Jump to content

Polska Liga Wędkarstwa Spławikowego


jonasz7
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich miłośników spławikowego sportu.

Chciałbym dla publicznej oceny i opinii poddać pomysł na promocję wędkarstwa wyczynowego w Polsce. Zawody organizowane w Polsce przez PZW ani nie promują naszego sportu, ani specjalnie do niego nie zachęcają. Uważam, że czas najwyższy myśleć o jakiejś alternatywie dla spławikowych lig okręgowych, w których zazwyczaj w nieciekawej atmosferze walczy się o pucharek za 20zł, ewentualnie dyplom. Moje puchary za vice mistrzostwo polski podlodowe wylądowały w śmietniku tuż po zawodach, gdyż nie chciałem by moi bliscy (nie związani z wędkarstwem) utożsamiali moje sukcesy z taką tandetą za kilka złotych. Nie dziwię się poczynaniom PZW, gdyż ludzie nim zarządzający są zazwyczaj w podeszłym wieku i trudno, by na czymkolwiek im zależało. Opiniując to co robią dla promocji naszego sportu należy stwierdzić, że praktycznie nic. To, że w poszczególnych okręgach dzieje się cokolwiek należy zawdzięczać ludziom dobrej woli a nie władzom związku.

Wychodząc z założenia, że zamiast narzekać lepiej działać doszedłem do wniosku, że należy stworzyć coś własnego od podstaw, dbać o to i rozwijać. Mam na myśli alternatywny związek, którego zadaniem jest promowanie wędkarstwa wyczynowego poprzez same zawody wędkarskie. Osobiście na tą chwilę jako wielki pasjonat sportu wędkarskiego mam do wyboru:

Starty w lidze okręgowej – prócz tytułu i tandetnego pucharu wiele więcej satysfakcji mieć nie mogę, dodatkowo użeram się z upierdliwymi sędziami, którzy też chcą zaistnieć.

Starty w zawodach komercyjnych – tutaj wygląda to już znacznie lepiej przy czym, żeby się liczyć muszę jeździć po całej Polsce i wydawać mnóstwo pieniędzy. Ponadto zawody takie są niezbyt profesjonalnie promowane, zdarza się, że na wyniki w internecie trzeba było czekać tygodniami. Podsumowując są to zawody na dłuższą metę dla osób, które nie dość, że muszą mieć sporo pieniędzy to i wolnego czasu na podróżowanie po kraju. Uważam, że czas tego typu zawodów powoli może dobiegać końca.

Zawody towarzyskie – jak sama nazwa mówi w takich zawodach liczy się dobra zabawa, sukces czy porażka nie mają większego znaczenia, także satysfakcji sportowej jako takiej też nie dają.

Zawody organizowane według mojego pomysłu miałyby łączyć w sobie najważniejsze cechy trzech wyżej wymienionych:

- walka o nie byle jaki tytuł,

- nagrody nie gorsze jak na zawodach komercyjnych, a same zawody nie dalej jak 200km od domu.

- atmosfera jak na zawodach towarzyskich.

Jaki jest mój pomysł, by to wszystko osiągnąć?

Stworzyć Polską Ligę Wędkarstwa Spławikowego, która organizowałaby zawody w całej Polsce podzielonej województwami na 4 regiony. Za organizację zawodów w danych regionach odpowiedzialne byłyby osoby, grupy osób które wyraziłyby taką chęć. Moim zdaniem słuszne jest określenie takich osób wolontariuszami. Praca takich osób w całej Polsce byłaby koordynowana przeze mnie czy inną osobę powołaną do tego celu. Wpisowe na takich zawodach byłoby symboliczne (20zł), miałoby pokryć koszt pucharów i posiłku.

