Jump to content

~Piotr~

Forumowicz
 • Content count

  111
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

34

1 Follower

About ~Piotr~

 • Rank
  Zaawansowany
 • Birthday 10/16/1990

Wędkarstwo

 • Lubię
  brak opisu
 • Mój rekord
  szczupak 80cm, karp 85cm, okoń 40cm, lin 39cm

Informacje o profilu

 • Imię
  Piotr
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Mazowieckie
 • Zainteresowania
  Motoryzacja, sport pod każdą postacią, wędkarstwo.

Recent Profile Visitors

4785 profile views
 1. ~Piotr~

  metoda żywcowa Żywcowe połowy.

  Szczupak wziął na płotkę i mierzył 80 cm
 2. We wtorek rano 27 listopada wybrałem się na pobliską żwirownię z zestawami spławikowymi na "żywca". Dojeżdżając na miejsce samochodem już z daleka widzę że cały zbiornik jest pokryty cienkim lodem, bo w nocy wystąpił mrozek i od razu pomyślałem że tylko wysiądę z auta popatrzę i z powrotem do domu. Zaparkowałem auto, podszedłem bliżej zbiornika spojrzałem i zauważyłem że w rogu został jeszcze niewielki skrawek niezamarzniętej wody, więc wybór miejscówki był oczywisty i tam zacząłem wędkować. Ze stromego i zakrzaczonego brzegu zarzuciłem dwa zestawy zaledwie na kilka metrów bo dalej zaczynał się lód. Poszedłem na boczny brzeg przy rogu i z tamtą obserwowałem pływające dwie bojki. Po niespełna godzinie jedna bojka zniknęła pod wodę więc podbiegłem do wędki, żyłka wolno wyplatała się ze szpuli po chwili przestała i gdy zaraz ponownie ruszyła to zaciąłem. Zacięta ryba była pod lodem, podholowałem ją i zobaczyłem że to szczupak nie olbrzym ale ładny w dzikiej przejrzystej wodzie. Szczupak pokręcił kilka kółek i zaraz był w podbieraku. 63cm długości może to nie wiele, ale okoliczności połowu dały mi wielką radość.
 3. ~Piotr~

  Przygody z nad wody

 4. Wczoraj złowiłem okonia równo 40cm.
 5. Witam. Chcę zakupić wędzisko spinningowe do metody na żywca z przeznaczeniem na szczupaki - (zakup przez internet i dlatego mam problem z wyborem odpowiedniego ciężaru wyrzutu żeby kij nie był za miękki ani przesadnio sztywny). Żebyście mogli mi doradzić wędzisko o odpowiednim ciężarze wyrzutu to na wstępie podam część zestawu żywcowego: żyłka 0,25mm, bojka styropianowa średniej wielkości przerobiona przeze mnie (przeróbka polegała na dodaniu obciążenia ok 5g z krętlikiem od spławika odległościowego i ciężarek ten z nagwintowanym otworem wkręciłem do antenki bojki żywcowej - dodane obciążenie do bojki pozwala swobodnie zarzucić zestaw na dalsze odległości ponieważ waga bojki jest podniesiona przez co w locie nie szarpie zestawem w przeciwieństwie do samej styropianowej lekkiej bojki). Kolejna część zestawu to oliwka 6g oraz przypon z haczykiem. Na haczyk będę zakładał karasie ok 15cm. Wędzisko które mnie zainteresowało to DAIWA SWEEPFIRE spinning 2,40m C.W. 20-60g. Problem mój taki że w tym modelu DAIWA SWEEPFIRE moge wybrać wędzisko o C.W 20-60g lub 40-100g DAIWA SWEEPFIRE spinning 2,40m C.W. 40-100g.Nie ma gramatury ciężaru wyrzutu pomiędzy wymienionymi dwoma dlatego prosze podpowiedzcie jaki ciężar wyrzutu wybrać do mojego zestawu, 20-60g czy 40-100g? Ogólnie wędzisko ładnie sie prezentuje, jest w przystępnej cenie, przelotki wyglądają solidnie jest ich 7 szt na długość wędziska 2,40m to rozsądna liczba ich zastosowania nie za dużo nie za mało. Dodam że przez kilka lat użytkuje wędzisko spinningowe ROBINSON POWER STICK HI-SPEED 2,10m C.W. 30-80g jest sztywnawe bo na szczupaka takie zalecane i jest akurat, do zestawu jak na zdjęciu jako przynęte stosowałem najczęściej nieduże karasie 10-12cm. Jak do tej pory najczęściej łowiłem szczupaki w przedziale 50-60cm, największy 67cm. Teraz chce zakupić dłuższe wędzisko 2,40m na którym chce stosować większe karasie ok 15cm. Moje pytanie: Jaki ciężar wyrzutu w wędzisku DAIWA SWEEPFIRE będzie odpowiedni do zestawu jak na zdjęciu + karaś ok 15cm żeby wędka nie była za miękka lekko sztywna ale nie jak kij od szczotki? Mogę tylko wybrać 20-60g lub 40-100g który polecacie? Co do długości jestem zdecydowany ma być 2,40m nie lubie przesadnio długich wędzisk poza tym w jednej mojej ulubionej miejscówce długim kijem będę strącał liście z drzew.
 6. ~Piotr~

