Jump to content

Recommended Posts

Witam serdecznie, jest to mój pierwszy wpis na tym forum i mam nadzieję że nie ostatni, gdyż w tym roku powoli wracam do wędkarstwa po chyba 20 latach z przerwy... kiedyś łowiłem ryby z ojcem, a teraz zabieram na ryby 10 letniego syna. Jakoś tak się składa że od kilku lat większość część roku spędzam w USA a w Polsce jestem tylko 2-3 miesiące w lecie, niestety teraz z przyczyn COVID19 jestem uziemiony w Stanach. I tu zaczyna się problem, bo w Stanach to przeważnie wędkarstwo muchowe jest które do mnie zupełnie nie przemawia, nikt (albo mało kto w każdym razie) białej ryby nie łowi, a w sklepach wędkarskich 90% sprzętu to multiplikatory i kije do nich. Posiadam kilka takich zestawów, oraz kilka innych do połowu na blachę spiningiem, ale chcieliśmy też powędkować trochę na jeziorach na białą rybę czy to na spławik czy to z gruntu,  i tu zaczyna się problem.

Zakupiłem przez internet trochę europejskiego sprzętu (między innimi kij Daiwa Black Widow + kołowrotek Daiwa Emblem 45 SCW QD), do tego kilka spławików przelotowych, jakieś tam haczyki, plecionkę 20KG 0.4mm i chałupniczo samodzielnie zmontowałem sobie i synowi zestawy spławikowe. Efekty jak na totalnego amatora były nawet całkiem niezłe i dały dużo radości. W ciągu 5 dniowego wyjazdu na ryby udało nam się złowić kilka okazów jak poniżej, na spławik, z kukurydzą z puszki na haczyku. Ja wiem że pewnie dla Was taki karp to nie karp ale dla nas to było naprawdę przeżycie :-) Zdarzyło mi się nawet złowić małego suma :-)

image.thumb.png.6e0d148c0a1163bbf09f5b225e5865c9.png

image.thumb.png.990cccfe70ad65378fec5b07100c2dca.png

Moje pytanie do Was jest takie: co mogę zrobić samemu w domu (bo w sklepach raczej nic nie ma), żeby łowić karpia z gruntu i nie na kukurydzę? Dlaczego nie na kukurydzę - bo jest tu dużo innych ryb które cały czas nam ją zjadają z haczyka i psują całą zabawę, gruntówkę z kukurydzą trzeba zwijać co 20 minut i zakładać nową kukurydzę.  Mam ołów, mam haki nr. 2 których używam, jakiej przynęty mogę użyć żeby założyć na hak i rzucić na grunt? Myślałem o gotowanym ziemniaku, ale rozpadał mi się. Ewentualnie coś do kupienia przez internet np. na eBay? Następny wyjazd na ryby mam pod koniec miesiąca i chciałbym się do niego lepiej przygotować. Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc :-)

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za porady!

W twojej sytuacji najlepiej sprawdzi się kulka proteinowa najlepiej w rozmiarze 20mm. Możesz samemu je zrobić lub kupić. Są bardzo skuteczne z powodu na to że drobna ryba ich nie zje zakładasz je na przypon z włosem i zestaw bezpieczny 

Tutaj masz link jak go wykonać

Możesz też wyprubować pellet,orzech tygrysi,Biały robak na klipsie lub rosówke.

7 hours ago, m.a.g said:

Dlaczego nie na kukurydzę - bo jest tu dużo innych ryb które cały czas nam ją zjadają z haczyka i psują całą zabawę, gruntówkę z kukurydzą trzeba zwijać co 20 minut i zakładać nową kukurydzę. 

Masz źle złożony zestaw i ryby ściągają przynętę a nie widać brania. Zacinasz tylko zdecydowane brania albo ryby zacinają się same a Ty tylko je wyciągasz z wody.

