Skocz do zawartości

Jaka wędka teleskopowa


gonso1000
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym was zapytac jaką wędkę teleskopową na grunt do 200zł polecielibyście do kołowrotka Okuma Travertine Baitfeeder 45. Kołowrotek dostałem za darmo i chciałbym go podpasowac pod jakąś w miarę dobrą teleskopówkę. Łowił będę na wodach stojących głownie karpie, liny, karasie, leszcze. Chciał bym też daleko rzucac taka wędką gdybym łowił z plaż. Interesuje mnie teleskopowa wędka z racji tego że jest łatwiejsza w transporcie. Wiem że temat może był już wałkowany nie raz co do teleskopowych wędek ale nie chciał bym kupic wędki takiej która by w ogóle nie pasowała do tego kołowrotka.

Zwracam się do was Szanowni Państwo o poradę bo na sprzęcie prawie w ogóle się nie znam.

Z Góry bardzo dziękuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema, a musi być koniecznie teleskopowa? nie lepiej kupić 3 składową? według mnie będzie lepsza i za 2 stówy wybierzesz sobie coś fajnego do tego kołowrotka okumy który mogę polecić ponieważ mam tylko Okumy i jestem z nich zadowolony już pare ładnych lat. W teleskopach jest mały wybór i według mnie to chyba badziew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak kolega wyżej - przemyśl jeszcze tego teleskopa, teraz to Ci sie wydaje pewnie bez różnicy - ale z doświadczenia powiem, że teleskopy nie umywają sie do "składówek" - idałem byłby dwu skład - ale każdy "skład" bedzie lepszy od tele.... z czasem i tak bedziesz chcial zmienic na "składa" wiec po co 2 razy kase wydawać :)

Co do okumy to faktycznie ligowe kołowrotki - sam posiadam takie przy karpiówkach oraz zamienie jeden do spławikówki i spiningu....

Jeśli chodzi o wędke - myśle ze na karpie - wieksze liny i leszcze popatrz coś w granicach 2,75 lb i 3,6 m długości - bedzie najbardziej uniwersalna do opisanych przez Ciebie "warunków".

Edytowane przez bart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wam bardzo za słuszną rację. Naczytałem się na różnych forach że składowa jest lepsza od teleskopa. Tylko że ja jestem początkujący i nie mam jeszcze auta. A skład 3 częściowy to jakieś 1.27 m po złożeniu. Natomiast teleskop 90cm po złożeniu będzie o wiele łatwiejszy czy w przewiezieniu rowerem czy w przetransportowaniu na pieszo. U mnie w miasteczku jest jeden wielki zalew i średni staw. W następnej miejscowości położonej 6 km też jest parę dużych stawów. Także spokojnie mogę rowerkiem podjechac. Auto dopiero będę miał w przyszłym sezonie. Tak że 250zł na jakiegoś feederka czy karpiówkę 3 składową zawsze pieniądz się znajdzie. A taką teleskopówką chciałbym się na ten sezon wprawic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masa wędki nie ma znaczenia tylko jej ciężar wyrzutowy,

CW ma większe znaczenie przy planowanych masach zestawu i konkretnych sposobach łowienia. Jednakże masa samego kija ma przecież ogromne, kolosalne wręcz, znaczenie- dla naszej ręki i dla komfortu naszego łowienia...Przecież o wiele wygodniej łowi się kijem o masie poniżej 200g niż masywnym konarem o wadze 450g, czyż nie?

Do autora- twój kołowrotek wazy 410g, co jest sporą nadwagą:P Ale na poważnie- do tak ciężkiego kołowrotka ja osobiście polecam jakiś kij o masie ponad 250g. Tak, ciężki trochę, ale wystarczy wziąć pod uwagę różnice mas- zbyt lekki kij w stosunku do ciężkiego kołowrotka sprawi, że zestaw nie będzie w ogóle wyważony. A to z kolei oznacza, że trzymanie takiego zestawu i operowanie nim będzie przypominało ciągłą walkę z równią pochyłą...Całość cały czas będzie ciążyła w nadgarstku i przechylała się w stronę łowiącego. Trochę to uciążliwe...

W ogóle dobieranie kija pod kołowrotek to trochę jak by spacerek nie w tym kierunku, z reguły odwrotnie się dobiera zestaw, no ale sytuacji sami sobie nie tworzymy, trzeba więc jakoś pomóc koledze.

Pozdrawiam, Admin Nikoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CW ma większe znaczenie przy planowanych masach zestawu i konkretnych sposobach łowienia. Jednakże masa samego kija ma przecież ogromne, kolosalne wręcz, znaczenie- dla naszej ręki i dla komfortu naszego łowienia...Przecież o wiele wygodniej łowi się kijem o masie poniżej 200g niż masywnym konarem o wadze 450g, czyż nie?

