Jump to content

Wędka spinningowa


Recommended Posts

Jestem tutaj nowy i nie wiem czy powtarza sie temat czy nie(jak tak to z góry przepraszam). Chiałbym łowić na spinning szczupaki i oknie. Posiadam wędke Zebco, ciężar wyrzutu 20-40g, długość 2,40m. Czy ta wędka da rade. Nie chciałbym kupować innej wędki, ponieważ mam dużo wydatków, a że ta była to chce ją wykorzystać :) Moje pytanie więc brzmi czy ta wędka będzie dobra? Chce łowić na gumy i ostatecznie na blachy. 

Link to comment
Share on other sites

Ok dzięki, a jakbym miał kupować to powiedz mi jakiej wędki najlepiej szukać i jaką gramaturę?? te co wymieniłeś to którą najbardziej polecasz?

model WJ-ARS27025

 

A i jeszcze jedno pytanko.. Na tą wędke co mam to połowie jeszcze szczupaczki a za jakies 2 miesiące będe chciał kupić któreś wędzisko co wymieniłeś.. To połowie coś na tą wędke co mam jak narazie??

Oczywiście, że możesz spróbować, choćby dla treningu, oczywiście jeśli tam gdzie łowisz są szczupaki, przyłów sandacza i okonia też może się przytrafić, ale sukcesów nie wróżę. Pamiętaj, jeśli nastawisz się na szczupaki, musisz mieć przypon wolframowy lub stalowy długości 40-45cm.

 

Ps

Jak z kołowrotkiem, plecionką (żyłką) i przynętami, masz wszystko?

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

Pamiętaj, tylko, że przy Twoim wędzisku powinny one mieć ciężar co najmniej około 20g, bo jeśli będą lżejsze, to będą marne odległości rzutu.

Z woblerów zainteresuj się Perchem Sweeperem, Thrillem ale są drogie, albo Tabiasem, zdecydowanie tańszy a też skuteczny.

Z wahadłówek polecam wyroby POLSPING w rozmiarach ponad 20g, ja używam głównie Gnoma, Algi, Kalewy i Wydry zarówno nikiel, jak i mosiądz. Są tanie i dość skuteczne, bo teraz rzadko używane, więc nie "opatrzone" przez ryby.

 

Ps

Do Twojego wędziska, kołowrotek trochę za chudy. :wacko:

Jeśli masz cienką żyłkę, to może Ci "strzelać" przy wyrzucaniu przynęty. :(

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

Zyłka jest dość gruba, w mm nie pamiętam ale jest do 11kg ;) A ten woblerek Tabias to jaki kolor wybrać?A jakieś gumy lunatica albo relaxa polecasz? Jak tak to jakie najlepiej kolory tych gum? Sory, że tak dużo pytam ale jestem początkujący co chodzi o spinning..

Edited by Norbert Siecinski
Link to comment
Share on other sites

Tabiasy w kolorach A, B i E.

Żyłka 11kg, to prawie drut, pewnie 0,30mm lub więcej, nadaje się do wieszania bielizny... :(

Zastanów się na plecionką, szału nie czyni, ale jest dość przyzwoita, tania i można kupić tyle ile potrzebujesz do pełnej szpuli. Jeśli nie będziesz jeździł na ryby codziennie, to wystarczy Ci na cały sezon, a na nowy sezon po prostu przewiniesz ją na drugą stronę. Weź 0,15mm w zupełności wystarczy, a do tego przypony i jesteś gotów do połowu szczupaka. ;)

Gum żadnych nie polecę bo prawie ich nie używam, są tak "opatrzone" rybom, że po prostu je ignorują (przynajmniej tam gdzie ja wędkuję).

Link to comment
Share on other sites

Byłem właśnie dzisiaj w sklepie i kupiłem sobie tą wahadłówke Gnoma tylko, że był tylko rozmiar 1 i wziąłem, a kolor nikiel. Kupiłem też jakąś obrotówke Jaxona sprzedawca powiedział, że dobrze mu schodzą.. Mam nadzieję, że coś złowie :) Jutro podam ci dokładną nazwę tej obrotówki ;)

Edited by Norbert Siecinski
Link to comment
Share on other sites

Gnom 1 troszkę za lekki do Twojej wędki, bo tylko 14g, daleko nim nie rzucisz, ale przyda Ci się na przyszłość.

