Jump to content

Kołowrotek do Mikado Golden bay 390/140


damian020626
 Share

Recommended Posts

Gruntowy.

Znam jeziora, w których nic większego od 1,5 kg leszczyka nie zastanie się. Znam takie w których 15 kg karp to nie wyczyn i w końcu znam takie, w których 40 kg sumy rwą wędkarskie zestawy jak cienką nitkę. Logicznym rozwiązaniem byłby zakup najmocniejszego kołowrotka dla tego wędziska, a że ma ono cw aż do 140 g to niestety nie ma takiego kołowrotka w tak niskim budżecie. Gdybyś go podwoił albo lepiej potroił, to może warto by było tracić czas na szukanie czegoś sensownego obecnego na rynku.

Z drugiej strony takim wędziskiem najefektywniejsze rzuty uzyskasz z obciążeniem ok 80 g. Zawsze to pisałem i napiszę teraz. Najlepszym zanętnikiem na wody stojące jest sprężyna. Najcięższe jakie spotkałem to z dociążeniem 30g. Zanęty upchać można ok 25 g. Całość 55-60 g czyli podczas rzutu nie będziesz w stanie wykorzystać maksymalnej energii jakie może oddać wędzisko i same rzuty będą zdecydowanie krótsze od oczekiwanych. Można dociążyć zestaw ale tu z kolei pojawia się kolejny problem znany z tego, że luźne komponenty należy umiejętnie rozłożyć aby zestaw się nie plątał, co w przypadku zestawów gruntowych jest niemal niemożliwe, z powodu dużej wagi zanętnika.

Dodatkową komplikacją jest średnica przelotek, która wymusza mniejsze średnice żyłek, tak jak w match, czy bolonce. Mniejsze średnice to mniejsze obciążenie lub rzuty płynne a nie siłowe a co za tym idzie myślenie o odległości jest nierealne.

Podsumowując, posiadasz feedera na rzekę a chcesz łowić w jeziorze. Można, jak najbardziej bo kto Ci może zabronić a do tego cztery szczytówki jak najbardziej są ku temu odpowiednie. Jednak nadal nie potrafię wywnioskować jakiej wielkości ryby przewidujesz łowić a to ma znaczenie w doborze kołowrotka, jego wielkości i przełożenia.

Link to comment
Share on other sites

No to ta jest odpowiednia, choć na wielkie karpie lepsza byłaby karpiówka, która daje większe pole manewru w zestawach jak choćby przypon strzałowy. Do karpiówki jednak potrzebne wskaźniki brań, które przy feederze masz firmowe. Feeder z cw do 140 g powinien spokojnie wytrzymać rybki o wadze ok 14 kg. Powinien wytrzymać i większe ale na pewno nie na holu siłowym. Teraz dobrać średnicę żyłki według wytrzymałości a jej ilość zdecyduje o wielkości szpuli lub ilości podkładu, co odradzam.

Co do kołowrotka to jak pisałem wcześniej. Mocny, gruntowy, wielkość 400 albo 500, przełożenie 4,5 albo niższe (im niższe tym lepiej ale 3,8 to z kolei minimum) i w Twoim budżecie nie istnieje.

Link to comment
Share on other sites

Wszystko dobrze napisane.

Niestety żeby znaleźć teraz wyjście z patowej sytuacji trzeba iść na kompromisy. Chcesz łowić średnie ryby. Piszesz leszcze, liny mniejsze czy średnie karpie i tego trzeba się trzymać. Ryby powyżej powiedzmy 10 kg należy zostawić na boku. Ten zestaw nie będzie przeznaczony na takie rozmiary. Oczywiście jak szczęście pozwoli to wyholujesz i takie ale trzeba to traktować jako przyłowy a nie cel połowów takim zestawem.

Kołowrotek do 150 zł. Cudów nie będzie ale prawda jest taka że wydanie np. 300-tu zł też nie zapewni sukcesu. Trzeba po prostu wybrać kołowrotek w budżecie jakim dysponujesz. Koniec roku to wyprzedaże, trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać. Z kołowrotków jakie używam proponuję ten z linku. Jeszcze niedawno kosztował ponad 200 zł dziś można go znaleźć za znacznie mniejsze pieniądze. Wielkość w miarę przyzwoita, przełożenie niezbyt duże. Uważam że na początek spokojnie wystarczy. Tu kilka słów o nim.

14956727dscf6532.jpg

Edited by ryukon1975
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...