Teraz przejdę do kolejnego etapu, nagród. Myślę, że sponsorzy ulegliby popularności takiej społecznej inicjatywy, która miałaby wielkie medialne przebicie. Osobiście wraz z odpowiednimi osobami zadbałbym o promocję takich zawodów. Cały związek miałby swoją stronę internetową z najwyższej półki, kanał medialny na Youtubie, wyniki i galerie pojawiałyby się natychmiast po zawodach, a z każdych zamieszczane byłyby filmy i wywiady z zawodnikami. Za profesjonalizm odnośnie całej medialnej strony dbaliby fachowcy w tej dziedzinie, korzystając z materiałów (zdjęć, filmów) tworzonych przez wspomnianych wolontariuszy.

O atmosferze nie piszę, wiadomo byłaby SPORTOWA, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

PLWS wyłaniałaby z poszczególnych regionów najlepsze drużyny, które jesienią startowałyby w ogólnopolskim finale. Same drużyny nie musiałyby być w żaden oficjalny sposób sformalizowane w pzw, lecz zgłoszone w związku PLWS, co byłoby w jakimś stopniu (bardzo prostym) określone w regulaminie. Prawdopodobnie drużynę mogliby tworzyć dowolni zawodnicy zamieszkujący dany region.

Czy to się może udać?

Moim zdaniem tak! PLWS nie byłAby związkiem komercyjnym lecz wielką, ogólnopolską inicjatywą społeczną, NIEZALEŻNĄ OD PZW. Do związku należeć mogłyby wszystkie osoby, które chciałyby działać na rzecz pięknej ideii jaką jest promowanie sportu wędkarskiego. Związek byłby całkowicie niezależny, a korzyści z niego czerpalibyśmy wszyscy – zwykli wędkarze walczący w pasjonujących zawodach oraz sklepy i firmy wędkarskie, które z naszej pięknej pasji czerpią zyski. PZW za 300zł wpisowego na zawodach rangi ogólnopolskiej raczy nas swoim chłodem organizacyjnym i plastikowym pucharkiem. Na wyniki z takich zawodów czekamy nieraz wiele dni, a relacje w sieci czy gazetach wędkarskich mieszczą się w 5 zdaniach!

O ile taki projekt kilka lat temu wydawać mógłby się nierealny o tyle w obecnej dobie internetu już tak nie jest. Sieć internetowa jest już obecnie równie wielkim medium informacyjnym jak telewizja, a prasę bije całkowicie na głowę. O ile w gazecie czy telewizji trudno zaistnieć, to w internecie zależy to już tylko od nas, naszej ambicji i inicjatywy.

Najlepszym dowodem na to co mówię jestem ja sam. Jeszcze do niedawna nikt nie słyszał o mnie ani produktach firmy Górek. Zaczynając całkowicie bez najmniejszego kapitału, w ciągu 3 lat moja firma stała się liczącym się na rynku producentem glin wędkarskich, a mój portal internetowy miesięcznie generuje od 300 do 400 000 odsłon! Mój prywatny sukces pośrednio zawdzięczam w 100% sieci internetowej, która dała mi możliwość realizacji własnych marzeń. Także poprzez internet poznałem przyjaciół, którzy w sposób bezcenny przyczyniają się do stałego rozwoju mojej firmy. Osoby te to tak na prawdę moi prywatni wolontariusze, bez których bezinteresownej pomocy nie osiągnąłbym nic.

Cała idea PLWS opiera się właśnie na dwóch elementach, które zrodziły sukces firmy Górek. Pierwszy to siła przebicia internetu, drugi to bezinteresowna pomoc ludzi, którym zależy na tym, by w Polskim sporcie spławikowym stworzyć nową jakość.

Portal Górek-Gliny.pl każdego dnia skupia tysiące miłośników wędkarstwa wyczynowego, stąd uważam, że mam wielką możliwość podjęcia się opisanej inicjatywy ze względu na łatwą możliwość dotarcia do wszystkich zainteresowanych.

Podsumowując.

