Jump to content

Spasowanie sprzętu.


Docio
 Share

Recommended Posts

Tytuł pewnie nic nie tłumaczy i sam mam z nim nadal problem, bo nie wiem jak zacząć przedstawienie problemu a pomoc by mi się przydała.

Może pamiętacie mój ostatni zakup. Ano właśnie, wyszło to, co się zdarza z tanim sprzętem marki - sklep. ;) Podejście montażowe wiertarki (te do którego montuje się rączkę lub osadza w innym uchwycie np stojaka), mimo deklarowanych 43mm ma tylko 41mm. Uchwyt stojaka nie ma aż tak dużej tolerancji i najzwyczajniej nie trzyma.

Gdybym od razu to sprawdził, lub przynajmniej w pierwszych dniach posiadania jeszcze przed użyciem, to najzwyczajniej zwróciłbym do sklepu i kupił inny model. Teraz to już po przysłowiowych "śliwkach" i muszę coś wykombinować. Coś co mi pozwoli zredukować średnicę z 43mm do 41mm uchwytu w stojaku lub podejścia w wiertarce. Coś co będzie odpowiednio sztywne aby pod obciążeniem nie "latała na boki" ani tym bardziej nie wyskoczyła z uchwytu. Coś co nie podlega trwałym odkształceniom podczas zgniatania, gdyż ściskanie w uchwycie nie jest niczym innym jak zgniataniem. Coś co będę sam mógł wykonać bez udawania się do ślusarza i mnożenia kosztów. Coś o 1mm grubości, gdyż zawinięte w niepełny okrąg da w sumie na średnicy pożądaną korektę 2mm.

Myślałem o jakichś łuzach i zaciskach ale nie trafiłem na pożądane średnice. Zaciski śrubowe do kabli z dodatkową sprężynującą wkładką niestety kończą się na średnicy 30mm, a wkładka przypadła mi do gustu. Z kolei myśl o pasku z twardej gumy do tej pory siedzi mi w głowie ale nigdzie nie znalazłem takiej. No to widać teraz jak na dłoni poprawność twierdzenia, że co jest tanie, to jest faktycznie drogie. :)

Podsumowując. Poszukuję jakiegoś pierścienia o niepełnym zamknięciu, 1mm grubości i średnicy 45mm, który po ściśnięciu da 43mm. Faktycznie pierścień spowoduję korektę z 43mm na 41mm. :) Może też być twarda guma, taka jaką kiedyś na przecieki stalowych rur używali hydraulicy pod obejmy.

Ratujcie, bo już mnie rozpacz powoli ogarnia.  ;) Wszelkie pomysły mile widziane tylko nie proponujcie mi zakupu nowej wiertarki.  :)

Edited by Docio
Link to comment
Share on other sites

To coś musi zredukować średnicę, ale jednocześnie nie może to być śliski materiał. Takie właściwości ma Kręgielit, Polonit, Gambit, Fibra i są grubości 1 mm, ale za to sprzedawane są w dużych arkuszach. Mogła by być guma z przekładką, bo też są takiej grubości, ale też tylko duże arkusze sprzedają...

Idź więc na łatwiznę, skombinuj do jakiegoś sąsiada starą dętkę od roweru, wytnij odpowiedni pasek i najzwyczajniej w świecie wklej go wewnątrz tej obejmy, którą chcesz  zredukować. Będzie też trzymać, jeśli owiniesz tą mniejszą średnicę na wiertarce płótnem ściernym, ale ziarnem do wiertarki. W ten sposób to płótno da się mocno obcisnąć na niej, a resztę zrobi obejma. 

 

Trzeba sobie jakoś w życiu radzić, jak powiedział baca, zawiązując buta glizdą. ;)

Link to comment
Share on other sites

Myślałem o dętce ale musiałbym ją rozciąć i porządnie wyszorować. Dętki są talkowane. Ale z papierem ściernym to dobry pomysł. Mam 220 a i 1000 nawet się znajdzie. :) To daje mi już kolejne możliwości, mogę jakiś nawet śliski pierścień wykombinować i wszystko podkleić lekko butaprenem, będzie pracować ale będzie i sztywne. :) Dzięki :)

Link to comment
Share on other sites

Dętki nie musisz szorować, bo wystarczy ją tylko przetrzeć z jednej strony papierem ściernym (zmatowić), a potem szmatką, nasączoną jakimkolwiek rozpuszczalnikiem i wkleić butaprenem. I nie papier ścierny, tylko płótno, ale też maksymalnie 150 (może być 100-80-60), bo te ziarenka mają zapobiegać ślizganiu się i wyślizgnięciu z obejmy. Na papierze obejma się tak fajnie nie obciśnie. ;)

Link to comment
Share on other sites

Rura PCV ma grubsze ścianki (ponad 2 mm)... 

 

Jeśli uznasz, że PCV się nadaje, to jeszcze jedna podpowiedź. Za małe pieniądze możesz spróbować czegoś takiego. To jest tunel bass refleks JBL, z tworzywa ABS, a grubość ścianki to 1,8 mm. Kombinuj! ;)

Edited by Jotes
Link to comment
Share on other sites

Panowie zrobiliście mi taką burzę mózgu, że aż oświeciło mnie, a przy okazji pokój. ;) Obecnie rozpoznaję i próbuję dopasować coś takiego. Nie koniecznie akurat to, myślę aby zaślepka miała choć mały rancik, na którym by się oparła w uchwycie stojaka a pełne denko się wytnie. :) To jednak dzięki Wam mi przyszło do głowy. :) 

Link to comment
Share on other sites

Oczekuj nieoczekiwanego. :) Sytuacja sama się rozwiązała. Wczoraj wieczorem postanowiłem sprawdzić cóż to się stało mojej dobrej starej wiertarce, która wspierała mnie od lat 80-tych. Mocna konstrukcja, niemal toporna, nie zaskoczyła mnie, gdyż to charakterystyczne dla sprzętu USSR. Niestety w detalach nigdy nie byli mocni i okazało się, że szczotki dociskane są nie przez własną sprężynę lecz przez marną sprężynkę skręconą jak w zegarku. Obluzowała się śrubka ją utrzymująca i szczotka odbiła w górę, a że nie miało jej co docisnąć to się zawiesiła i stąd nagły zgon wiertarki. :) 

Ale, ale. Wiertarka ta ma fantastyczną nakładkę do akcesoriów wykonaną z "amelinium" lub czegoś podobnego o średnicy 43mm, więc od razu ją zamontowałem w stojaku. Wiertarka służyła wcześniej przy robieniu spławików posłuży i teraz. :) Jednak ie rezygnuję ze spasowania nowej, choć już mnie nic nie goni i mogę całkowicie na spokojnie szukać najlepszego rozwiązania.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...