Skocz do zawartości

zarybianie stawu


Roman12386
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam 

 

 

 

Niedługo będę pogłębiał stawi i go powiększał i mam takie pytanie, kiedy jest najlepiej zarybić staw i co bym musiał zrobić żeby go wyjałowić czy jest taka konieczność ? i jeszcze jedno pytanie czy jak mam teraz na tafli wody rzęse to czy po powiększeniu stawu powróci? 

 

 

pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli powiększysz i pogłębisz staw to rzęsa może nie zarośnie całego stawu ale pozostanie. Co do wyjałowienia nie mam pojęcia, ale staw radziłbym ci zarybiać wiosną ryby mają czas na zapoznanie się z warunkami i nie zarybiaj stawu po powiększeniu odczekaj 2-3 miesiące aż woda "odstoi" swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no u mnie w stawie były różne gatunki ryb wpuszczane po zarybianiu m.in. Sumik, karpie, liny i wzdręgi. Wszystkie były i rosły sum jeśli nie zdechł to pewnie jeszcze pływa odłowiony 5lat temu ważył 3-4 kg.

Edytowane przez max-wo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie poczytałeś o wapnowaniu w googlach? 
"Bo ktoś mi mówił że trzeba wodę w stawku wyjałowić wapnem budowlanym zanim wpuszczę jakieś ryby , chciałem się właśnie dowiedzieć czy to jest prawda czy ktoś tylko gadał dla jaj" 

Jak rozumiem modernizujesz stary stawek, czyli były tam ryby to i pasożyty i choroby, zgnilizna, siarkowodór.

Będzie pusty , to na pewno mu się przyda odkażanie i nawożenie wapnem!!! 

Dawki wapna, terminy i pH wody/gleby znajdziesz w opisach. Teraz przed zimą jest na to dobra pora.

Zmierzyć pH pomoże ci najbliższa stacja rolnicza, SANEPID, Wodociągi lub sklep akwarystyczny

  Wapno rolnicze to węglan wapnia - tanie ale nie odkaża, To musi być wapno budowlane - czyli niegaszone CaO, albo gaszone Ca(OH)2 - też tanie.

Uważaj z wapnem niegaszonym - w kontakcie z wodą się grzeje i  parzy termicznie i chemicznie (silna zasada)! :diabelek:

Na wiosnę zadbaj o rośliny zanurzone i nadbrzeżne - konieczne dla produkcji tlenu, pokarmu, utrzymaniu w ryzach glonów i równowagi chemicznej wody w hodowli.

  Powodzenia!

Edytowane przez kris1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam od dzisiaj ruszyły u mnie na stawie pierwsze prace  :)w celu pogłębienia stawu prace zaczęły się od 6,30 rano. długo nie trawy bo podłoże po którym poruszała się koparka było zbyt miękkie i sprzęt kopał się w ziemi  :( . Dalsze prace zaplanowałem na zimę jak podłoże będzie zamarznięte i będzie można się swobodnie po nim ruszać  :)

 

post-2822-0-51282900-1477312568.jpg

 

post-2822-0-82203900-1477312581.jpg

 

 

Myślę że wiosną zarybię staw i posadzę kilka roślinek w stawku  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam 

 

 

Pracę związane z wykopem stawu pozostały na tym etapie co był. 

Jak przyjdzie zima i temperatura spadnie do - 10C i tak się będzie utrzymywało przez kilka dni, wtedy będę prowadził prace przy stawie ,bo na ten czas jest zbyt miękko dookoła stawu, żeby mogła wkroczyć koparka co waży ok 18 ton.

W piątek zrobiłem zdjęcie jak woda naszła do stawku, widać różnice gołym okiem  :)  :)  

 

post-2822-0-35749800-1479642817.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na pewno strzałka wodna i pałka wodna posadź je w wodzie ok. 30cm głębokości. Baaardzo ważne są rośliny pływające np. żabiściek, pistia sam je stosuje. A nad brzegiem np. funkie i gunnera, (ale się naszukałem za nimi w ''internetach'' bo pamiętałem jak wygl. ale nie jak się wabią). A o rybach.. podaj mi wymiary stawu np. 10x10x3m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...