Jump to content

Lin na ziemniaka.


lin2006
 Share

Recommended Posts

Dzień dobry

Chciałem prosić o poradę 

 

Chcę spróbować łapać liny na ziemniaki

Jak je dobrze kotwiczyć na haczyku tak aby dobrze trzymały się na haczyku

Słyszałem że na włos ale za bardzo nie kumam ten włos to za każdym razem od spadnięcia ziemniaka mam zawiązywać od początku

Proszę o poradę z góry dziękuję

 

 

Link to comment
Share on other sites

Cała sztuka jest w odpowiednim ugotowaniu ziemniaka. Nie ma określonego przepisu, że gotujemy np. 25 minut. Trzeba do tego dojść doświadczalnie.Ja gotuję ziemniaki w całości ze skórą. Wybieram podobnej wielkości żeby się równo ugotowały. Po odlaniu studzę na ścierce i tnę w kostkę. Różnej wiekości, od 1/1cm do 2/2cm Bez obierania! Kostkę przebijam haczykiem z boku, przeciągam go i jeszcze raz wbijam grot w ziemniaka, tak żeby nie wystawał. Ta pozostawiona skórka ratuje sytuację jeśli ziemniaki trochę się przegotują lub gdy trzeba dalej rzucić.

Link to comment
Share on other sites

Warto jeszcze wspomnieć, że ziemniaki są doskonałą bazą/ składnikiem do zrobienia ciasta. Wystarczy gotowane ziemniaki rozdrobnione widelcem na talerzu wymieszać z tartą bułką lub mąką. Odpowiednio dozując suche składniki można nadać przynęcie wymaganą twardość. Taką pastę można oczywiście dowolnie aromatyzować. Drugi sposób to rozdrobnione gotowane ziemniaki wymieszać w garnuszku z odrobiną wody. Podgrzać i kiedy zaczną bulgotać dosypywać powoli odpowiednią ilość kaszy manny. Trzeba cały czas mieszać, dlatego najwygodniejszy jest rondelek z rączką. No i ziemniaki dodane do zanęty... Dodane tylko pogniecione zrobią z zanęty kit dobry do klejenia glazury ;)  ale jeśli niewielką ilość rozdrobnionych, gotowanych ziemniaków wymieszamy z wodą i płynną mieszaniną nawilżymy zanętę, to wzbodacimy ją, a tylko w niewielkim stopniu skleimy.

Link to comment
Share on other sites

Ziemniaki dzielą się na różne typy w zależności od zawartości skrobi. Te najtwardsze będą miały jej najmniej. W handlu występują najczęściej jako typ A albo sałatkowe. Mają zwartą strukturę, i często ciekawy smak. Nie używałem ich nigdy w celach wędkarskich a tylko i wyłącznie kulinarnych ale myślę, że warto im się przyjrzeć.

Link to comment
Share on other sites

Na haczyk najlepiej nadają się ziemniaki średnio mączyte, ale muszą być nieznacznie niedogotowane. Ziemniaków odmian kleistych, ryby wyraźnie nie lubią. Stwierdziłem to łowiąc liny i karasie sr. Gotuję i przygotowuje tak jak Spławik66. Na haczyk zakładam kostkę nieco inaczej. Żyłką przy haczyku, nacinam kostkę niemal do połowy i nasuwam na haczyk. I tu bardzo ważna rzecz. Haczyk należy wbić pod kątem 90 stopni, do linii nacięcia. Wygląda skomplikowanie, ale jest banalnie proste. Dobrze jak jest kawałek skórki, wtedy ziemniak się lepiej trzyma. Gdy nie ma, można podłożyć pod łuk kolankowy, krótkie źdźbło trawy.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...