Warto kupować przynęty w dwóch egzemplarzach, unikasz stresu, jak podczas wędkowania zerwiesz na zaczepie.

Przy Twojej żyłce, powinno Ci się udać rozgięcie kotwiczki i uwolnienie błystki, tylko nie szarp kijem, a ciągnij żyłkę (nie wędziskiem, tylko przez rękaw) systematycznie zwiększając naciąg.

Obrotówki JAXON-a są przyzwoite, choć szału nie czynią, ale są tańsze od MEPS-ów i niewiele gorsze.

Link to comment
Share on other sites

Żyłka na 11 kg? To nie za gruba ? Ja głownie korzystam z plecionki o grubości 0,20 (Mikado), a żyłkę to Dragona Pike na 7 kg i jest bardzo wytrzymała, nie rozciąga się. 

 

Ja bym ci też polecił kije Kongera. Np Carbospiral Spinn, Maxer Spin, Carbomaxx Spin - też są wytrzymałe.

Nie polecę Ci kijów Mikado, bo ostatnio nabyłem Nihonto Red Cut Pike 260 cw do 28 g i byłem nim 2 razy na wypadzie i 2 razy pękła przy wyrzucie. Teraz planuje kupić inny kij być może kongera lub dragona.

 

Co do obrotówek Jaxona - nic na nie nie złapałem jeszcze, ja polecam Spinnexa. 

Link to comment
Share on other sites

NeoCM, dzięki, że potwierdziłeś moją opinię co do zbyt grubej żyłki, ale szkoda, że nie czytasz ze zrozumieniem, autor ma to co ma i na razie chce to wykorzystać.

Jeśli chodzi o obrotówki JAXON-a, jak napisałem, szału nie czynią ale nie są złe. Dla czego na nie nic nie złowiłeś, trudno powiedzieć, ale na pewno nie ze względu na ich, sugerowaną przez Ciebie, wadliwą konstrukcję. Używam głównie obrotówek MEPPS-a, ale mam kilka JAXON-ów i już miałem na nie "amatorów"... ;)

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

Przepraszam bardzo. Odnoszę się do posta autora a nie do twojego. Uderzyła Cię ta instrumentalna wypowiedź?

Mam nie pisać, bo Pan już napisał?? Hmm 

 

Nie chce spamować, ale nie rozumiem tekstów typu "nie czytasz ze zrozumieniem" Czy ja mu karzę zmieniać? Napisałem swoją opinię.

A wiedza mu się przyda. A co do Jaxonów - potwierdziłem, iż są nieskuteczne. 

Link to comment
Share on other sites

Napisałem w tym sensie:

(...) autor ma to co ma i na razie chce to wykorzystać.(...)

nie każdy ma tyle pieniędzy, żeby od razu zmieniać to czym akurat w tej chwili dysponuje, więc "wciskanie" na siłę - zmień, bo masz złe - do niczego nie prowadzi poza frustracją posiadacza. Polecanie czegoś w tej sytuacji, jest równoznaczne.

Jeśli poczułeś się obrażony, to przepraszam, ale zwykle warto przeczytać cały temat, nim wyrazi się swoją opinię.

Co do obrotówek JAXON-a podtrzymuję moją opinię użytkownika - szału nie czynią, ale nie są złe.

Pozdrawiam.

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

Nie poczułem się urażony, tylko nie zamykam się w ramach. Ja tez nie dysponuje mega środkami na wędkarstwo, stopniowo buduję sobie sprzęt, bo mi go rozkradziono ;) A nie obrażę się jak ktoś, czy ktoś inny powie mi na co powinienem zwrócić uwagę.  

Link to comment
Share on other sites

Obrotówka bardzo ciekawa, bo z chwościkiem, powinna dobrze wabić zębacze. W obecnie "przegumionych" i "przewoblerowanych" wodach, Gnom to nowość dla rybek, powinny dać się nabrać. Z moich szczupaków najwięcej właśnie złowiłem na Gnoma i Algę, na drugim miejscu stawiałbym Tabiasa, pracuje podobnie jak wahadłówka.