4 hours ago, ródy said:

W twojej sytuacji najlepiej sprawdzi się kulka proteinowa najlepiej w rozmiarze 20mm. Możesz samemu je zrobić lub kupić. Są bardzo skuteczne z powodu na to że drobna ryba ich nie zje zakładasz je na przypon z włosem i zestaw bezpieczny 

Dziękuję bardzo za odpowiedź i linka do wideo. Czyli rozumiem że mój błąd polegał na tym że zakładałem przynętę bezpośrednio na hak, ta powinienem na "włos" jak rozumiem? Nie jestem w stanie kupić akurat tego zestawu jak tam zaprezentowany, ale wydaje mi się że pomijając te wszystkie bajery typu "gumki antysplątaniowe" czy "lidercore" jestem w stanie wykonać coś podobny zestaw do połowu "na włos" za pomocą zwykłej plecionki, a zablokować kulkę proteinową zawałkiem zapałki czy trawy zamiast tego specjalnego plastikowego elementu. 

Co do samych kulek proteinowych - kupiłem ostatnio paczkę czegoś takeigo przez internet: https://www.basspro.com/shop/en/magic-bait-premo-carp-bait?hvarAID=shopping_googleproductextensions&affcode_c=&gclid=CjwKCAjwmrn5BRB2EiwAZgL9oqFRzuK9E0lEbjmPK1GH6tVeZDc5-a1eupq8p5ziYn8D__eRNvvLzRoCQHcQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Niestety okazało się że to nie kulki tylko jakby kawałki miękkiej plasteliny - poszukam jeszcze w sieci może znajdę coś lepszego.

4 hours ago, zwykły michał said:

Masz źle złożony zestaw i ryby ściągają przynętę a nie widać brania. Zacinasz tylko zdecydowane brania albo ryby zacinają się same a Ty tylko je wyciągasz z wody.

Z całą pewnością źle. Hak z przyponem 50cm, 40gram ołowiu (nie przelotowego, na krętliku) i to by było tyle. Nie było widać żadnych brań, po prostu kukurydza znikała. Jak rozumiem metoda "na włos" jak powyżej powinna spowodować że ryba sama się zatnie?

Ołów był przelotowy czy z krętlikiem?Chodzi mi o sposób mocowania a nie kształt lub masę. Jeśli ciężarek stawiał za duży opór ryby skubią przynętę ale są za małe żeby przesunąć ciężarek. 

Na przyszłość skróć przypon jeśli nie widzisz brań. 30 cm to klasyczna długość, zawsze możesz skrócić jeszcze raz. 

Metoda na włos. Przynęta jest obok haczyka, ryba połyka i nie może wypluć. W tym momencie jest odjazd i widzisz branie.

Haczyk schowany w przynęcie może być łatwo wypluty i będziesz widział branie jako przytopienie lub wynurzenie spławika, podskoczy bombka, zapiszczy sygnalizator elektroniczny albo tylko napręży się żyłka.

2 hours ago, m.a.g said:

Niestety okazało się że to nie kulki tylko jakby kawałki miękkiej plasteliny - poszukam jeszcze w sieci może znajdę coś lepszego.

To nie znaczy że są do niczego. Możesz użyć takich haków

Może warto zostać przy kukurydzy jeśli masz dużo brań? Kulki będą bardziej selektywne i to chyba jedyny plus dodatni jaki znam.

Nie łowie karpi ale zagląda tutaj Jkarp i będzie w stanie doradzić w wyborze kulek. Na pewno będzie wiedział co zrobić z Twoją przynętą.

Edited by zwykły michał

2 hours ago, m.a.g said:

Nie jestem w stanie kupić akurat tego zestawu jak tam zaprezentowany, ale wydaje mi się że pomijając te wszystkie bajery typu "gumki antysplątaniowe" czy "lidercore" jestem w stanie wykonać coś podobny zestaw do połowu "na włos" za pomocą zwykłej plecionki, a zablokować kulkę proteinową zawałkiem zapałki czy trawy zamiast tego specjalnego plastikowego elementu. 

Bez problemu sam możesz wiązać zestawy. Trochę praktyki i małe zakupy na początek. Kukurydzę na włosie blokuję źdźbłem trawy i daje radę. Tanie i ekologiczne rozwiązanie :D

9 minutes ago, zwykły michał said:

Ołów był przelotowy czy z krętlikiem?Chodzi mi o sposób mocowania a nie kształt lub masę. Jeśli ciężarek stawiał za duży opór ryby skubią przynętę ale są za małe żeby przesunąć ciężarek. 

