Jump to content
Sign in to follow this  
marmur911

główki jigowe

Recommended Posts

Witam serdecznie, może to nie do końca w temacie, ale dostałem zleceinie na "projekt" formy do odlewania główek jigowych wg tego wzoru:

jest takie pytanie, jakie jest przesunięcie mocowania haczyka względem środka kulki ? to jest jakoś znormalizowane, czy każdy robi jak chce ? mWr7Jq.jpg

Zajrzyj tu a stwierdzisz, że obowiązuje autentyczna dowolność, czyli radosna twórczość projektanta. :) Ważne aby guma z główką pracowała, czyli po podciągnięciu opadała do przodu a nie tylko w dół, choć czasami zamysł projektu jest przedziwny.

Jeżeli klient zamawia w/g określonego wzoru to wypada się tego trzymać.

To popularny wzór zbliżony do Gamakatsu.

Istotny jest tu odlew trzonka haka uniesiony od osi 90st oraz szczerby utrzymującej gumę.

Nie wiem, czy jest to takie ważne ale guma nie schodzi tak łatwo z haka.

Szczególnie gdy gumy są miękkie w typie Manns albo Keitech.

Guest woldi

Miejsce wyprowadzenie oczka w główce jest bardzo ważne, bo wpływa na charakterystykę pracy przynęty i nie jest, albo lepiej nie powinno być tylko przypadkowym tworem producenta! :)

Edited by woldi

Kolego Woldi, chodzi tutaj o wyprowadzenie haka, nie oczka, koledze Grzybkowi gratuluję (mniejszy haczyk to gamakatsu ;) )

Czyli to moja inwencja twórcza, a jest ktoś w stanie mi coś doradzić jeśli chodzi o to przesunięcie ? czy po prostu zrobić tak, żeby było najbardziej zbliżone do gamakatsu ? (mam do zrobienia takie cuda o średnicy od 7 do 16 mm )

Gamakatsu mi bardzo odpowiada niemniej nie robi mi różnicy jeśli łowię z innym usadowieniem wyprowadzenia.

Grot haka wbijam tam gdzie mi pasuje i wyprowadzam z gumy na odpowiedniej wysokości i długości rippera czy twistera.

Najczęściej sam wylewam swoje jigi i dobrze się z tym czuję.

Używam różnych haków: Gamaki, Mustady, Eagle Clow, VMC...

Gamaki są najdroższe ale wcale nie najlepsze - zależy czy łowi się w zaczepach?

Gamaka nie wyrwiesz z twardego zaczepu, zerwiesz linkę a np Mustada da się wygiąć i odzyskać przynętę (zestaw).

Zrób formę zbliżoną do Gamakatsu - jest dobra.

Spróbuj kupić kilka różnych główek tej firmy.

Ciekawe, czy są identyczne? Coś w tym może być.

Guest woldi

Kolego Woldi, chodzi tutaj o wyprowadzenie haka, nie oczka

No tak, za szybko odpisałem, za słabo wyczytałem, co nie zmienia faktu, że taka różnica też ma wpływ na pracę przynęty ;)

Mam nadzieję, że tak, choć masz problem z czytaniem.

No dobra haki i główki to nie to samo. Do główek sam podałeś link i nie wiem czemu nazwałeś je hakami. Główki jigowe służą do zbrojenia miękkich przynęt spinningowych. Gramatury główek i wielkości haków są przeróżne tak jak i kształty główek.

Haki jigowe to praktycznie takie same haki jak przy główkach ale bez tych główek, czyli bez obciążenia. Służą do tego samego a wędkarz decyduje sam, czy obciążać dodatkowo przynętę, czy też nie. Najczęściej haki używane są w technice bocznego troka ale nie jest to zasadą.