Jump to content

Podlodowe....Karasie


Nicco Puccini
 Share

Recommended Posts

Tak, to nie żart. Poważnie o tym myślę. Patrze na termometr...Widzę, że jest koło zera w południe, ale mrozik nocą i kiedy słoneczka nie widać. Na pogodynce widać, że już w tym tygodniu będzie zimniej, co napawa mnie dużą nadzieją. Z racji tego, że kilka set metrów za domem mam nie wielki zbiornik, który szybko zamarznie, to na niego wejdę najszybciej. Problem jednak jest taki, że są tam jedynie karasie i liny. Kiedyś było płocie, leszczyki, okonie...Ale zima 2-3 lata wstecz wybiła wszystko praktycznie do zera, przez co pogłowie karasia wzrosło do rozmiarów trudnych do wyobrażenia.

I tak sobie wykombinowałem...Skoro tyle jest tej ryby w tym zbiorniczku, to czemu nie spróbować ich łowić zimą? Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że zakupują się w muł i uderzają jak by w kimę. Ale czy to żelazna zasada? I czy dotyczy wszystkich osobników w zbiorniku? Wydaje mi się to nie możliwe i zamierzam spędzić wiele godzin na eksperymentach. Kiedyś czytałem nawet art w jakiejś gazecie o tym, że ktoś skutecznie łowił karasie z tafli...

Ja to planuję z ochotką na mormyszce, ewentualnie spławik. Delikatny kijek, mały młynek, na szpulę 0.08 albo coś koło tego. Wszystko finezyjnie i minimalnie, bo wątpię by zaspane karasie atakowały coś agresywnego i ciężkiego...Zastanawiam się nad nęceniem- raczej skromnie i śmierdząco zamierzam...Czy teorie mam dobre? Czy wy byście to zrobili jakoś inaczej?

Link to comment
Share on other sites

Próbować zawsze warto. Mam malutki stawik, to każdej zimy obserwowałem karasie jak podpływają do dużego przerębla, miło popatrzeć z bliska tym bardziej że niektóre sztuki miały około 30cm i większe. To co ja zaobserwowałem to przyciągało ich światło i tlen, natomiast w drugiej połowie zimy znacznie zaczynało brakować im tlenu, bo cmokały. Według mnie takie gatunki jednak powinny zimować, jeśli nie zimują to coś nie w porządku, a jak nie zimują to może sie przyczynić do ich śmierci tak jak w moim stawku. Nigdy nie podawałem im przynęty w przeręblu to nie wiem jak z tym żerowaniem, ale wiosną jak sie topiła tafla lodu i znalazło sie troche odsłoniętej wody to chlebek z powierzchni zajadały, ale to tylko w południe jak dobrze słońce dawało :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Próbować zawsze warto. Mam malutki stawik, to każdej zimy obserwowałem karasie jak podpływają do dużego przerębla, miło popatrzeć z bliska tym bardziej że niektóre sztuki miały około 30cm i większe. To co ja zaobserwowałem to przyciągało ich światło i tlen, natomiast w drugiej połowie zimy znacznie zaczynało brakować im tlenu, bo cmokały. Według mnie takie gatunki jednak powinny zimować, jeśli nie zimują to coś nie w porządku, a jak nie zimują to może sie przyczynić do ich śmierci tak jak w moim stawku. Nigdy nie podawałem im przynęty w przeręblu to nie wiem jak z tym żerowaniem, ale wiosną jak sie topiła tafla lodu i znalazło sie troche odsłoniętej wody to chlebek z powierzchni zajadały, ale to tylko w południe jak dobrze słońce dawało :)

Ciekawe spostrzeżenia. Ja nie widziałem takiego zachowania u karasi, jedynie u karpi to widziałem. Ale w tym roku częściej będę na tafli, więc baczniej trzeba będzie się przyglądać. Z podaniem przynęty...Uważam, że jak się nie spróbuję, to się nigdy nie dowiemy. Nie pozostaje nic innego, jak czekać na bezpieczną taflę teraz i świder w dłoń, kostka styropianu pod siebie i jazda.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...