Skocz do zawartości

nowy sprzęt dla laika :D


BamboTM
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zaczne od początku.

Wedkowałem kilka lat temu jako nastolatek na spławik największą ryba jaką złapałem był karp na ok 1 kg :D

Ostatnio mam troszkę więcej czasu i chciałbym znowy zacząć łowić.

I tu zaczynają się schody włączyłem allegro szukam wędki a tu tutaj tyle rodzaji że szok a ktora do czego???

Jakieś Bolonki Jigi Freedery ??

Chciałbym łowic na grunt (chodz dla mnie to bedzie nowość ale wszystkiego trzeba sie nauczyc) i niekiedy spławik.

Nie zamierzam jakos wchodzić w zawodostwo chodzi mi tylko o jakieś sporadycznie wedkowanie amatorsko i nie chce przeznaczyć na sprzęt jakiś dużych kwot.

Myślałem by kupić jakieś dwa wędziska wyczytałem gdzieś ze w rozmiarze ok 3,6m były by OK do tego podpórki (widziałem na allegro "stanowiska karpiowe" na dwie trzy wedki) a kołowrotki jakieś tam jeszcze mam (ale to pokaże w zalacznikach to co mi zostalo z mlodych lat :D) oczywiście żyłek, haczyków, ciężarków nie licze.

Z mojego aktualnego sprzętu to posiadam kołowrotki

Crocodile 4000 (to chyba jakaś najtańsza chinszczyzna) ale działa

Golden RN 2000

Golden RK 2000

Wędzisko Jaxon Advance 270/30

jakieś spławiki siatki itp :D

niewiem czy to w ogóle nadaje się do jakiegoś użytku.

Proszę o jakieś rady co kupić i co jeszcze będzie mi potrzebne by zacząć wędkować oprucz tego co napisałem a i czy to co mi zostało przyda mi się jeszcze do czegoś :D

post-503-0-44283000-1344238260_thumb.jpg

post-503-0-05766400-1344238560_thumb.jpg

post-503-0-40375200-1344238568_thumb.jpg

post-503-0-63230000-1344238576_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krokodyla wypuść do pobliskiego śmietnika, byłem świadkiem rozpadnięcia się kilku sztuk u kolegów nad wodą....To chłam i zabawka, a nie kołowrotek.

Goldeny zostaw, kilka wypadów zaliczysz z nimi i dadzą radę jeszcze. Spotkałem się z takimi, plastik, ale jakiś twardy :)

Kij też spotkałem na mej drodze wędkarstwa...Nawet, nawet. Ale to spinning telskopowy. Na grunt sie nada- gruntówka z ciężarkiem i sygnalizator na żyłce, bo nie ma mowy o sygnalizacji szczytówką. Ale według mnie trochę za miękki i jak na wisłę ma mały ciężar wyrzutowy.

Co kupić? Jeśli grunt i spławik to dwa zestawy.

na grunt wybierz albo feeder do 120g i ok 4m, albo lekką karpiówkę. Można i teleskopem, jeśli wolisz. Ale szukaj wtedy modeli carp tele albo coś takiego w nazwie i żeby cw miały wysokie jak feeder podany wyżej.

Na spławik bolonka jest fajna, 4-5m. Lekka, fajna akcja i się sprawdza. Zwykły teleskop za 70 zł też da radę, ale skoro można za tą kasę mieć bolonkę albo matcha, to po co męczyć się z ciężkim kijem?

Kołowrotki to temat okrągły jak ich szpula...Do gruntu wybierz coś z okumy za stówkę. A do spławika zostań przy goldenach na razie. Możesz i na gruncie przy nich zostać do końca sezonu.

Czemu nie podałem konkretnej marki? Bo sam coś wybrać dasz radę. W tych przedziałach cenowych nie ma wielkich różnic między producentami.

Chyba, że wyżej cenowo chcesz to inaczej będzie.

Unikaj kijów jaxona według mnie, i sporo ludzi się pod tym podpiszę. MIstrall, najniższe shimano czy daiwa, konger, okuma.....

Mam nadzieję, że nieco pomogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coś mi się rozjasniło :D

poszperałem nieco i tak znalazłem

na grunt

Konger Patrol Feeder 360/120g link

lub

Konger Carbospiral tele carp 390/120g link

na spławik

Konger Carbomaxx super bolongese 500/25g link

lub

Konger Carbospiral bolongese 500 link

co o tym myslicie??

Przy kołowrotkach(no oprucz krokodyla) narazie zostane przy tych co mam ze wzgledu na redukcje kosztów :P

Myślałem jeszcze o podpórkach i syglalizatorach brań i tak o to znalazłem za 100 takie cos na allegro

Rodpod Konger + sygnalizator link

cena wydaje sie dość dobra ale czy to jesty chodz warte zachodu??

edit: prosimy nie wklejać linków do Allegro, bardziej długowieczne ;) są te, które kierują do sklepów internetowych. te zostają, wyjątkowo :) . wind

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,

z tych dwóch gruntówek, które zaproponowałeś wybrałbym fedder w tej długości lub 3,9m. Odpuść sobie od razu wędziska teleskopowe, dlaczego??? odpowiedzi znajdziesz w innych tematach. Warto poszperać jest tu sporo informacji. Na bolonkach się nie znam, ale ta metoda wymaga trzymania wędziska cały czas w dłoniach, łowiąc klasycznie na spławik na wodach stojących od biedy może być. A te, które wybraleś są ciężkie.

Rodpod z sygnalizatorami za 100zł ... hmm, podszedłbym do tego, delikatnie mówiąc, bardzo ostrożnie.

Nie będzie Ci to potrzebne ani przy łowieniu fedderem (sygnalizatorem jesz szczytówka) a do spławikówki wystarczą zwykłe podpórki. Lepiej tą kasę przeznacz na lepsze wędziska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm

to może głupie pytanie ale czy fedderem nie mozna łowic gruntowo przez sygnalizator ( np. przez najprostsza bojkę)

nie mam w cale doświadczenia z łowieniem gruntowym wiem tylko że zakłada sie bojkę na żyłkę i jeśli się podnosi to jest branie

na łowienie na szczytówke to nigdy nie widziałem jak wygląda branie (wiem że mozna zalożyc "dwoneczek" na szczytówkę).

W ogóle różni sie fedder od np karpiórki.

Wiem że zadaje smieszne pytania ale naprawde jestem w tym narazi laikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma głupich pytań, mogą być tylko głupie odpowiedzi ;).

O idei i technicznych aspektach feddera poczytaj tutaj. Oczywiście, można łowić fedderem jak zwykłą gruntówką, czyli używając sygnalizatora podwieszanego lub dzwoneczka. Łowiąc nocą podwiesza się włąśnie sygnalizatory ze świetlikiem bądź specjalne nakładki na szczytówkę z w/w. Tyle, że sygnalizatorem w tej metodzie jest integralna część wędziska czyli szczytówka. Główna różnica między fedderem a karpiówką, czy też inną gruntówką polega właśnie na sposobie sygnalizacji brania, budową, c.w. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...