Jump to content

Wybór sprzetu spiningowego.

Recommended Posts

Dobry wieczór wszystkim. Od pewnego czasu mam zajawy na wędkarstwo. Do tego czasu łowiłem głownie na wędkach spławikowych, natomiast zrezygnowalem z tego typu połowu, gdyż jestem młody i uważam że nie dawało mi to jakieś szczegolnej adrenaliny :) Zamierzam przesiasc się na speening, gdyż jak wiadomo przy tym potrzeba sporej koncentracji, refleksu a także ruchu. Nieprzedłużajac, stoje przed zakupy pierwszej wedki tego typu i jak narazie wybrałem wedzisko Jaxon Grey Stream 10-30g 2,7m. Oczywiście zalezy mi na połowie glownie konkretniejszych szczupaków, sandaczy, sumów oraz okoni. Zwracam sie z prosba, o jakas porade czy zmienic np wedzisko i jaki kolowrotek do tego. Mój budżet to 300 zł. Pozdrawiam 

Edited by Wojciech
edycja linku

Na okonie, to wędzisko jest zbyt ciężkie, na sumy zbyt lekkie, zresztą nie znajdziesz wędziska, które obejmie Ci tak szerokie spektrum gatunków ryb. Moim skromnym zdaniem również na sandacza ciut przyciężkie, a pasuje na okazowe szczupaki. Primo, porzuć marzenia o sumach. Secundo, rozejrzyj się wśród wędzisk od 3-20 do 5-25g, do tego kołowrotek w rozmiarze 2000-3000 i z takim zestawem możesz pomarzyć o okoniach (od bidy), sandaczach (w sam raz), szczupakach (bez obaw). Tertio, zwiększ budżet do 400-450 zł i będziesz miał szeroki wybór wśród przyzwoitego sprzętu.

Poczytaj trochę tematów na Forum, ostatnio pojawiło się ich dość sporo w tym zakresie.

1 hour ago, Alexspin said:

Na okonie, to wędzisko jest zbyt ciężkie, na sumy zbyt lekkie, zresztą nie znajdziesz wędziska, które obejmie Ci tak szerokie spektrum gatunków ryb. Moim skromnym zdaniem również na sandacza ciut przyciężkie, a pasuje na okazowe szczupaki. Primo, porzuć marzenia o sumach. Secundo, rozejrzyj się wśród wędzisk od 3-20 do 5-25g, do tego kołowrotek w rozmiarze 2000-3000 i z takim zestawem możesz pomarzyć o okoniach (od bidy), sandaczach (w sam raz), szczupakach (bez obaw). Tertio, zwiększ budżet do 400-450 zł i będziesz miał szeroki wybór wśród przyzwoitego sprzętu.

Poczytaj trochę tematów na Forum, ostatnio pojawiło się ich dość sporo w tym zakresie.

Dobra, załóżmy że mam ten budżet 400-450 zł, wiec wtedy jaki zestaw taki najlepszy w tym przedziale cenowym? Głównie zalezy mi na tym zeby dało sie łowic konkretnie te większe okazy szczupaków, ale zarówno sandacze oraz okonie (rzadziej), ale także rybach które wystepuja w stawach ale to juz naprawdę bardzo rzadko gdyż nad stawem łowie u sąsiada gdy nie mam mozliwosci wyjazdu nad jakies jeziora :)

Edited by Wojciech

Nie ma zestawów "najlepszych" lub "najgorszych" (za wyjątkiem bazarowych zestawów). Wszystko zależy od subiektywnych potrzeb i odczuć wędkarza. Ja od kilku lat zakochałem się w castingu, więc nie powiem Ci czego używam, ale moja Pani nie zagustowała w tej odmianie spinningu i pozostała przy tradycyjnym. Jej ulubiony zestaw to Black Rock 3-18g/198cm + Ultris Aqua 810FDD.A.M. Crosspower. Wędkuje wyłącznie z brzegu, pomostów lub brodząc i mogłoby się wydawać, że w takich warunkach wędzisko dość krótkie, ale jego dynamika umożliwia rzuty na odległości porównywalne z wędziskami 240cm, co w odwiedzanych przez nas łowiskach jest w zupełności wystarczające. Tym zestawem łowi z powodzeniem okonki, okonie i sandacze nie wstydliwych rozmiarów.

Niestety dobór sprzętu, to sprawa bardzo indywidualna. Zestaw musi "leżeć" w ręku i spełniać warunek komfortu łowienia gdy podczas kilku godzin wykonujesz setki rzutów. Zatem przytoczony przeze mnie przykład może stanowić wskazówkę, ale nie zalecenie. Byłoby dobrze, gdybyś mógł wybrany potencjalnie zestaw pomacać, pomachać choćby "na sucho".

Edited by Alexspin