Obydwie błystki prowadź wzdłuż pasa trzcin, powoli z 2-3 sekundowymi przerwami, powinny się sprawdzić.

Link to comment
Share on other sites

Okey dzięki ;) narazie spróbuję tą wędką co mam choć dzisiaj zauważyłem że była pęknięta szczytówka i ktoś obciął przedostatnią przelotkę i włożył szczytówkę bo da się ją normalnie wyciągnąć.. skleiłem taśmą i się trzyma tylko, że teraz jak została skrócona to jest twardsza pewnie niż była.. W najbliższym czasie kupię sobie tą wędkę co wcześniej mi link przysłałeś a na najbliższe wypady będę używał tą.

Link to comment
Share on other sites

Taka "naprawa" pewnie tak zmieniła akcję wędziska, że to teraz jest kij od szczotki. Możesz popróbować, ale niepełnosprawność wędki może spowodować utratę "ryby życia". Rozumiem, że masz przejściowe problemy z finansami, ale jednak pomyśl jak najszybciej o nowym wędzisku... :(

Link to comment
Share on other sites

Długość to już zależy od ciebie kolego.

Ja akurat wolę od 240 do 270 cm

 

Sam musisz wiedzieć jaka długość ci pasuje. Ale 2.70 stosuje sie głownie do łowienia z brzegu+ trudny dostęp do wody lub jakieś zarośnięte rejony. W tedy ta długość jest wygodniejsza. Model 2.40 jest bardziej uniwersalny. Nie każdy lubi długie baty. Co do wersji 2.10 to rozmiar głownie na łódkę. Więc tę bym Ci odradził. 

 

Cw. zależy od tego jakie przynęty będziesz przypinał :) wersja do 25 uważa się do lekkiego spiningu (pomijając już wersje do 12 gram). Ja osoboście wolę modele do 30 gram, bo lubię nie raz założyć większą blachę. 

Link to comment
Share on other sites

Dla mnie długość optymalna, to też 240-270cm. krótszymi jest trudno łowić z brzegu, a dłuższe to już spinning morski z plaży.

 

Jeśli chodzi o CW, osobiście preferuję zakres 5-20g, takim wędziskiem da się rzucić przynętą już od 2-3g, a i przekroczenie górnej granicy o 2-3g nie stanowi zagrożenia, zwłaszcza przy wędziskach kompozytowych z przewagą włókna szklanego.

 

Jeśli chcę użyć większych (cięższych) przynęt stosuję wędzisko 10-40g, ale to głównie właśnie przy spinningowaniu z plaży.

 

Jeśli wyposażasz się w jedno wędzisko to CW 5-25 i dł. 270cm będzie prawie "złotym środkiem". Wyholujesz na nie zarówno okonia, sandacza i szczupaka.

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

To zależy co rozumiesz przez "nieduże pieniądze", ale akurat na kołowrotku nie oszczędzałbym zbytnio. Powinien spełniać warunki, które pozwolą go używać do innych wędzisk, gdy w przyszłości zdecydujesz się na dokupienie drugiego wędziska o innych parametrach.

Ja do wędzisk WJ-EXJ24015WJ-ETS27020  i  WJ-CCS24040 używam kołowrotka Victus 300M z plecionkami Z25B-010 i Z25B-018, ale ten kołowrotek już został wycofany z produkcji, w jego miejsce proponuję, o tych samych parametrach KJ-ARS300M.

 

Ps

Niektórzy z kolegów odradzają produkty oferowane przez JAXON-a, ja używam ich od prawie 20-lat i jeszcze się nie zawiodłem. Poza tym JAXON ma jeden z najlepszych serwisów firmowych, a to też ma znaczenie dla wyboru sprzętu. Uprzedzając komentarze, nadmieniam, że używałem też sprzętu D.A.M. i DAIWA, ale niestety na tych firmach zawiodłem się.

Edited by Alexspin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...