Jump to content

Zachowanie karpii.

K_sroka
 Share

Recommended Posts

Złapałem kilka karpi, ale były one małe. Czasem wziął na kukurydzę a innym razem na czerwonego robaka. Nie nastawiałem się na karpia, ale skoro złapałem parę małych postanowiłem zapolować na większego. Zmienię więc zestaw na haczyk z włosem. Zastanawia mnie jednak na co łowić. Mianowicie kupić kulki proteinowe, czy to zapewni że będę łapał większe karpie. Jak na kulki to łowić z gruntu czy powierzchni, blisko daleko od brzegu? Te które złapałem chwyciły blisko brzegu 5m w ciepłe dni na nie dużej głębokości metodą spławikową. Czy większe karpie są dalej brzegu? Siedzą bardziej przy dnie?

witaj,

sam łowiłem karpie na przynęty (chlebek) pływające za poradą kolegi, który twierdził, że gruntu "biorą małe". Może tak spróbuj??.

Nic nie zastąpi obserwacji wody, pewnie uda Ci się zaobserwować karpie i ich zachowanie.

Szkoda że tak niewiele wiemy o łowisku Ale jeżeli biorą tak blisko,tym lepiej dla Ciebie.Tymczasem spróbuj nęcić grubiej,stosuj mocniejsze zestawy,ale gdy w zanęconym miejscu pojawią się prawdziwe okazy,radzę sięgnąć po "magiczne"rady Woldi'jego dostępne zwłaszcza w dziale Gruntówka.A jeżeli to nie pomoże,znaczy to okazów w Twoim łowisku nie ma.

łowie na kanale karpi nie powinno tam być ale są widocznie jakoś się do niego dostały.

sam łowiłem karpie na przynęty (chlebek) pływające za poradą kolegi, który twierdził, że gruntu "biorą małe". Może tak spróbuj??.

Czyli małe karpie biorą z gruntu dobrze to rozumiem. Na chlebek czyli ugniatałeś z niego kulkę?

Karpie siedzą przy brzegu tylko w ciepłe dni? A kulka proteinowa ma jakieś znaczenie przy łowieniu? 

Tam gdzie łowię jest też dużo amurów. Wolałbym ich jednak nie złowić chyba że małe bo są też ok.1m

Guest woldi
Zastanawia mnie jednak na co łowić. Mianowicie kupić kulki proteinowe, czy to zapewni że będę łapał większe karpie.

Nie zapewni, ale deko ograniczysz brania innych ryb

Jak na kulki to łowić z gruntu czy powierzchni

z gruntu i nie polecam łowienia na podniesione nad dnem, bo w trudnych łowiskach z prądami wody, poprzez nienaturalne zachowanie mogą skutecznie odstraszać karpie

blisko daleko od brzegu? Te które złapałem chwyciły blisko brzegu 5m w ciepłe dni na nie dużej głębokości metodą spławikową. Czy większe karpie są dalej brzegu? Siedzą bardziej przy dnie?

To jest bardzo złożona sprawa. Generalnie karpie swoje siedliska mają w głębszych partia wody i z nich wychodzą na płytsze żerowiska i właśnie poznanie na jakiej głębokości aktualnie żerują jest podstawą sukcesu. W szczytowy okresie lata czyli przy mocno nagrzanej wodzie potrafią żerować głębiej niż wiosną czy jesienią, ale to temat rzeka kolego :) Narysuj mapkę z zaznaczonymi głębokościami, a łatwiej będzie cokolwiek pomóc.

Czyli małe karpie biorą z gruntu dobrze to rozumiem.

wszystkie biorą z gruntu choć i z powierzchni mozna się do nich dobrać, ale tylko okresowo

Karpie siedzą przy brzegu tylko w ciepłe dni?

jak już wyżej napisałem w mocno nagrzanej wodzie potrafi nie odwiedzać płycizn, a w chłodniejszej i owszem

A kulka proteinowa ma jakieś znaczenie przy łowieniu?

i to bardzo duże, bo często zmiana smaku/zapachu daje kolejne odjazdy. Moja rada- nie stosuj jednego zapachu dłuzej niż 3 tygodnie

Tam gdzie łowię jest też dużo amurów. Wolałbym ich jednak nie złowić

Dlaczego?