  Karaś na pusty haczyk.

  Pewnie tych karasi jest tam sporo, pływają w ławicach i szukają pożywienia. Jak coś spada w wodzie to instynktownie próbują zjeść nawet pusty haczyk. Wygłodniałe karasie w ławicy będą ścigać pokarm między sobą, który pierwszy zdąży zjeść.
 7. ~Piotr~

  Spławikowe połowy w 2013-2018

  Dziś rano wybrałem się na ryby z klasycznym zestawem żywcowym na szczupaka - żyłka 0,22mm, spławik (bojka) ze styropianu, ciężarek przelotowy, przypon wolframowy, pojedynczy haczyk. Przynętą był karaś 11,5cm (dokładny pomiar przynęty po wyhaczeniu ze zdobyczy). Po godz. 7 nastąpiło branie, byłem przekonany że to szczupak. Odczekałem chwile żeby szczupak pewnie umieścił żywca w swojej paszczy, następnie zaciąłem. Siłe holowanej ryby oceniałem na szczupaka wymiarowego ok 50cm. Początkowo zdobycz murowała przy dnie, później wypłynęła pod powierzchnię i wtedy było moje wielkie zdziwienie kiedy zobaczyłem dużego okonia, który chwile później wylądował w podbieraku. Okoń mierzył 36cm i ważył równo 0,70kg.
 8. ~Piotr~

  Spławikowe połowy w 2013-2018

  Pierwszy mój szczupak w tym roku skusił się na "żywca" i mierzył 57cm.
 9. W tym temacie możecie podzielić się swoimi obserwacjami które widzieliście będąc nad wodą. Czasami oprócz złowionych ryb widujemy coś interesującego i też nadzwyczajnego. Może doświadczyliście niezwykłej przygody np. tuż przy brzegu straciliście wielką rybę i nie macie z nią zdjęcia którym możecie się pochwalić, ale macie niezapomnianą przygodę o której chcecie wspomnieć? Ja ostatnio w dniu 7.03.2017 wybrałem się nad żwirownie bez sprzętu, tak po prostu żeby zobaczyć co się dzieje. Wody przybrało, lód nie do końca sie roztopił. Śmieci, pływające butelki niestety też widać. Udało też się zaobserwować szczupaka ok 50cm który będzie odbywał niedługo tarło. 20170307_111932.mp4
 10. ~Piotr~

