Jump to content

Kanał Piaskowy


wind
 Share

Recommended Posts

witam,

opiszę swoje ulubione łowisko, które okupuję już trzeci rok. Kanał Piaskowy, zwany również przez miejscowych wędkarzy Koszwalskim, bo o nim mowa, jest udostępniony do wędkowania po opłaceniu podstawowych składek nizinnych PZW. Obowiązuje tam zakaz wędkowania ze środków pływających. Jest to bardzo popularne łowisko, gdzie odbywają się często zawody spławikowe trójmiejskich kół wędkarskim, również te na poziomie okręgu. W ubiegłym roku odbyły się tam również zawody z serii GP Polski.

Łowisko to kanał o szerokości 10-12m i głębokości 2,5 do 4m. Poziom wody regulowany jest przez śluzę łączącą kanał z Martwą Wisłą, przez co przy otwartych wrotach można zaobserwować dość silny uciąg wody ku Martwej właśnie. Wzdłuż kanału biegną drogi po obu stronach i nie brakuje tam miejsc do zaparkowania pojazdów. Dzięki dość wysokim wałom przeciwpowodziowy wędkarzom nie przeszkadza wiatr. Jedynie wiejący z południa ( co jest bardzo rzadkie) powoduje fale.

Najpopularniejsze metody to bat i tyczka. Nie polecam łowienia z gruntu z powodu dość grubej warstwy mułu zalegającej dno. Również i spinningiści znajda tu coś dla siebie, dość spora jest tu populacja szczupaka, widać żerującego bolenia, łowi się też okonie i ktoś kiedyś złowił suma.

Wracają do metod spławikowych, bardzo ważnym elementem jest prawidłowe wygruntowanie przy czym trzeba użyć lekkiego gruntomierza ze względu na wspomniany już wcześniej muł. Sam do gruntowania używam 1g śruciny. Łowienie białorybu to delikatne zestawy, spławik do 1g i żyłka 0,14 jako główna. Haczyki od 12 w górę. Podstawowa przynęta to biały robak, na inne przynęty wyniki są słabsze.

Najczęściej poławiane gatunki to płoć, nie są rzadkością osobniki powyżej 30cm, krąp, zdarzają się wyrośnięte sztuki, leszczy, raczej niewielki do 40cm, wzdręga, okazy wielkości 30cm i większe, spore ukleje i raczej drobny okoń, przynajmniej takie wieszają się na haczykach. Z relacji wędkarzy wiem o upolowanych karpiach i ładnych karasiach. Tych rybek jeszcze tam nie złowiłem, ale wszystko przede mną :o .

Podsumowując, łowisko ma wiele zalet, przede wszystkim jest rybne chociaż w okazy nie obfituje. Rzadko wracam o kiju, a czasem nie można odejść "na stronę" ;) . Ryba żeruje od zejścia ostatniego lodu do pojawienia się pierwszego. Nawet po przymrozkach warto wybrać się z batem. Inna zaleta to niewielka odległość od Gdańska, mieszkając w północnych dzielnicach miasta, nad kanał mam 25km i dojazd zajmuje około 20minut. Niestety, jest to również wada, w weekendy trzeba wcześnie się zbierać, inaczej najlepsze miejsca są już zajęte.

wczorajsze zdjęcia z łowiska GALERII .

Link to comment
Share on other sites

witam

ja dodam tylko od siebie z mojego doświadczenia nad tym pięknym kanałem co do ustawienia gruntu często zdarza się wiosną gdy woda jest zimna że rybki żerują na gruncie jakieś 15-20 cm od haczyka,gdy mamy lato a wiec wódę ciepłą w tedy dobrze jest prze gruntować zestaw ,co ważniejsze gdy poziom wody jest wysoki dużo lepiej bierze niedaleko brzegu,gdy poziom wody jest niski rybka bardziej ustawia się na środku bardzo łatwy kanał do zrozumienia wszystkim serdecznie polecam ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Koniecznie daj znać, bo w niedziele nie wiemy gdzie jechać :( A na które miejsca będziesz jechał? Może tam gdzie się poznaliśmy osobiście na jesieni? :)

 

A po rybkach zapraszam na pokaz Milo do Centrum wędkarstwa, może się spotkamy-to zdasz relację.

 

p.s. nie zapomnij o ochotce :)

Link to comment
Share on other sites

Koniecznie daj znać, bo w niedziele nie wiemy gdzie jechać

 

spoko, dam znać

 

:( A na które miejsca będziesz jechał? Może tam gdzie się poznaliśmy osobiście na jesieni?

 

Na śledziowy, czyli ten drugi kanał.

 

A po rybkach zapraszam na pokaz Milo do Centrum wędkarstwa,

 

A o której??

 

to zdasz relację.

 

W razie jak bym nie dał rady to liczę na Ciebie ;).

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj byłem przejazdem i moim zdaniem ryba jest i bierze, woda się już w miarę wyklarowała. Widziałem drobnicę pod powierzchnią wody i drapieżniki w nie bijące :)

Za tydzień zawody, to będą dokładne informacje:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...