Polska Liga Wędkarstwa Spławikowego to organizacja społeczna, do której należeć mogliby wszyscy pasjonaci wędkarstwa, oczywiście całkowicie za darmo, bez najmniejszych formalności. Zadaniem PLWS jest organizowanie zawodów wędkarskich na terenie całego kraju, podzielonego na 4 regiony. Najlepsze drużyny z poszczególnych regionów rywalizują ostatecznie w ogólnopolskim finale. Strukturę PLWS stanowią osoby, które całym sercem i zaangażowaniem chcą dbać o rozwój całej ideii. Moim osobistym zadaniem jest zorganizowanie i skoordynowanie całego pomysłu, pozyskanie sponsorów i przekonanie wszystkich, że TO MA SENS. Uważam, że powodzenie tego projektu zależy wyłącznie od nas!

Cała idea PLWS jest alternatywą dla beznadziejności poczynań PZW w kontekście rozwoju sportu spławikowego.

 

Autor: Kacper Górecki

Link to comment
Share on other sites

Jak widać manifest "Górka", nie spotkał się jak na razie z jakimś szczególnym aplauzem, na naszym forum. I wcale mnie to nie dziwi. Dla przytłaczającej większości wędkarzy, także dla mnie, problemy tzw. wysokiego wyczynu są zupełnie obce. Mimo że zdarza mi się startować w zawodach rangi koła czy okręgu. Jak kiedyś napisałem, w wyczynie forma dawno przerosła treść. Wyczyn już dawno zatracił ducha i istotę wędkarstwa. Stał się wyścigiem po kolejny puchar, po kolejną nagrodę rzeczową. A gdzie ta cisza poranków nad wodą? Śpiew pierwszych ptaków. Te zmierzchy, zachody słońca i ogólne wyciszenie. Kiedyś złapałem się na tym, że coś istotnego mi umyka, więc mocno ograniczyłem swoją zawodniczą aktywność. Potrafię zrozumieć miłośników wyczynu, bo to rzeczywiście wciąga, ale nie można się w tym wyścigu zatracić. Co do pomysłu Kacpra Góreckiego, mam dość ambiwalentny stosunek. Cytując klasyka " jestem za a nawet przeciw".

Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie to jest rewelacyjny pomysł, który wejdzie w życie i wypali. Wiadomo, nie każdego rajcuje wyczyn, rozumiem to. Ale dzięki tej idei ludzie którzy chcą startować będą mieli dużo łatwiej i znacznie taniej. Mnie rajcuje wyczyn, bo to szybkie rozwijanie się, a spławik już parę lat temu mnie wciągnął na dobre. 

A na dodatek to będzie wspaniała promocja dla wędkarstwa spławikowego na wysokim poziomie i szacunek dla ryb oraz środowiska. 

 

Ozet, na pewno coś w tym jest że traci się coś cennego jeżeli zaczyna się tylko i wyłącznie gonić za wynikiem, ale mi udało się znaleść złoty środek bo rywalizacja to jedno,a drugie to dobra zabawa, mile spędzony czas i łączenie się ludzi o takich samych zainteresowaniach. Dla mnie wspólny wypad na ryby z moim kompanem (także wyczynowcem) to lepsze niż dobry seks.

Link to comment
Share on other sites

Jonasz, ostatnie zdanie świadczy że wędkarstwo wyczynowe wessało Cię bez reszty. Potrafię to zrozumieć, bo jakieś 15-20 lat temu, także byłem na tym etapie. Ciągle coś testowałem, analizowałem, szukałem złotych receptur. Teraz, w dobie internetu wiedza na temat zanęt i taktyki nęcenia, jest ogólnie dostępna. W tamtym czasie, ci którzy mieli wiedzę, zazdrośnie jej strzegli. Więc z WW, broszurek Sameta, Dziedzica, Stupkiewicza, zdobywałem cenną wiedzę. Później metodą prób i błędów, dochodziłem do konkretnych receptur. Ale wspominam te lata z sentymentem, choćby dlatego że byłem znacznie młodszy i więcej się chciało.