Ołów mam aktualnie zamontowany z krętlikiem, nie przelotowy, ciężarek całkowicie blokuje możliwość przesuwania żyłki (no chyba że duża ryba oczywiście). Z tego co wyczytałem / obejrzałem na youtube to chyba o to chodzi, czy coś źle zrozumiałem?

11 minutes ago, zwykły michał said:

Może warto zostać przy kukurydzy jeśli masz dużo brań? Kulki będą bardziej selektywne i to chyba jedyny plus dodatni jaki znam.

6 minutes ago, zwykły michał said:

Bez problemu sam możesz wiązać zestawy. Trochę praktyki i małe zakupy na początek. Kukurydzę na włosie blokuję źdźbłem trawy i daje radę. Tanie i ekologiczne rozwiązanie

Jeżeli kukurydzę też można stosowć "na włos" to bardzo chętnie zostanę prz kukurydzy bo jest łatwo dostępna i złowiliśmy na kukurydzę metodą spławikową 5 karpi i 3 sumy w ciągu 4 dni.

Jeżeli nie morzesz kupić tych elementów zestawu karpiowego to zrób tak. Zrób albo Kup zwykły najprostrzy przypon karpiowy. Tutaj masz link jak masz go wykonać https://youtu.be/dDDrXqkZfMU. Potem robisz zestaw podobny jak do klasycznego feedera czyli na linkę główną zakładasz rurkę antysplątaniową albo adapter do spławika na nim zawieszasz ciężarek i zestaw gotowy. Tak robił mój tata  kilkadziesiąt lat temu  i nijako karpie i amury chytał. Jezeli masz brania na kukurydzę to oczywiście z niej nie ryzygnuj tylko załóż 6 7 ziaren na włos i czekaj na branie. A te pianki co kupiłeś to załóż na włos i na nie łów 

Rurka to tylko zbędny element. Sam adapter powoduje splątania albo ja coś źle robiłem.

Zrób sobie zestaw na pętli, tutaj masz wszystko wyjaśnione Nie plącze się i jest banalnie prosty do zrobienia. 

Ilość ziaren na włosie dobierz doświadczalnie. Spróbuj tak jak sugeruje ródy a jeśli nie działa załóż mniej.

15 minutes ago, m.a.g said:

Ołów mam aktualnie zamontowany z krętlikiem, nie przelotowy, ciężarek całkowicie blokuje możliwość przesuwania żyłki (no chyba że duża ryba oczywiście). Z tego co wyczytałem / obejrzałem na youtube to chyba o to chodzi, czy coś źle zrozumiałem?

Dobrze zrozumiałeś. Wiesz już dlaczego znika kukurydza ;)

39 minutes ago, zwykły michał said:

Zrób sobie zestaw na pętli, tutaj masz wszystko wyjaśnione Nie plącze się i jest banalnie prosty do zrobienia. 

Z ciekawości - czym różni się zestaw na pętli jak w Twoim wideo od zestawu żyłka główna - ołów - krętlik - przypon z haczykiem i włosem? Nie mam feedera który był pokazany w "zestawie na pętli" więc zastanawiam się co mi da ta pętla :-)

Zestaw jest bardziej "sztywny" i nie będzie się plątał. Sposób sygnalizacji brań to sprawa drugorzędna. 

Spróbuj różnych zestawów i wybierz to co sprawdza się w Twoim przypadku.

1 minute ago, zwykły michał said:

Zestaw jest bardziej "sztywny" i nie będzie się plątał. Sposób sygnalizacji brań to sprawa drugorzędna. 

Rozumiem, dziękuję bardzo. Ponieważ używam tylko i wyłącznie plecionki to w moim przypadku tą pętlę sobie odpuszczę (na razie), bo nie sądzę aby pętla z plecionki cokolwiek dała w kwestii sztywności.

Nie używam plecionki więc nie wiem. Na pewno są różne opcje zestawów z plecionką. Jeśli coś nie działa spróbuj innego

Połamania

Edited by zwykły michał
Szyk zdania