Skocz do zawartości

SSR- czy musi oznaczać pracą społeczną, czyli za darmo?


Nicco Puccini
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Dzisiaj tak się zastanawiałem....Strażnicy SSR w naszym kraju w zdecydowanej większości nie otrzymują żadnego wynagrodzenia. A przecież nigdzie nie jest zapisane, że nie mogą go otrzymywać. Społeczna nie oznacza tu darmowa.

Strażnicy mogą dostawać wynagrodzenie, ba, powinni je otrzymywać Dlaczego? Powiedzmy to sobie otwarcie- ktoś jest strażnikiem i nie otrzymuje za to wynagrodzenia. Musi zatem pracować gdzieś indziej, by móc się utrzymać. Z tego jasno wynika, że czasu na bycie strażnikiem ma tyle, ile na wędkarstwo...Czyli w większości przypadków jedno, dwa po południa w tygodniu albo kawałek weekendu. Zdecydowanie za mało, by skutecznie chronić wody.

Gdy by tak ich praca była finansowana i mogli oni kontrolować i chronić wody kilka dni w tygodniu...Skuteczność ich działań szybko by wzrosła. Czy może błędnie myślę? Wiem, że mamy na forum jednego strażnika i jednego człowieka, który strażnikiem zostanie...Czekam więc na punkt widzenia kogoś, kto w tym siedzi i z pewnością orientuje się lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linka, ale czytałem to jak i kilka innych artów na ten temat...

Źle się wyraziłem chyba, za co przepraszam. Bardziej chodziło mi o to, co sądzicie na ten temat. Czy zgadzacie się z tym, że zawodowi strażnicy, tzn na etacie z wynagrodzeniem, odnosili by większe sukcesy i skuteczniej chronili nasze wody, niż społeczni bez wynagrodzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po tym jakich poznałem ostatnio kandydatów na strażników SSR ja bym im nie dał złamanego grosza, przyszli na kurs nawaleni nie znając podstawowych zagadnień RAPR, uwierzcie mi że mówię tu o podstawach takich jak wymiar ochronny szczupaka. Nie chciałbym żeby tacy ludzie dostawali kasę za posiadanie legitymacji SSR bo w ich przypadku sprowadza się to tylko do posiadania blachy i szpanowania. Komendanci powiatowi delegują nieodpowiednie osoby gdyby to zmienić i przeszkolić profesjonalnie dając oczywiście im większe prawa (np mandaty) to mógłbym się zastanowić nad wynagrodzeniem dla strażników SSR ale na tą chwilę uważam że to wywalanie pieniędzy na darmozjadów, pijaków i kłusoli bo jestem pewien że ta blacha służy również kryciu procederu kłusownictwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Muchozol

Ponieważ dopiero co zostałem strażnikiem i jeszcze nie mam jako takiego rozeznania w temacie to dużo powiedzieć na ten temat nie mogę.Ale mam znajomych strażników i powiem wam że praca strażnika to skurka za wyprawkę.osobiście wolałbym aby ta służba była opłacana tak jak PSR ale do tego trzeba by wykluczyć co niektóre osoby .Są tacy co naprawdę wykonują pracę czasami za dziesięciu , ale dobrze wiemy że większość wędkarzy posiadających blachę i legitymację nie robi nic .Chwalą się na okrągło tylko że sa strażnikami i tyle.Jak minus powiedział że wywalanie kasy co na niektórych niczemu nie służy i nie powinno się im płacić...tu kolega ma 1000% racji.ale szkolenia i częste kontrole takich właśnie ludzi wykazałoby czy się nadają czy nie.Odpowiednia selekcja wyjaśniła by wszelkie niejasności.Do takiego stanowiska trzeba dojrzeć .Nie sądze aby strażnicy społeczni otrzymywali pieniądze za swoja pracę ale chociaż mogli by zwiększyć przywileje...chociaż wystawianie mandatów czy możliwość zarekwirowania sprzętu juz by dużo dało.narazie z tego co się widzi nad wodą to jest tak że strażnik społeczny to ostatni cham i menda...no niestety jeśli ktoś sumiennie wybierał ryby ze zbiornika i trafił akurat na strażnika to niestety zawsze będzie uważał strażnika jako mende.ale przecież strażnicy nie działają na szkodę tylko chcą aby nad naszymi wodami można było cokolwiek złowić.przestrzeganie przepisów dla wielu wędkarzy to nóż w plecy.Jak płaci to mu się należy...niestety dopuki nie dorośniemy do pewnych spraw zawsze strażnik chroniący wodę w/g przepisów będzie źle oceniany bo przecież przyjechałem i rybę musze zabrać.płacę więc wymagam...i niestety takie jest polskie rozumowanie i jeśli każdy sam się nad tym nie zastanowi to nic z tego nie będzie.I jeszcze jedna kwestia -----jak widzimy strażnika to nie zachowujmy sie jak banda kretynów ponieważ gdyby nie strażnicy to nad wodą łapalibyśmy ale komary za j...a bo ich u nas nad wodą nie brakuje.....