Tymczasem spróbuj nęcić grubiej

To jest trochę problem. Ja mogę nęcić, ale robiłem to parę razy i zawsze się rozczarowałem (miejsce było zajęte) i na to nie ma reguły zmieniałem miejsca a inni wędkarze i tak je zajmowali. Miejscowi ok. zawsze stałe miejsca i gra, ale jak przyjadą hanysy to wszystko zajęte:(

Czym nęcić kulkami proteinowymi? Na innym forum wyczytałem że to drogi interes i najlepiej nęcić ziemniakami?

z gruntu i nie polecam łowienia na podniesione nad dnem, bo w trudnych łowiskach z prądami wody, poprzez nienaturalne zachowanie mogą skutecznie odstraszać karpie

A z gruntu to jak na zestaw samo zacinający, z koszykiem zanętowym czy łezka ale nie taka żeby sama zacięła. Jaka długość przyponu. Nie ukrywam że to co złowiłem wzięły na zestaw spławikowy i myślałem że to dalej da radę, ale to nie problem mam też wędkę gruntowa. U mnie na kanale prądu nie ma praktycznie wcale. Pojawia się tylko jak otworzą tamę lub jest bardzo mocny wiatr.

Narysuj mapkę z zaznaczonymi głębokościami, a łatwiej będzie cokolwiek pomóc.

Kanał ma te 50m szerokości jego głębokość to jakieś 7m na środku i od tego miejsca coraz płycej. Od brzegu spad jest mniej więcej że 1m od brzegu jest 1m głębokości. Ale to ciężko określić, bo jak jest ciepło to woda spada a gdy spuszczą tamę znów jest wysoka.

wszystkie biorą z gruntu choć i z powierzchni mozna się do nich dobrać, ale tylko okresowo

Kiedy można z powierzchni dobrze rozumiem, że to metoda bańka.

jak już wyżej napisałem w mocno nagrzanej wodzie potrafi nie odwiedzać płycizn, a w chłodniejszej i owszem

To dla mnie cenna rada bo jest zupełnie inna niż te które czytałem, a mianowicie że karp w ciepłe dni idzie na płyciznę w krzaki się ochłodzić.

.

i to bardzo duże, bo często zmiana smaku/zapachu daje kolejne odjazdy. Moja rada- nie stosuj jednego zapachu dłuzej niż 3 tygodnie

Właśnie te odjazdy mnie zaraziły polowaniem na karpia.

Jeśli chodzi o amura to po prostu boję się o sprzęt, nie jestem jeszcze doświadczony 

Czyli małe karpie biorą z gruntu dobrze to rozumiem. Na chlebek czyli ugniatałeś z niego kulkę?

akurat tam, gdzie łowiłem małe brały z gruntu. Nie ,nie ugniatałem, odrywałem kawałek ze skórą  i puszczałem na wodę. Tak łowi się na tym łowisku, gdzie indziej może byc całkiem inaczej. Nic nie zastąpi obserwacji.

akurat tam, gdzie łowiłem małe brały z gruntu. Nie ,nie ugniatałem, odrywałem kawałek ze skórą  i puszczałem na wodę. Tak łowi się na tym łowisku, gdzie indziej może byc całkiem inaczej. Nic nie zastąpi obserwacji.

i w takim wypadku jak wygląda zestaw? Jest spławik albo bombka ciężarków się nie daje wszystko ma pływać po powierzchni. Przypon długi w takim wypadku.

Czytałem też że w ciepłe dni karpie wolą kulki proteinowe owocowe a w chłodne o aromacie zwierzęcym, czy to prawda. Jaki haczyk jest najlepszy na karpia (wielkość).

Guest woldi
Kanał ma te 50m szerokości jego głębokość to jakieś 7m na środku i od tego miejsca coraz płycej.

I tu pojawia się problem, bo nigdy nie łowiłem karpi w kanałach i całkiem możliwe, że mają tam inne zwyczaje niż w jeziorach i dlatego to co napiszę dalej niekoniecznie musi się sprawdzić na Twojej wodzie

Ja mogę nęcić, ale robiłem to parę razy i zawsze się rozczarowałem (miejsce było zajęte)

Znajdź miejsce na uboczy, o ile się uda, i nęć po ciemku :) Wiem, że to trochę męczące, ale się sprawdza, bo sam wielokrotnie przerabiałem

Czym nęcić kulkami proteinowymi? Na innym forum wyczytałem że to drogi interes i najlepiej nęcić ziemniakami?

Ziarno+ kulki to najlepszy wybór. Mi najlepiej się sprawdza mieszanina gotowanych i suchych ziaren podparta konopiami zalanymi wrzątkiem na 1-2 godziny przed nęceniem.