Link to comment
Share on other sites

Jonasz, ostatnie zdanie świadczy że wędkarstwo wyczynowe wessało Cię bez reszty.

 

Haha, to była metafora ;) 

Ogólnie dostępna, ale to nie wszystko, trzeba samemu dojść do tego poziomu co z czym i dlaczego I to jest piękne :)

Link to comment
Share on other sites

Cóż, jak dla mnie Kacper prezentuje dość materialne podejście do hobby.  W niektórych zdania przeczy temu co pisze kilka wersów wyżej ;). Nie do końca jest konsekwentny w swoich planach.

 

Ale sam pomysł jest ciekawy, na pewno jest to jakaś alternatywa dla osób ceniących niezależność. Jeżeli ma to komuś pomóc się spełnić, jestem za.

 

Sam mam podejście do zawodów wędkarskich podobne jak @Ozet. Biorę udział w kołowych, typowo towarzyskich, gdzie właściwie spotykamy się tylko po to żeby .... się spotkać. Ale właśnie o to spotkanie chodzi i wydaje mi się, że współzawodnictwo trochę zabija przyjemność. Oczywiście, dla niektórych samo współzawodnictwo może być przyjemnością. Podejście do wędkarstwa koledzy z forum określili w tym temacie.

 

Ale każdemu podług potrzeb, a jeżeli ktoś chce coś zrobić dla innych to tylko przyklasnąć.

Link to comment
Share on other sites

A ja uwielbiam rywalizację, ale zdrową i z przyjemnością. Nie ważne przegram czy wygram, staram się (a to już swojska wygrana) ale jeżeli nie to też było fajnie. Jeżeli gram ze znajomymi w bilard,kręgle, ping-ponga, piłkę siatkówkę etc. zawsze jestem za tym abyśmy grali na pkt. nie ot tak. To ma jakiś sens, bo uważam że wtedy każdy się bardziej przykłada do tego co robi i przez to ma jeszcze więcej frajdy z tego co robi. A czy się wygra, czy przegra to niczego nie zmienia. Choć są też ludzie którzy nie umieją przegrywać, na szczęście ja do nich nie należę :)

Jak jeździmy z kumplem na ryby jest relaks, piwko i łowimy często z zegarkiem w ręku 4 lub więcej godz. potem rybki ważymy i są wyniki i dochodzimy do wniosków gdzie kto popełnił jaki błąd, następnym razem już go nie popełniamy, ale za to jest inny błąd i tak bez końca :D

Link to comment
Share on other sites

Guest woldi

Dla mnie wspólny wypad na ryby z moim kompanem (także wyczynowcem) to lepsze niż dobry seks.

Zmień kochankę :P

A ja uwielbiam rywalizację, ale zdrową i z przyjemnością

Ja też, ale mnie rajcuje bicie rekordów w wielkości ryby. Kochamy wędkarstwo, ale cele bywają rozbieżne :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest ŁYSY0312

Jako zadeklarowany spławikowiec i zawodnik amator popieram pomysł Górka całym sercem, i czekam jak na zbawienie. Może się coś wreszcie ruszy i jednyną alternatywą przestaną być albo tanie bo na miejscu lecz śmiertelnie nudne zawody z cyklu gp okręgu albo droga komercja gdzie na zawody w jakimś cyklu typu Robinson czy SS trzeba jeździć po całym kraju.

A co do "ciszy poranka' - żeby dobrze łowić i choć czasem wygrywać to trzeba jak w każdym sporcie dużo trenować ;)  A wtedy jest czas i na ciszę poranka, bicie rekordów ilościowych i jakościowych,  i co kto tam chce B)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Panowie, mija dwa lata od zaistnienia/startu pomysłu Ligi Spławikowej. I jak to wygląda, przynajmniej w niektórych okręgach, pewnie są tutaj wędkarz, ktorzy startują/startowali.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...