Do autora- twój kołowrotek wazy 410g, co jest sporą nadwagą :P Ale na poważnie- do tak ciężkiego kołowrotka ja osobiście polecam jakiś kij o masie ponad 250g. Tak, ciężki trochę, ale wystarczy wziąć pod uwagę różnice mas- zbyt lekki kij w stosunku do ciężkiego kołowrotka sprawi, że zestaw nie będzie w ogóle wyważony. A to z kolei oznacza, że trzymanie takiego zestawu i operowanie nim będzie przypominało ciągłą walkę z równią pochyłą...Całość cały czas będzie ciążyła w nadgarstku i przechylała się w stronę łowiącego. Trochę to uciążliwe...

W ogóle dobieranie kija pod kołowrotek to trochę jak by spacerek nie w tym kierunku, z reguły odwrotnie się dobiera zestaw, no ale sytuacji sami sobie nie tworzymy, trzeba więc jakoś pomóc koledze.

Pozdrawiam, Admin Nikoś.

Z tą wagą to racja, ale moim zdaniem, lepiej żeby zestaw ciążył na nadgarstku, niż ma lecieć do przodu...

Poza tym, feedera w ręku ciągle trzymał nie będzie. Od tego są podpórki. Wiadomo, że łowienie na leciutki kij to magia, ale z wypowiedzi kolegi wnioskuję, że jest on raczej... niedzielnym wędkarzem (choć mogę się mylić), a tu raczej liczą się wyniki, nie finezja :)

Ostatnio w ręku trzymałem wędkę Jaxon Inspiral Tele Feeder i była całkiem okej, żaden zachwyt, po prostu okej. Możesz podskoczyć do jakiegoś wędkarskiego i pomacać, może przypadnie Ci do gustu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podskoczyć do jakiegoś wędkarskiego i pomacać, może przypadnie Ci do gustu

Zgadzam się jeżeli chcesz mieć dobrze wyważony sprzęt i chcesz aby dobrze ci leżał w ręku musisz wypróbować go na żywo w innym razie to możemy sobie tylko gdybać co będzie dobrze pasować a co nie a poza tym zgadzam się z kolegą powyżej ,że z gruntówką nie będziesz przecież biegał w ręku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam i ja się z wami Panowie, że nie będzie biegał z gruntówką w ręku. Ale jednak jakieś wyważenie jest wskazane, ot, dla wygody:)

Masz w 100% rację ale wiadomo ,że nie założy kołowrotka wielkości 8000 do średniej gruntówki którą ma zamiar łowić karasie i liny, kołowrotek wielkości 4500 jaki posiada będzie według mnie pasował do wędki o wyrzucie do 100g lub ciut więcej a ile będzie wynosiła jej masa to już zależy od producenta, wiadomo ,że tańsze kije będą wykonane z gorszych materiałów co za tym idzie ich masa będzie większa, zatem nogi za pas i do sklepu ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za rady :) A z tymi niedzielnymi wypadami to nie tak do końca. Pracuje na 3 zmiany. I gdy będę miał ranki i nocki to planuje łowic co najmniej 3 razy w tygodniu. Plus weekendy ale to już tak grubiej. Także zapału mi nie brakuje. A w sklepie się rozejrze i napisze jakie kije mnie zainteresowały to może wtedy lepiej coś doradzicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie:) Upatrzyłem sobie w wędkarskim oto taką wędeczke:

http://allegro.pl/shakespeare-cypry-tele-carp-360-3lbs-dorada-i2304721298.html

Trzymałem ją w ręku jest bardzo lekka i fajnie wykonana. Teraz mam pytanie do was do takiej wędki jaki będzie najlepszy rozmiar kołowrotka Okuma travertine baitfeeder 40 czy 45.

40 - 320g

45 - 410g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie wiem czy już nabyłeś teleskop czy nie. Niemniej może jednak zdecydował byś się na 3-skład. Ja swojego teleskopa (feeder 80g) złamałem przy wyrzucie i wcale nie było to z mojej winy. Częste składanie i rozkładanie wędki teleskopowej powoduje rysowanie włókiem węglowych, a tym samym obniżenie ich wytrzymałości. Weź to pod uwagę. Ze spinningiem teleskopowym było to samo. Nie były to wędki z targu i strzeliły jak się patrzy. Moje wędki nie pękły na szczytówkach, lecz przy pierwszej przelotce, (patrząc od rękojeści), natomiast z trójskładami nie miałem nigdy żadnych problemów.

Może niepotrzebnie piszę, ale może uda mi się odwlec Ciebie od zakupu teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...