Jump to content

Płoć


wind
 Share

Recommended Posts

Dziś o bardzo popularnej, wręcz pospolitej rybce, która zna każdy wędkarz. Ale ten, kto poczuł na wędce osobnika ponad 30cm wie, że walecznością dorównuje największym wojownikom naszych wód. Występuje w prawie wszystkich wodach w Polsce, również w morskich wodach przybrzeżnych, gdzie osiąga imponujące rozmiary. Ryby te żyją w stadach, żerują gromadnie, są płochliwe i bardzo ostrożne. Osiągają: 30–40 (maksymalnie 50) cm długości, 0,5–2 kg masy ciała. Rekord Polski to 2,2kg. Płoć jest andromorficzna, co oznacza, że niektóre z nich żyją i żerują w morzu, a wycierają się w wodach słodkich. Płoć stanowi pokarm dla większości drapieżników naszych łowisk.

Budowa ciała.

Ciało krótkie, wysoko wygrzbiecone, bocznie ścieśnione, w wodach ubogich w pokarm bardziej wysmukłe. Głowa krótka, szczęka nieco wysunięta przed mały, końcowo położony otwór gębowy. Płetwy piersiowe najdłuższymi promieniami sięgają nasad płetw brzusznych. Grzbiet ciemnobrązowy lub szaroczarny z niebieskawym lub zielonkawym połyskiem, boki jasnosrebrzyste, brzuch biały. Płetwa grzbietowa i ogonowa są szare z czerwonawym odcieniem, inne płetwy czerwonawe. Tęczówka oka czerwona.

Źródło: Wikipedia.pl

Płoć żywi się zarówno pokarmem roślinnym jak i zwierzęcym. Są to wszelkie dostępne larwy, a i m większy osobnik tym większe kąski potrafi skonsumować, nawet małże i ślimaki. Oczywiście, nie gardzi wszelaką dostępną roślinnością.

Ryba ta, podobnie jak okoń bardzo wolno rośnie, chyba nawet wolniej niż pasiasty zbój. 10 letnia ryba ledwo przekracza 20cm długości. Do tarła przystępuje po 4 roku życia gdy woda osiągnie ok. 15 st. Zwykle ma to miejsce w maju.

W naturalnych łowiskach płoć krzyżuje się innymi karpiowatymi, krąpiem, wzdręgom czasem z leszczem i ukleją.

Właśnie z wzdręga łatwo ją pomylić, różni się tym, że wzdręga ma kolor bardziej złotawy a płetwy krwistoczerwone. Również można je odróżnić po kształcie pletwy odbytowej. Taka pomyłka może okazać się kosztowna, ponieważ wzdręga jest chroniona do wielkości 15cm. Jeżeli nie ma pewności co do identyfikacji lepiej taką rybkę uwolnić i dalej wędkować bez stresu.

Najłatwiej złowić na zestawy spławikowe, i tak najczęściej pada łupem wędkarza. Ale te najgrubsze łowi się na zestawy gruntowe. Chociaż moje największe płocie padały właśnie na bata, tyle, że późną jesienią.

Płoć łowi się właściwie na każdą przynętę naturalną, od wszelkiej maści robaczków, przez kukurydzę konserwową i groszek, po chleb i małe gwiazdki makaronu.

Płoć jako taka nie posiada wymiaru ochronnego w skali całego kraju. Pamiętam, że wiele lat temu był wymiar i wynosił 15cm. Nie oznaczono również okresu ochronnego. Jednak przed wędkowanie warto upewnić się jakie obowiązują zasady na wybranym łowisku. Czasem dzierżawcy chronią te najmniejsze "okazy" :D .

Zdjęcia moich "okazów" dostępne są w galerii forum.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo fajny opis kolego, przyjemnie się czyta a informacje są jak najbardziej rzetelne i prawdziwe. O waleczności tej ryby można się łatwo przekonać, kiedy to łowi się delikatnym zestawem i w łowisko wejdą osobniki 25cm+...

Do różnic między płocią a wzdręgą warto też dodać fakt, że oczy płoci są naprawdę czerwone lub pomarańczowe, podczas gdy oczy wzdręgi maja kolory bardziej stonowane i naturalne.

Jeszcze raz więc: grejt dżob :D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...