Edytowane przez Muchozol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie maja różne podejścia do SSR. Sam zwykle się cieszę, bo takie spotkania należą do rzadkości. Pewnie wstępując do SSR mają różne motywacje, jedni robią to dla idei, inni dla władzy, jeszcze inni dla zniżek w składkach :D . Znane są przypadki przyłapywania strażników na łamaniu RAPR. Ale przecież dotyczy to również ludzi z PSR, policjantów i członków innych służb. Wszędzie zdarzają się ludzie przypadkowi.

Czy wynagradzać strażników SSR.? Jeżeli tak, należałoby wymagać od nich więcej, ale z drugiej strony często są to ludzie, którzy jak juz pisałem wcześniej angażują się dla "dobra ogółu" :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Muchozol

dokładnie wiaterek.też właśnie pisałem że dodatkowe szkolenia i kontrole strażnikow.ja akurat robie to dla idei ponieważ nie moge patrzeć na to co dzieje sie nad naszymi wodami...a ze mamy takie podejście co niektórych władz to juz inna bajka.nie mamy wpływu na niekompetencje strażników.ale miejmy nadzieje że z roku na rok bedzie coraz lepiej..ogólnie coraz częściej mlodzi wędkarze stosuja C&R więc możemy mieć tylko nadzieję że za kilka lat podejście wędkarzy będzie inne a "niezrzeszeni" będą kilka razy sie najpierw zastanowiać zanim coś zrobia głupiego....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SSR to jest sztuka zaiwaniasz za free i wysłuchujesz nad wodą jak jest źle i ile papierów trzeba wypełniać ja dziś oddaje blachę .Wole ten czas spędzić na rybach ,nie będę robił statystyki PZW .Prawda jest taka ze nic nie zrobisz możesz się podpierać policja albo PSRem ale i tak to nic nie da ..Pytanie dlaczego mam zaiwaniać za resztę wędkarzy która ma w nosie RAPR i w ogóle wszystko .

Kiedyś napisałem taki artykuł

Zawsze miałem chęć napisać taki artykuł,prosty artykuł o kołach wędkarskich .Dlaczego sytuacja jest jaka jest i co będzie dalej .Nikt nie zwraca uwagi na to co si dzieje w samym PZW.Wszyscy tylko narzekają .Mało ryb ,mało kontroli,"dziadki"rądzą .Gdzie jest prawda?No cóż większości się wydaje ze zapłacił i wszystko gra (Płace - żądam ).Mało kontroli ,mało ryb , Śmieci na łowiskach to wszystko wina "Dziadków" .

Nie jestem jakimś działaczem w kole ani nie zamierzam nigdy ubiegać się o takie stanowisko ,z prostej przyczyny bo nie mam czasu .Czasami odwiedzę koło porozmawiam z kolegami ale moje kontakty są mizerne .ale tak naprawdę patrząc na innych mogę powiedzieć ze jestem nawet aktywny .Na zebranie sprawozdawcze staram się przychodzić bo tam zapadają dość istotne decyzje i mam rozeznanie co się dzieje w moim kole .Na takie zebranie zobowiązany jest przyjść każdy wędkarz jest ono raz w roku na ogół w niedziele w okresie zimowym.A jak to jest w praktyce ...w praktyce na 900 członków mojego koło przychodzi ..... 10 osób z z rządem może jest 15.Nikt nie ma czasu wszyscy są zapracowani inni twierdza ze po co jak "Dziadki" zrobią i tak co chcą .Przepraszam za to stwierdzenie " Dziadki" to potocznie określenie osób w zarządach kół i wyżej .Na ogół to ludzie starsi bo oni jeszcze w maja czas i jeszcze mają chęć się udzielać społecznie .

