Jump to content

pomoc w zakupie wędki

Basia
 Share

Recommended Posts

Witam,

mój mężczyzna lubi wędkować chciałam mu zrobić prezent i zakupić nową wędkę. Z razji, że jestem ciemna w tej kwestii proszę o POMOC :)

Co wiem, na pewno ma to być wędka Mistralla Feeder i do tego też kołowrotek Mistralla :)

jakieś podpowiedzi ?

Przede wszystkim Dzień Dobry.

Napisz proszę coś więcej o rybach, na jakie Twój mężczyzna najczęściej poluje, na jakiej wodzie i chyba najważniejsza kwestia - ile kasy planujesz przeznaczyć na prezent.

i tu się zaczynają schody :(

rzadko jeżdzi na ryby tak raz na 2 miesiące i to w obrębie woj lubelskiego jakie ryby.. hmm.. małe, ostatnio złowił leszcza, suma.

na pewno ma to być Feeder, nie teleskopowa tylko częściowa.

Bez paniki ;) nie ma żadnych schodów. Podałaś, jak dla mnie, dużo informacji. Sum i leszcz razem w lubelskim to wyjątkowo zawężone występowanie. Śmiało można ograniczyć się do Zalewu Zmborzyckiego, jeziora Firlej i rzeki Wieprz. Może jakiś gospodarz ma sumy w swoim jeziorku na makro pojezierzu jakie jest na wschód od miejscowości Krasne ale wątpie, to królestwo sumika karłowatego i osoki aleosowatej, wyjątkowo bujnie występującej.

Skoro mamy zawężone łowiska to wybór jest już prosty. Feeder znalazłeś sama lecz poszukałbym długości 360cm. 390cm to typowo na rzekę, 330cm na wody stojące, 360cm w tym wyborze jest uniwersalny. 

Z kołowrotkiem jest gorzej. Mistrall nie ma dedykowanych modeli do gruntówki a morskie lub karpiowe są za duże. Tak na szybko znalazłem coś trochę pasującego  Diamond FD30 oraz  Focus FD 30. Decydowała pojemność szpuli oraz przełożenie, które jest według mnie zbyt duże.

Edited by Docio

Bez paniki ;) nie ma żadnych schodów. Podałaś, jak dla mnie, dużo informacji. Sum i leszcz razem w lubelskim to wyjątkowo zawężone występowanie. Śmiało można ograniczyć się do Zalewu Zmborzyckiego, jeziora Firlej i rzeki Wieprz. Może jakiś gospodarz ma sumy w swoim jeziorku na makro pojezierzu jakie jest na wschód od miejscowości Krasne ale wątpie, to królestwo sumika karłowatego i osoki aleosowatej, wyjątkowo bujnie występującej.

Skoro mamy zawężone łowiska to wybór jest już prosty. Feeder znalazłeś sama lecz poszukałbym długości 360cm. 390cm to typowo na rzekę, 330cm na wody stojące, 360cm w tym wyborze jest uniwersalny. 

Z kołowrotkiem jest gorzej. Mistrall nie ma dedykowanych modeli do gruntówki a morskie lub karpiowe są za duże. Tak na szybko znalazłem coś trochę pasującego  Diamond FD30 oraz  Focus FD 30. Decydowała pojemność szpuli oraz przełożenie, które jest według mnie zbyt duże.

oki to z wędką mamy zalatwione są te co znalazłam 360cm także tak jak mówisz wezmę tą uniwersalną.

a kołowrotek z tych dwóch co podałeś to który lepszy :)?

Edited by Basia

a kołowrotek z tych dwóch co podałeś to który lepszy

Naprawdę bez różnicy. Oba mają zbyt duże przełożenie a ilość łożysk w połowach gruntowych jest mało istotna. Wybierz według własnych odczuć estetycznych, choć Diamond jest porządniej wykonany i wizualnie ma lepsze komponenty.

Naprawdę bez różnicy. Oba mają zbyt duże przełożenie a ilość łożysk w połowach gruntowych jest mało istotna. Wybierz według własnych odczuć estetycznych, choć Diamond jest porządniej wykonany i wizualnie ma lepsze komponenty.

rozumiem że ten co znalazłam to nie nadaje się???

To nie tak, nadaje się ale jest zdecydowanie za duży. Wpadnie tylko w niepotrzebne i całkiem nieuzasadnione koszta z żyłką, której będzie trzeba nawinąć bardzo, bardzo dużo. Do feedera średnica żyłki jakiej będzie używał to najwyżej 0,30mm choć można śmiało założyć, że powyżej 0,25mm nie używa, bo i nie ma potrzeby przy feederze.

O ile jest szansa, że nie ma przymusu zakupu Mistralla, to można poszukać prawdziwego kołowrotka gruntowego.

O ile jest szansa, że nie ma

przymusu zakupu Mistralla, to można

poszukać prawdziwego kołowrotka

gruntowego.

Obawiam się że tej szansy nie ma. Zgodnie z założeniem "Basi", dobrze byłoby trzymać się wyboru między Mistralem a... Mistralem.

(Być może jest to "spiskowa teoria dziejów, jak Ktoś kiedyś mi zarzucił).

Do gruntówki o wiele przydatniejszy jest  Shimano Alivio 2500 FC. Niskie przełożenie 4,6:1 świadczy o mocniejszym mechaniźmie od innych a o to chodzi.

Gdybyś jednak wyłuskała deczko więcej złociszy to ze spokojnym sercem mogę polecić Okuma Travertine FD 30 Baitfeeder TRB-30. Posiadam od kilku lat większy model, do większych obciążeń i złego słowa nie mogę na niego napisac.

Edited by Docio

Do gruntówki o wiele przydatniejszy jest  Shimano Alivio 2500 FC. Niskie przełożenie 4,6:1 świadczy o mocniejszym mechaniźmie od innych a o to chodzi.

Gdybyś jednak wyłuskała deczko więcej złociszy to ze spokojnym sercem mogę polecić Okuma Travertine FD 30 Baitfeeder TRB-30. Posiadam od kilku lat większy model, do większych obciążeń i złego słowa nie mogę na niego napisac.

serdecznie dziękuję za pomoc :) kupię ten który radzisz ( Okuma Travertine FD 30 Baitfeeder TRB-30) skoro jest dobry i wędkę mistrall x- treme feeder 360/ 120g. Mam nadzieję, że będzie trafionym prezentem :)

• 1 month later...
  • 3 months later...

witam nie wiem czy dobrze wpisuje pytanie ale nie zszkodzi sprobowac otoz szukam kija nadajacego sie do multiplikatorow w miare nie dlugiego mysle ze ok 1,90 m chce go uzywac do lowienia na sztuczne przynety czy to dobre polaczenie? prosze o pomoc

edit. Prosze pisać po polsku, używając wielkich liter i polskich znaków. wind

Edited by wind