A z gruntu to jak na zestaw samo zacinający

zdecydowanie tak

karp w ciepłe dni idzie na płyciznę w krzaki się ochłodzić.

Chodzi zacienione miejsce? Tylko, zeby tam dojść musi przejść przez njcieplejsze rejony jeziora, bo miejsca o małej głębokości najszybciej się nagrzewają. Tego jednak naauczysz sie w miarę przebywania nad wodą, bo wystarczy, że powieje wiatr i sytuacja diametralnie się zmienia :)

Jeśli chodzi o amura to po prostu boję się o sprzęt, nie jestem jeszcze doświadczony

Co prawda nie łowiłem amurów większych jak metr, ale moim zdaniem za wyjątkiem pierwszego odjazdu walczy słabiej od podobnej wielkości karpia

Guest woldi
Czytałem też że w ciepłe dni karpie wolą kulki proteinowe owocowe a w chłodne o aromacie zwierzęcym, czy to prawda

Kompletna bzdura!

Jaki haczyk jest najlepszy na karpia (wielkość).

rozmiar haka dobierasz do wielkości przynęty

I tu pojawia się problem, bo nigdy nie łowiłem karpi w kanałach i całkiem możliwe, że mają tam inne zwyczaje niż w jeziorach i dlatego to co napiszę dalej niekoniecznie musi się sprawdzić na Twojej wodzie

Czytając opinie o tym kanale dowiedziałem się, że na min nie ma nic pewnego. Nie da się określić kiedy biorą ryby, Nie ma stałych schematów.

Co prawda nie łowiłem amurów większych jak metr, ale moim zdaniem za wyjątkiem pierwszego odjazdu walczy słabiej od podobnej wielkości karpia

Sam jeszcze nie wyciągąłem jeszcze żadnego i nie wiem jak walczy ale koledze jeden złamał dobrego bata i gdy kupił lepszego to wyciągnął na przeszło 1m

rozmiar haka dobierasz do wielkości przynęty

W tym temacie jestem laikiem. Czyli jak gdy łowię na kulki to haczyk ma być jej wielkości. Haczyk 8 będzie bobry do kulek o rozmiarze 16mm.

Chodzi zacienione miejsce? Tylko, zeby tam dojść musi przejść przez njcieplejsze rejony jeziora, bo miejsca o małej głębokości najszybciej się nagrzewają. Tego jednak naauczysz sie w miarę przebywania nad wodą, bo wystarczy, że powieje wiatr i sytuacja diametralnie się zmienia

To rozumiem bo widać nie raz jak jestem na rybach, że siedzą pod drzewami które robią sporo cienia( widać im grzbiety). A co do temperatury raz się zmienia np. woda stoi w miejscu a spuszczą tamę i nawet koszyki gruntowe 25g prąd przenosi. Następnym razem cały czas będzie spokojna albo mały prąd. Nie mówię już o tym jak się zmienia gdy pogoda jest wietrzna i deszczowa.  

Znajdź miejsce na uboczy, o ile się uda, i nęć po ciemku Wiem, że to trochę męczące, ale się sprawdza, bo sam wielokrotnie przerabiałem

Z tym jest problem bo kanał przebiega wzdłuż wałów ktore pokrywa obfita roslinnosc miejscówki są tam gdzie ktoś wykarczowal drzewa, parenascie lat temu. Reszte pokrywają spore drzewa a miedzy nimi krzaki. 

A co z nęceniem w tym dniu co łowię, wiem że to nie to samo ale zawsze coś?

Guest woldi
Czytając opinie o tym kanale dowiedziałem się, że na min nie ma nic pewnego. Nie da się określić kiedy biorą ryby, Nie ma stałych schematów.

Jak poznasz bardzo dobrze wodę to bankowo da się określić :)

Haczyk 8 będzie bobry do kulek o rozmiarze 16mm.

bardziej nr.4, ale z tą numeracją też jest różnie, bo firmy na własne oko wypisują numery.

A co z nęceniem w tym dniu co łowię, wiem że to nie to samo ale zawsze coś?

Jasne, że można, ale sposób nęcenia powinien być troche inny. Jako, że kanał ma w najgłębszym miejscu 7m to zaneć w przedziale od 1,5m-2,5m głębokości na niedużym obszarze, tak powiedzmy 4m2, a zestawy połóż po obu stronach i na skraju pola nęcenia od strony głębokiej wody, bo karp zawsze wchodzi w żerowisko od głębokiej wody, a nie płycizny.

Edited by woldi