacząć w tą zimę. Moje pytanie dotyczy bezpieczeństwa. Wiem już że nie powinno się samemu łowić na lodzie.

Od jakiej grubości lodu można na niego wchodzić i czy na grubość lodu ma wpływ wielkość łowiska.

Edited by filipek66

Że nie sam to raczej przesada. Towarzystwo/asekurant przy wejściu na cienki lód i tak nie pomoże bo i pod nim się załamie.

Grubość lodu głównie zależy nie tyle od wielkości łowiska co od typu wody. Jeziora szybciej zamarzają i mają grubszy lód podczas gdy płynąca obok rzeka może mieć tego lodu nawet połowę. Oczka leśne, wyrobiska potorfowe też wolniej zamarzają gdyż są osłonięte od wiatru i generalnie cieplejsze.

Rozsądkowa grubość lodu to 10-15 cm. Wtedy jest pewnie i oparzeliska nie są straszne ale w tej kwestii spotkasz w sieci mnóstwo opinii wzajemnie wykluczających się opartych głównie na twierdzeniu "ja wchodzę na 3 cm i nic się jeszcze nie stało".

No i jedna uwaga na koniec. Sama grubość lodu nie przesądza o bezpieczeństwie. Tam gdzie wejdzie wędkarz ważący 70 kg drugi ważący 130 kg może załamać lód.

No i długo nie trzeba było czekać na przykład. Klik

Współczuję rodzicom, cienki lód jest bezlitosny. Po analizie zdjęcia w 600% powiększeniu wydaje się, że lód nie miał więcej niż 2-3 cm grubości.

Edited by Docio