Skocz do zawartości

Szczupłe i Pasiaste


Pulpi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Od wielu lat łowię ryby, ale teraz jakoś bardziej zacząłem się interesować Spinningowaniem. Chciałbym aby szanowne państwo pomogło mi wybrać wędkę, kołowrotek jak i żyłkę bądź plecionke. Mam zamiar łowić okonie i szczupaki, z łódki jak i z brzegu więc myślę że długość optymalna to będzie 2,70-3,00m. Słyszałem że ciężko dobrać gramature tak około 8-35/5-40 czy jakoś tak, więc jeśli nie będzie nic okej to dobierzcie tylko na szczupaka. Chciałbym dodać że dobrze by było jeśli kozt nie przekraczałby 200zł. Z góry dziękuję! 

Edytowane przez Pulpi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość trudno pogodzić wędkę szczupakową z okoniówką.

Primo, jeśli zamierzasz łowić i z łódki i z brzegu, to optymalne będzie wędzisko 240cm.

Secundo, jeśli zamierzasz jedną wędką .łowić skutecznie obydwa te gatunki to radziłbym wybrać kijek pośredni, albo z tradycyjną szczytówką Catanę DX (dobra okoniówka i da radę również szczupakowi) lub Ferox (nieco bliższy szczupakowi) albo z wklejaną szczytówką Ultris. Gdybym ja miał dokonać wyboru będąc na Twoim miejscu, brałbym tego Ultrisa.

Tertio, radziłbym ukierunkować się na początek na okonie i wówczas dobrym rozwiązaniem byłaby najlżejsza Catana.

(Linki wyłącznie poglądowe, sklepu nie polecam.)

Edytowane przez Alexspin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Alexspin napisał:

Dość trudno pogodzić wędkę szczupakową z okoniówką.

Primo, jeśli zamierzasz łowić i z łódki i z brzegu, to optymalne będzie wędzisko 240cm.

Secundo, jeśli zamierzasz jedną wędką .łowić skutecznie obydwa te gatunki to radziłbym wybrać kijek pośredni, albo z tradycyjną szczytówką Catanę DX (dobra okoniówka i da radę również szczupakowi) lub Ferox (nieco bliższy szczupakowi) albo z wklejaną szczytówką Ultris. Gdybym ja miał dokonać wyboru będąc na Twoim miejscu, brałbym tego Ultrisa.

Tertio, radziłbym ukierunkować się na początek na okonie i wówczas dobrym rozwiązaniem byłaby lżejsza Catana{/url]. Natomiast jeśli nastawiłbyś się na szczupaki, to wybierz Championa, nieco droższy od Twojego budżetu, ale wart swojej ceny, lub tańszą, cięższą Catanę.

(Linki wyłącznie poglądowe, sklepu nie polecam.)

Nadal nie wiem co wybrać, a do tego prosiłbym jeszcze o Kołowrotek i jakąś plecionkę/żyłke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps

Gdybyś uparł się na szczupaki to dobrym rozwiązaniem będzie Catana M a gdybyś mógł dołożyć pieniążków, to polecam Champion ale to już większe pieniążki. Używam do niego kołowrotka Vectron i plecionki 0,12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Alexspin napisał:

Ps

Gdybyś uparł się na szczupaki to dobrym rozwiązaniem będzie Catana M a gdybyś mógł dołożyć pieniążków, to polecam Champion ale to już większe pieniążki. Używam do niego kołowrotka Vectron i plecionki 0,12.

No to niech będzie tylko na szczupaki, i tak jak mówiłem chce się zmieścić w 200zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kijek 270cm ciut za długi na łódkę, a przy łowieniu z brzegu nie spowoduje znaczącego wzrostu odległości rzutów w porównaniu z 240-centymetrowym.

Kołowrotek średniej jakości, porównywalny ze wskazanym przeze mnie Victusem, a droższy i cięższy.

Zwróć uwagę, że wcześniej wskazany przeze mnie Ultris ma wklejaną szczytówkę, więc pomoże w obserwacji brań okonia, a moc kijka wystarczy do wyholowania przyzwoitego szczupaka. Gdybyś się zdecydował na Ultrisa, polecam ten kolowrotek, dobrze zgrywa się w zestawie z tym wędziskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Co do wędziska Shimano „Catana” to naprawdę dobre kije na na początek spinningowych przygód.

Również w 100% zgadzam się z Alexspin z tym, że kij 2,70 jest na łódce nieporęczny, a z brzegu 30cm nie robi różnicy w odległości wyrzutów, dodatkowo dodam, że z wędziskami 2,7 dużo ciężej podróżować po chaszczach.

Jako alternatywę mogę polecić ci tanie wędzisko spinningowe :

 

LineAeffe Twins Spin 2,4m. Jest to kji z dwoma górnymi sekcjami o różnych parametrach

  1. 5-20g (wklejka) Dobra na okonie , mniejsze przynęty z umiarkowanym oporem.

  2. 10-30g (Akcja paraboliczna) wystarczająco szybka na szczupaki i na przynęty stawiające znaczny opór.

Niestety za tym wędziskiem musiał byś się dobrze rozejrzeć ponieważ częściej występuje w rozmiarze 2,7m.

 

Jest jeszcze Spinning Areks Warrior 2,4m też ma dwie wymienne sekcje, ale tego wędziska osobiście nie znam.

 

Co do kołowrotka, temat rzeka.

Osobiście uważam, że na dobrym kołowrotku zrobisz więcej niż na dobrej wędce.

Ja polecam Ryobi Verum, markowy kołowrotek w przystępnej cenie.

Co do plecionki Power Pro 8 Slick idealnie okrągła, gładka jak żyłka.

Niestety Droga.

Żyłka Trabucco T-Vorce Pike Lub Perch.

Pike jest ciemno zielona a Perch przezroczysta trochę bardziej rozciągliwa i wytrzymalsza.

Pozdrawiam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam spinning Cupido Port Nando 10-20g 2,4m który jest ciekawym kompromisem pomiędzy delikatnym kijem okoniowym a mocnym szczupakowym.  Pomimo dedykowanej gramatury, bez problemu rzucałem nim 5g przynętami. Wędka jest czuła na delikatne brania i zarazem dość mocna żeby spokojnie wyholować średniej wielkości szczupaka. Sprzedajemy je już drugi sezon z pozytywnymi opiniami zwrotnymi od klientów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...