Są Prezesami,Skarbnikami ,Komendantami SSR .Sędziami .Jak ktoś mi powie że rządzą "Dziadki " to dostaje białej gorączki a kto ma rządzić jak inni to maja za przeproszeniem w dupie .Komu by się chciało zaiwaniać 2 razy w tygodniu do koła ,komu by się chciało za darmo jeździć na kontrole . Miałem nie pisać o pieniądzach i napisze tylko tyle gratyfikacje które dostają nieliczni są naprawdę symboliczne i raczej o tym nie będę pisał by nie wyszło ze jestem jakims łachudrą i komuś coś bym chciał wypominać .Ci ludzie wykonują olbrzymią prace prace za tych przykładowych 885 którzy nie mają czasu lub mają to w dupie .Ciekawy jestem czy choć 3% wędkarzy czytała statut PZW ?? Obawiam się ze nie bo on nie jest potrzebny do zdania egzaminu na kartę a niema zapisu by egzaminować z Statutu PZW.Większość kół w naszym rejonie nie ma swoich siedzib ba nie opiekuje się żadną wodą ?? Dlaczego ?? Pewnie nie ma wód ? nie wód jest aż nad to tylko po co kłopot lepiej pieniądze przeznaczać na zawody niż na ochronę wód . Zawodów organizuje się mnóstwo ale jeśli chodzi o ochronę to już nie .Dołączona grafika Dawno nie widziałem ogłoszeń typu sprzątamy łowisko jedyna ochrona to SSR ludzie którym się jeszcze coś chce Sam jestem strażnikiem SSR to wiem . Ludzie nad wodą mają do nas pretensje o wszystko o to ze za mało ryb ze za dużo papierów ,Ogólnie większość wędkarzy których kontrolujemy ma wiele nieprawidłowości najczęściej nie wypełniony rejestr ,śmieci na łowisku,wędki bez opieki..I za darmo musimy się obsłuchać o wszystkim ja mam powoli dość ,moi koledzy też bo w sumie dla idei nadstawiać garba jak 90% wędkarzy ma to w dupie .Jak mamy zwalczyć kłusownictwo ? 7 strażnikami PSR na całe województwo gdzie kontrolują wszystkie wody , Wisłę stawy hodowlane itp.Ostatnio rozgrzał mnie do czerwoności gość na Chańczy który miał tylko legitymacje z opłatami i bardzo się zbulwersował kiedy został wyproszony z łowisk i krzyczał co to za prawo ja zapłaciłem .i pokazywał mi legitymacje z opłatami .No cóż większości się wydaje ze zapłacił i wszystko gra (Płace - żądam ).Mało kontroli ,mało ryb , Śmieci na łowiskach to wszystko wina dziadków .A co będzie jak już nikomu nic się nie będzie chciało ???

Edytowane przez hektores
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu przyglądam się sensowi pracy jako strażnik SSR .Po co jest straż SSR i co może strażnik .A no nie wiele . I jedyne co można zrobić to domagać ie możliwości wręczania mandatów osobom które złamały w rażący sposób regulamin oraz ustawę o rybactwie śródlądowym .Nie wymagam wiele tylko kila punktów za które strażnik mógłby wręczać mandat kredytowy .

To ..

- Połów na większą ilość wędek niż określona w regulaminie .

- Przechowywanie ryb w okresie ochronnych oraz nie wymiarowych .

- Przekroczenie limitów połowu.

- brak kompletu dokumentów .

Dlaczego takie zmiany ?

A no dlatego ze praca strażników społecznych jest bezowocna .

Jakiś przykład z życia .

Wędkarz X został skontrolowany nad wodą i łowił na 3 wędki niezgodnie z regulaminem.

Został wyproszony z łowiska i został skierowany wniosek o ukaranie do koła .

Koło wysyła zawiadomienie ze będzie w jego sprawie obradował Sąd koleżeński.... no wędkarz nie wstawia się na to posiedzenie.

Sąd wydaje wyrok o zakazie połowu przez 3 miesiące i wysyła zawiadomienie którego wędkarz X nie odbiera

i łowi sobie dalej . W następnym sezonie opłaty robi w sklepie ale już nie w tym kole gdzie ukarał go sad koleżeński tylko w innym .Sprzedawca przykleja znaczki przybija pieczątkę nowego koła i jest gitara ,ma czyste konto .

Nie zmieni się sytuacja póki strażnicy nie będą mieli możliwości wystawienia mandatu . Nic nie wymusi na wędkarzach etycznych zachowań i stosowania się do RAPR jak walnięcie po kieszeni .

1. Podczas dokonywania kontroli strażnik obowiązany jest przestrzegać zasad kulturalnego zachowania i uprzejmego traktowania osoby kontrolowanej.

2. Przed przystąpieniem do czynności kontrolnych strażnik jest obowiązany przedstawić się osobie kontrolowanej i okazać legitymację strażnika SSR.

3. W razie udaremnienia strażnikowi wykonania czynności kontrolnych, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy przez osobę kontrolowaną, strażnik odstępuje od tych czynności i zawiadamia o tym Komendanta SSR. O zaistniałym wypadku powiadamia również Komendanta Państwowej Straży Rybackiej lub Policję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...