  Spinningowe łowy 2011-2018

  Jakiej był długości jeśli był zmierzony?
 11. ~Piotr~

  Spławikowe połowy w 2013-2018

  Dziś wybrałem się na ryby sprawdzić moje karpie i udało mi się złowić karpika 36,5 cm. Łowiłem metodą spławikową, przynęta czerwony robak + kulka chleba. Na uwagę zasługuje nie rozmiar karpia ale fakt że sam zarybiłem zbiornik lipcówką i już teraz ten na zdjęciu doczekał sie trzeciego roku w tym stawie i od tamtej pory corocznie powtarzam zarybianie. Niestety pobliski staw nie jest moją własnością, podlega pod ziemię dawniej zwaną PGR. Specyficzne miejsce, nie za wiele osób tam chodziło, a jeżeli nawet wiedzieli o tym stawie to nie przypuszczali że tam wogóle ryby mogą być. Martwi mnie bo już właśnie pojawiają się wędkarze lub pseudo wędkarze. Radość i satysfakcje mi sprawia że wpuszczałem wylęg karpików i przyrastają.
 12. ~Piotr~

  Gdzie oni są.......

  Ktoś może wie co się dzieje z forumowiczem Nicco Puccini? Dawno tutaj nie zaglądał, a kiedyś na tym forum był stałym bywalcem i bardzo aktywnym.
 13. ~Piotr~

  Analiza przyrostu szczupaka, spostrzeżenia.

  Kris1313 tabelkę wypełniłem na podstawie moich obserwacji głównie pierwsze 3 lata przyrostu, następne lata oraz różnica tego samego rocznika wzięte bardziej na domysł. Chciałbym żeby w tym temacie rejestrować połów szczupaków (długość i datę) oraz spróbować określić np, jak dużo pokarmu występuje w danym łowisku (ryb pokarmowych, inne) w sposób - mało, średnio, dużo to też będzie ważne bo będziemy analizowali przyrost dla łowisk o średnim rybostanie pokarmowym, natomiast łowiska gdzie jest dużo drobnicy i mało szczupaka np. staw prywatne niech będą wyjątkiem i odwrotnie tam gdzie brakuje tego pokarmu. Oczywiście tabelka przyrostu szczupaka oraz różnica roczników w poszczególnych latach podlega naszym wspólnym poprawką (edycji). Dzięki tym zapiską będziemy mogli coś ustalić np. dla szczupaka 4-letniego jeżeli złowimy po upływie sezonu wzrostowego jaką będzie miał średnią wielkość - będzie to znaczyło jakich rozmiarów jest najwięcej dla 4-latka w tym czasie. Czasami ktoś zarybi staw i jest bardzo ciekawy jak przyrasta szczupak, dzięki możliwie dokładnej tabelki będzie mógł przewidzieć przyrost z biegiem lat i wziąć pod uwagę ile jest u niego w stawie ryb pokarmowych - mało, średnio, dużo. Również spróbujemy możliwie dokładnie przeanalizować przez ile miesięcy szczupak ładnie przyrasta np. od Maja do końca Września jest 5 miesięcy gdzie woda w tych miesiącach jest (ciepła oraz bardzo ciepła) a trawienie przebiega dość szybko - to zdajemy sobie sprawę że praktycznie cały przyrost nie był przez rok (12miesięcy) tylko (5miesięcy) i w tych 5-ciu miesiącach również szybkość przyrostu będzie mogła się różnić. W Czerwcu brań szczupaka jest znacznie mniej w porównaniu do wiosny czy jesieni ale to nie oznacza że w tym czasie wolniej rośnie czy mniej się odżywia - po prostu w lecie szczupaki są bardziej leniwe, schodzą na głębinę i jeżeli w pobliżu pływa drobnica to nie będą się uganiały 2 metry dalej za błystką. Pod uwagę możemy wziąść również fakt że w okresie letnim są najdłuższe dni a najkrótrze noce i wtedy szczupak ma wiele godzin na podjęcie ataku stąd są tak leniwe natomiast jak dzień się skraca a noc wydłuża to wtedy szczupak ma mniej godzin na podjedzenie a więcej na odpoczynek bo jak wiemy w nocy szczupak praktycznie nie żeruje, sporadycznie. Wniosek taki że późną jesienią przy najkrótszych dniach częstotliwość brań jest dużo większa mimo troszkę wolniejszego trawienia ale za to następuje większe zapotrzebowanie energii do produkcji ikry oraz przybrania wagi do zimowania. W większości o tym wiemy ale piszę z myślą o wszystkich.
 14. Witam. Temat kieruję do wszystkich wędkarzy, tych doświadczonych jak i również początkujących w tym młodzieży. Na pewno większość z Was ma na swoim koncie złowione szczupaki, ale czy zastanawiał się ktoś jaki wiek mogła mieć zdobycz? Wiemy że szczupak jest z ryb dużych i szybko rosnących, a jego przyrost jest zależny od środowiska naturalnego i pokarmu. Każdy gatunek ryby jest dla mnie piękny, ale najbardziej fascynuje mnie połów szczupaków głównie metodą żywcową oraz biologia tej ryby. Łowię na pobliskiej żwirowni która ma warunki jeziorowe, zróżnicowane dno również linia brzegowa, występuje w niej wiele gatunków ryb głównie - płoć, okoń, lin, karaś, stynka, sumik karłowaty, szczupak i inne. Chciałbym żeby wspólnie przeanalizować przyrost szczupaka na tle własnych obserwacji w upływających latach jego życia w wodzie stojącej o przeciętnym rybostanie (jeziora, żwirownie, stawy o dużej powierzchni). Niżej zamieszczam analizowany prze ze mnie przyrost szczupaka po upływie danego roku. Lata ==============> I 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I średni przyrost (cm) ==> I 20 I 40 I 55 I 67 I 77 I 86 I różnica rocznika (cm) => I18-23 I37-44 I48-58 I60-75I70-87 I78-100I Oczywiście tyle szczupaków nie złowiłem w tych wymiarach tylko niektóre w przybliżeniu tym cyfrą, szacowałem wielkość dając niewielką tolerancje +/- Zwracałem uwagę w jakich miesiącach łowiłem dany rozmiar. Największego szczupaka jakiego złowiłem kilka lat temu przed przymrozkami to 67 więc chyba mogę zaliczyć do 4-latka. A ostatnio 7-go listopada złowiłem 56cm i kilka dni później 12-go listopada 51cm - analizując muślę że te dwa ostatnie co złowiłem zatrzymały już wzrost i są po upływie 3-trzech sezonów (ten sam rocznik) jak myślicie? Czy zgadzacie się troche ze mną? Może byście coś trochę zmienili z własnych spostrzeżeń? Może też trochę błędnie szacuje przyrost szczupaka dlatego zapraszam do współpracy. Chciałbym żebyście każdego złowionego szczupaka zgłaszali do tego tematu jego wymiar oraz datę połowu, może wtedy na tej podstawie uda nam się wspólnie określić wiek ryby do tego mile widziane zdjęcia nawet tych malutkich oczywiście później wypuszczonych. W późniejszych latach może być problem w rozpoznaniu ponieważ rozbierzność roczników może być spora ale mniej więcej będziemy mogli określić wiek zdobyczy.
 15. Dawno nie zaglądałem na forum, ale powiem że gdzieś tydzień później od momentu zerwania zestawu widziałem tego karpia i nie widziałem już zestawu, spławika. W słoneczne dni widywałem go wielokrotnie chyba pływa tylko ten jeden na cały zbiornik, pomijając te które wpuściłem w tym roku (lipcówkę) ok 250-300 szt. według szacowanej średniej wagi jednej sztuki w wylęgarni. Opiszę ten zbiornik - długość ponad 100m, dość wąski średnia szerokość ok 15-20m w jednym miejscu rozszerzenie sięga do ok 30m. W tej chwili jesienią przy najniższym poziomie wody najgłębiej jest ok 70cm. Zbiornik stary dno zamulone wokół drzewa. wiosną pojawia sie rzęsa, ryby które tam występują to głównie karasie słonecznica, troche płoci, śladowe ilości lina i karpiki co wpuściłem.
×